19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Straż Miejska wlepia mandaty kierowcom. I egzekwuje prawo rygorystycznie

Kłodzko. Można czy nie można parkować na chodniku? Straż Miejska w Kłodzku wlepia mandaty nie tylko kierowcom zostawiającym auta na ścieżce rowerowej przy ul. Zawiszy Czarnego, ale i na chodniku. Wyjaśniamy tę sprawę w straży.

Od naszego Czytelnika dostaliśmy zdjęcia zaparkowanych na chodniku przy ul. Zawiszy Czarnego, naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłodzku, samochodów. Za wycieraczką aut znajdowały się mandaty od Straży Miejskiej w Kłodzku. Przepisy mówią, że jeśli nie ma znaku zakazu (a w tym miejscu nie ma), to można postawić auta na chodniku, chociaż pod pewnymi warunkami. Razem z Czytelnikiem mieliśmy więc wątpliwości, czy słusznie strażnicy wlepili kierowcom mandaty i postanowiliśmy pójść na posterunek Straży Miejskiej w Kłodzku i raz na zawsze wyjaśnić kwestię, czy i kiedy można zaparkować na chodniku.

Według Straży Miejskiej tutaj kierowca nie zostawił 1,5 metra wolnego chodnika (półtora metra to mniej więcej dwa spore kroki). Kierowca dostał mandat.

Odwiedziliśmy siedzibę strażników miejskich w kłodzkim ratuszu i pokazaliśmy nadesłane zdjęcia. Strażnik wyjaśnił nam, że auta na chodniku przy ul. Zawiszy Czarnego rzeczywiście stoją nieprawidłowo, bo przepisy mówią, że chociaż można parkować na chodniku (jeśli nie ma znaku zakazu), to trzeba pozostawić 1,5 metra wolnej przestrzeni dla pieszych. W tym przypadku nie ma 1,5 metra, stąd i mandat. Tak więc wyjaśniamy, że na chodniku przy ul. Zawiszy Czarnego, który sam w sobie jest wąski, pozostawienie auta może skutkować mandatem karnym w wysokości 100 zł i 1 punktem karnym.

Po ostatniej fali krytyki w kierunku Straży Miejskiej w Kłodzku (powstała nawet strona na fb ?Kłodzko parkuje…a Straż Miejska śpi?, o czym pisaliśmy tutaj), Straż Miejska skrupulatnie teraz kontroluje miejsca szczególnie oblegane przez kierowców ? a więc okolice starówki. Strażnicy parę razy dziennie patrolują ścieżkę rowerową przy ul. Zawiszy Czarnego i już nie pouczają, ale od razu wystawiają mandaty. Dostało się więc także kierowcom, którzy mieli szczęście i znaleźli wolne miejsce na chodniku ? jeśli nie pozostawili 1,5 metra wolnego chodnika też dostają mandat.

Nieoficjalnie usłyszeliśmy jednak, że aż tak rygorystycznie nie podchodzą do pacjentów okolicznych przychodni. – Ciężko ukarać starszą osobę, która ma problemy z chodzeniem i przyjechała do lekarza ? mówi jeden ze strażników, z którym rozmawialiśmy. – Staramy się podchodzić indywidualnie.

Dopóki nie będzie sensownego, kompleksowego pomysłu na rozwiązanie problemu miejsc parkingowych w centrum Kłodzka (duży parkingowiec czy sensownie ułożona komunikacja miejska) kierowcy będą łamać prawo. I cały czas będzie trwała zabawa w ciuciubabkę kierowców i strażników miejskich. Po przejściu strażników ul. Zawiszy Czarnego, nie całą godzinę jest spokój, później znowu pojawiają się auta. Większość świadomie naraża się na mandat, bo po prostu w godzinach szczytu nie ma gdzie stanąć.

Joanna Żabska

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...