19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruszają dopłaty do uruchamiania połączeń autobusowych. Czy kłodzki PKS wejdzie do programu?

Można powiedzieć, że w ekspresowym tempie odbędzie się w tym roku nabór wniosków do Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, który w założeniu ma likwidować białe plamy na mapach autobusowych połączeń lokalnych. Samorządy, które chcą skorzystać z rządowego dofinansowania do uruchomienia deficytowych połączeń mają tylko 10 dni na złożenie kompletu wniosków do wojewody. Do programu chce przystąpić jedyny lokalny publiczny przewoźnik w naszym powiecie, czyli PKS w Kłodzku S.A.

Cztery dni temu, 30 lipca wojewoda dolnośląski podpisał w ministerstwie infrastruktury w Warszawie porozumienie w sprawie Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Wnioski o dofinansowanie do zlikwidowanych deficytowych połączeń autobusowych uruchomiono dzisiaj 2 sierpnia, a termin zakończenia naboru mija…12 sierpnia. Samorządy mają więc bardzo mało czasu na skompletowanie wszystkich dokumentów, żeby jeszcze w tym roku uruchomić dodatkowe połączenia autobusowe.

Jak działa rządowy fundusz? Dofinansowywane ma być przywracanie lokalnych połączeń autobusowych, które nie funkcjonują od co najmniej 3 miesięcy. Dopłata wyniesie nie więcej niż 1 zł do 1 wozokilometra, a od 2022 roku 0,80 zł, przy czym samorząd, który korzysta z dopłat, musi dołożyć 10 proc. środków własnych do danej linii. Do końca tego roku budżet funduszu wyniesie 300 mln zł, a w latach kolejnych – 800 mln zł.

Czy to zachęci lokalne samorządy do otwierania zlikwidowanych kursów autobusowych do miejscowości, do których dzisiaj żadnemu przewoźnikowi nie kalkuluje się jeździć? W naszym powiecie jednym przewoźnikiem publicznym jest spółka należąca do powiatu, czyli PKS w Kłodzku S.A. W ostatnich latach kłodzki PKS, ze względów finansowych, zlikwidował wiele niedochodowych połączeń lokalnych. Czy dzięki rządowym dopłatom zostaną one reaktywowane? Starosta kłodzki, Maciej Awiżeń do sprawy podchodzi ostrożnie. – Złotówka to zdecydowanie za mało, żeby otwierać bardzo niedochodowe linie, ale sięgniemy po te pieniądze i część połączeń, gdzie ta opłacalność była na granicy lub trochę poniżej i ta złotówka rzeczywiście może pomóc, uruchomimy – mówi M. Awiżeń. – Wejdziemy w ten program trochę na próbę i zobaczymy, jak się sprawdza i czy np. gminy będą chciały dołożyć wymagany 10 proc.

Starosta przyznaje, że już kilka gmin zgłosiło się z propozycją dopłat do zlikwidowanych połączeń. – Nie wszystkie, bo większość dalej uważa, że komunikacja na ich terenie to nie jest ich sprawa – mówi M. Awiżeń. Problemem za to może okazać się zbyt krótki czas na złożenie wniosku. Nawet jeśli kiedyś funkcjonowała na danej trasie linia autobusowa, to jej ponowne uruchomienie wymaga od nowa zebrania wszystkich pozwoleń – od zarządców poszczególnych dróg: krajowych, wojewódzkich czy gminnych, po zarejestrowanie w urzędzie marszałkowskim. – Będzie ciężko, bo do 12 sierpnia musimy mieć pozwolenia, a jest czas urlopowy, ale podejmiemy się uruchomić na próbę parę takich linii. Dofinansowanie w tym roku będzie przysługiwało od września do grudnia i zobaczymy, jak to funkcjonuje i albo zwiększymy zakres albo stwierdzimy, że to się nie opłaca – mówi starosta.

O tym, jakie konkretne zlikwidowane wcześniej kursy autobusowe mogą zostaną ponownie uruchomione przez kłodzki PKS od 1 września dowiemy się najwcześniej w przyszłym tygodniu.

Joanna Żabska

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...