Starosta wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski wysłał do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kłodzku pismo dotyczące „katastrofalnego staniu dróg powiatowych przebiegających przez gminę Nowa Ruda” znajdujących się w zarządzie powiatu kłodzkiego. Domaga się podjęcia działań przez inspektora budowlanego.
Chodzi o drogi Rzeczka-Sokolec-Jugów-Nowa Ruda, Sierpnica-Bartnica oraz Sokolec-Ludwikowice Kłodzkie, które – jak pisze starosta wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski w piśmie skierowanym do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego – zagrażają bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. Starosta wałbrzyski tłumaczy, że pismo to efekt licznych interwencji turystów odwiedzających atrakcje turystyczne w powiecie wałbrzyskim, którzy mylnie kierują pretensje na stan tych dróg do powiatu wałbrzyskiego, co „stawia Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego w niekorzystnym świetle”. W związku z tym starosta wałbrzyski domaga się od Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego podjęcia działań, których efektem będzie „wyegzekwowanie od zarządcy drogi wywiązywanie się z jego ustawowych obowiązków zawartych w art. 20 ustawy o drogach publicznych, w szczególności utrzymania tych dróg”. K. Kwiatkowski pisze wprost, że stan tych dróg to efekt nie wywiązywania się z obowiązków i zaniechania w działaniach zarządcy dróg.
Piotr Marchewka z zarządu powiatu kłodzkiego, odpowiedzialny za drogi powiatowe mówi naszej redakcji, że pismo widział i – według niego – to efekt tego, że powiat kłodzki wyraził niedawno negatywną opinię dotyczącą zmiany nazwy powiatu wałbrzyskiego na powiat sudecki. Jak podkreśla P. Marchewka, zdaje sobie sprawę, że są to ważne drogi dla turystyki w powiecie wałbrzyskim, jednak duża ilość dróg w zarządzie powiatu kłodzkiego (650 km) i brak funduszy nie pozwalają wszystkich od razu wyremontować: – Na tyle na ile mamy pieniędzy to zawsze są podejmowane działania, wiec bieżący remont był wykonany – mówi P. Marchewka. – Jeśli chodzi o drogi Ludwikowice-Sokolec i Rzeczka-Sokolec to staraliśmy się o dofinansowanie w programach Polski ład i Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, niestety nie udało nam się zyskać dofinansowania więc na przyszły rok tych dróg nie będzie my remontować. Pewnie w przyszłości będziemy starać się ponownie o takie dofinansowanie. Wiemy, że drogi te mają olbrzymie znaczenie jeśli chodzi o turystykę nie tylko w naszym powiecie ale i również w powiecie wałbrzyskim.
Jeśli chodzi o drogę w Bartnicy, to jak mówi P. Marchewka najgorszy odcinek tej drogi – około 600 metrów od strony drogi wojewódzkiej – zostanie wyremontowany w przyszłym roku wspólnie z gminą Nowa Ruda. Odnosząc się do pisma starosty wałbrzyskiego, P. Marchewka pyta go retorycznie, czy wszystkie drogi będące w zarządzie powiatu wałbrzyskiego są w idealnym stanie?
Joanna Żabska, fot. Barbara Adamska
Drogi Powiatu Kłodzkiego to jedna wielka kstastrofa. A paradoksalnie najgorzej właśnie wyglądają drogi w najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscach.
Nie porównuj małego obszarowo powiatu wałbrzyskiego , zwanego POWIAT PEŁCZNICKI od nazwy rzeczki przepływającej przez ten teren do dużego POWIATU KŁODZKIEGO-SUDECKIEGO.
Słuchajcie dyskutanci…
Zbudujcie sobie razem dużą piaskownicę, weźcie łopatki, foremki… i do zabawy. Poziom dyskusji budzi we wnie uzasadnione podejrzenie, że dawno nie bzykaliście.
Czyli jak ulał – pasuje idealnie do ciebie
Akurat w powiecie wałbrzyskim drogi powiatowe przez wiochy są w bardzo dobrym lub dobrym stanie, a na dodatek kilka razy w roku koszone pobocza. Czy to część na południe od Wałbrzycha czy to od strony na zachód od Walbrzycha. Idealnie różnice w stanie dróg widać na górze Rzeczki jak się powiat zmienia. Aby powiat kłodzki miał taki stan dróg .
Powiat wałbrzyski połączyć z powiatem Świdnickim.
Powiat wałbrzyski to dawne KSIĘSTWO ŚWIDNICKO-JAWORSKIE ; powinien zostać zlikwidowany i przyłączony do Świdnicy.
Starosta powiatu „sudeckiego” skarży się ??? To reakcja Wałbrzycha w związku ze sprzeciwem powiatu kłodzkiego na pomysł by powiat wałbrzyski nosił taką – UZURPUJĄCĄ nazwę. Niech zajmą się swoimi sprawami a swój powiat nazwą „POWIAT PEŁCZNICKI” od rzeczki przepływającej przez ich teren..