19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

To wilki w lutym zabiły daniele!

Słoszów, gm. Szczytna. Badania DNA potwierdzają, że ataku na daniele w Słoszowie dokonały wilki, których występowania na terenie Sudetów nie chcieli jeszcze w lutym potwierdzić leśnicy.

Trzy miesiące trwały badania DNA próbek pobranych z gospodarstwa hodowlanego w Słoszowie (gm. Szczytna) przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Właśnie przyszły wyniki, które potwierdzają, że daniele zagryzione zostały przez wilki. Informację tę potwierdził dla doba.pl Rafał Klodek z RDOŚ.

Przypomnijmy, 14 lutego br. w gospodarstwie hodowlanym zagryzionych zostało 17 danieli (11 zagryzionych, a 6 rannych musiał uśmiercić weterynarz). Cztery dni później, 18 lutego br. doszło do kolejnego ataku, podczas którego zabitych zostało 9 danieli (6 zabitych na miejscu, a 3 ranne uśmiercił weterynarz). Według właściciela hodowli ataku dokonała wadera, która uczyła młode polować.

Pracownicy RDOŚ we Wrocławiu, która w imieniu Skarbu Państwa odpowiada za szkody w pogłowiu zwierząt gospodarskich wyrządzone przez dzikie zwierzęta (w tym wilki znajdujące się pod ścisła ochroną), na miejscu wykonali dokumentację fotograficzną i pobrali materiał do badań genetycznych. Wyniki badań DNA potwierdziły, że to właśnie wilki, a nie wataha psów, jak podejrzewano, zagryzły daniele w Słoszowie.

Czy to oznacza, że wilki już na stałe osiedliły się w Sudetach? W lutym leśnicy byli jeszcze bardzo ostrożni w potwierdzeniu, chociaż w ich środowisku nieoficjalnie mówiło się, że fotopułapki zainstalowane w Parku Narodowym Gór Stołowych zarejestrowały obecność wilków, w tym z młodymi. Skłaniano się jednak ku temu, że wilki, które mają duży teren łowiecki, bo aż 150 km kw., raczej wędrują do naszych lasów z Czech, gdzie w ostatnich latach odnotowuje się ich aktywność niedaleko polskiej granicy. W okresie zimowym – a atak w Słoszowicach nastąpił waśnie zimą – wilki wędrują za pożywieniem i potrafią pokazać się w wielu miejscach. O tym, czy osiedliły się na stałe w naszych lasach będzie świadczyć dopiero to, kiedy wadery zaczną zakładać gniazda i wyprowadzać młode. Według leśników, u nas nie ma takich kompleksów, które sprzyjałyby temu, żeby wilki zbijały się w watahy kilku lub kilkunastu sztuk. Ale już w lutym Rafał Klodek z RDOŚ we Wrocławiu mówił: – RDOŚ nie posiada danych o powiększaniu się populacji wilków na terenie powiatu kłodzkiego. Nieoficjalne informacje wskazują jedynie na obecność rodziny wilków na terenie Gór Stołowych ? mówił R. Klodek.

Czy teraz można już oficjalnie potwierdzić, że wilki zadomowiły się w naszych lasach? RDOŚ w sprawie ataku na gospodarstwo hodowlane ma wydać oficjalny komunikat, a przedstawiciele Parku Narodowego Gór Stołowych do momentu ustalenia, kto zaatakował zwierzęta w gospodarstwie w Słoszowicach, nie chcieli się wypowiadać na ten temat. Informację o tym, że w Górach Stołowych mogły osiedlić się wilki, powinni poznać rolnicy, którzy z tą świadomością muszą odpowiednio zabezpieczyć zwierzęta gospodarskie. Powinni też wiedzieć o tym mieszkańcy i turyści. Wilki są pod ścisłą ochroną, unikają kontaktu z ludźmi, w Polsce nie odnotowano przypadku ataku wilka na człowieka, ale wędrując po lasach musimy mieć świadomość, że mamy w nich nowych lokatorów. I to one są w swoim naturalnym środowisku.

Joanna Żabska

O sprawie piszemy też tutaj:
http://24klodzko.pl/hodowca-danieli-nie-otrzyma-odszkodowania-nikt-nie-wiedzial-ze-wilki-pojawily-sie-w-sudetach/

[Fot: pixabay.com]

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...