7.4 C
Kłodzko
środa, 31 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruszyły przetargi na zaprojektowanie i budowę pierwszego odcinka drogi ekspresowej S8 [WIZUALIZACJA]

W czwartek, 18 maja br. w Bardzie odbyła się konferencja prasowa na której minister Michał Dworczyk, poseł Marcin Gwóźdź i dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Lidia Markowska poinformowali o rozpoczętej procedurze przetargowej na zaprojektowanie i budowę 32-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S8.

Ogłoszony przetarg obejmuje trzy odcinki realizacyjne pomiędzy węzłami Kobierzyce Północ – Kobierzyce Południe o długości 7,5 km, Kobierzyce Południe – Jordanów Śląski o długości 13,8 km i Jordanów Śląski – Łagiewniki Zachodnie o długości około 11,2 km. Będzie to ponad 32-kilometrowy odcinek drogi z pięcioma węzłami drogowymi: Kobierzyce Północ, Kobierzyce Południowe, Jordanów Śląski, Łagiewniki Północ i Łagiewniki Zachód. Droga, poprowadzona nowym śladem, będzie zbudowana w wariancie drogi klasy S, po dwie jezdnie z dwoma pasami i pasem awaryjnym, z rezerwą na trzeci pas. Wzdłuż drogi będzie wybudowanych ponad 120 obiektów inżynierskich, w tym zbiorniki retencyjne, elementy ochrony środowiska i elementy bezpieczeństwa. – To będzie droga nowoczesna i bardzo bezpieczna dla przyszłych użytkowników – podkreśla w rozmowie z portalem dyrektor GDDKiA we Wrocławiu Lidia Markowska.

Harmonogram prac zakłada podpisanie w grudniu 2023 roku umowy z wykonawcą, w październiku 2024 roku złożenie wniosku o ZRiD (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej), a w kwietniu 2025 roku uzyskanie ostateczności decyzji. Harmonogram przewiduje rozpoczęcie robót budowlanych w maju 2025 roku i ich zakończenie w trzecim kwartale 2027 roku. Jego budowa będzie kosztować 2,5 mld złotych.

Podczas zorganizowanej w Bardzie konferencji prasowej Michał Dworczyk podkreślił, jak ważna dla regionu będzie ta droga: – Dzisiaj jest bardzo ważny dzień. Dzisiaj chcemy ogłosić, że 15 maja został ogłoszony przetarg na budowę odcinka drogi ekspresowej S8 od Wrocławia do Łagiewnik. To jest początek realnej budowy drogi kluczowej z punktu widzenia naszego subregionu, a zwłaszcza Kotliny Kłodzkiej – podkreślał Michał Dworczyk. – To będzie otwarcie na gospodarkę, przemysł i – co jest absolutnie kluczowe – na turystów. To będzie impuls rozwojowy dla naszego regionu. O tej drodze mówiło się od kilkudziesięciu lat. Po 1989 roku, kiedy Polska została podzielona na ponad 70 subregionów, nasz subregion wałbrzyski był jednym z trzech, w którym nie zaplanowano ani jednego kilometra autostrady czy drogi szybkiego ruchu. Nasi poprzednicy również próbowali zbudować S8, ale niestety nie były to próby udane. Mimo, że region reprezentowali różni posłowie i wicepremier, to w 2015 roku okazało się, że ekspresówki nie będzie, że będzie tylko przebudowa starej drogi nr 8. Ale mimo tych problemów, kiedy przejęliśmy władzę, nie poddaliśmy się i zaczęliśmy zabiegać z determinacją o nową drogę ekspresową. I we wrześniu 2018 roku, podczas wizyty premiera Morawieckiego i ministra Adamczyka w Kłodzku ogłosiliśmy zmianę koncepcji, gdzie rozbudowę drogi krajowej nr 8 zastąpiliśmy koncepcją budowy nowej drogi ekspresowej S8.

W wydarzeniu wzięli udział także politycy i samorządowcy z subregionu wałbrzyskiego, w tym m.in. poseł Marcin Gwóźdź, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma, burmistrz Międzylesia Tomasz Korczak, wójt gminy Kłodzko Zbigniew Tur, wójt gminy Lewin Kłodzki Joanna Klimek-Szymanowicz, wójt gminy Łagiewniki Jarosław Tyniec, wójt gminy Złoty Stok Grażyna Orczyk, wiceburmistrz Stronia Śląskiego Lech Kawecki oraz jako gospodarz wydarzenia burmistrz Barda Krzysztof Żagański. Ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w konferencji wzięła udział dyrektor oddziału we Wrocławiu Lidia Markowska.

Maciej Sergel

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

6 KOMENTARZE

 1. Szanowny PanieJacku T.

  Nie bardzo rozumiem zestawienie trasy S8 z autami elekrtcznymi.
  Proszę coś bliżej.
  Przecież elektryki nie będą latać. Też potrzebują dróg.
  Zdrówka

 2. Och Alfredzie, skurczybyku jeden, nasz Jasnowidzu.
  Podziel się proszę konkretami dlaczego S8 miałaby nie powstać? Daj cynę, uchyl rąbka tajemnicy.
  Zaplanowany odcinek ponad 30 km to 1/3 trasy Wrocław -Kłodzko.
  Podaj też mi proszę 6 liczb w toto lotka z zakresu od 1 do 49. Zapewne wygram.
  A może Alfredku się założymy, że trasa będzie. Podaj o co?
  Dla uspokojenia twej rozedrganej emocji (liczba pojedyncza użyta celowo) informuję, że nie jestem zwolennikiem żadnej partii.
  Ach Alfredziku patrz trzeźwo na realia, obietnice. Nie bądź taki Olek Kwach. Nie krocz tą drogą -S8.
  Ja kibicuję aby droga powstała.
  Alfredku zdrówka.

 3. A gdzie będą parkować auta elektryczne?. Nikt nie będzie chciał takich samochodów pod swoim oknem. Jak już zaczną się palić, to nie można ich ugasić. A S-8 powstanie, spokojna głowa. No chyba, że zmieni się władza. Wszystko zależy od wyborców.

  • Najnowsze elektryki maja baterie z soli. Wiele tansze niz z litu, nie traca sily jak jest zimno, nie pala sie. Robo-taxi nie parkuje sie. Czeka na ciebie przed domem. W San Francisco juz ta usluga dziala. Wkrotce w Los Angeles bedzie ta usluga dzialac. Ja z LA pochodze i jak wroce jako turysta to nie bede musial wynajac samochod. Wlacze app i poprostu bedzie na mnie przed drzwiami czekal samochod. Co do S8. Raz glosowalem dla Szweda i nie chce tego powtorzyc. Ciekawy jestem czy PO/KO dalej chce ztorpedowac projekt 8-ki ktora twierdza ze jest nam nie potrzebny?

 4. Od projektu do realizacji minąć może kilka – kilkanaście lat. Albo wcale. Obietnicami piekło jest wybrukowane… A nikit nie obieca tyle, ile PiS przed wyborami… Gdzie są auta elektryczne? Gdzie są mieszkania? Gdzie są…??????

  • Polska to Europa. Europa to Niemcy. Niemcy maja wybitny talent udoskonalic cos co sie sprawdzilo na rynku. Elektryczne auta sa w USA i w Chinach. Tam sie szybciej przyjmuja nowe nie sprawdzone technologie. Zreszta teraz bardziej niz elektryczne samochody bedzie sie liczyc cena robo-taxi ktora wkrotce bedzie konkurowac z samochodami. W Texas-ie natomiast maja dobry program, ktory powinnismy tu malpowac. Nasz prad mogl by pochodzic z wiatrakow na baltyku na polnocnym zachodnim wybrzezu Polski. Samochod elektryczny moze zasilic dom przez 3 dni. Wiatraki w Texas-ie zasilaja samochody za abonament 130 zl/miesiac. Ponoc klienci maja za ta cene wiele wiecej pradu niz potrzeba zeby zasilic samochod ktory zasila dom. Tylko jest to prad nie staly. Trzeba przejsc na prad nie stabilny. S8 do Lagiewnik ci z tym nie pomoze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis