1.8 C
Kłodzko
piątek, 26 kwietnia 2024
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Restrukturyzacje dla przedsiębiorców, upadłości gospodarcze i konsumenckie

Rozmawiamy z Grzegorzem Zalizowskim, doradcą restrukturyzacyjnym, członkiem zarządu GMP Restrukturyzacje sp. z o.o.

Dzień dobry. Proszę powiedzieć czym się Państwo zajmujecie?

GMP Restrukturyzacje sp. z o.o. z siedzibą w Dzierżoniowie, w której wykonuję czynności jako doradca restrukturyzacyjny, zajmuje się kompleksową pomocą w zakresie postępowań restrukturyzacyjnych oraz upadłości zarówno gospodarczych, jak też konsumenckich. Oferujemy pomoc podmiotom, które z rozmaitych przyczyn, włączając w to również skutki pandemii koronawirusa, zostały dotknięte problemami finansowymi.

Naszą misją jest zaproponowanie rozwiązań, które umożliwią uratowanie przedsiębiorstwa. Obowiązujące przepisy zawierają szereg mechanizmów prawnych, które stwarzają docelową możliwość podjęcia działań zmierzających do poprawy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorcy zmagającego się z problemami finansowymi, a jednocześnie zapewniają ochronę przed egzekucją, tak aby nie dopuścić do ich upadłości. Zaznaczyć przy tym należy, że upadłość powinna być traktowana jako ostateczność.

Oczywiście są takie sytuacje, gdy upadłość jest koniecznością, jednakże nawet w takich przypadkach pomagamy dłużnikowi przejść przez całą procedurę. Każdy przypadek jest jednak inny i wymaga indywidualnego podejścia. Właśnie w tym celu nasze analizy dotyczące sytuacji, w której znalazł się przedsiębiorca stanowią podstawę do wskazania optymalnych rozwiązań w konkretnej sytuacji. Niezależnie jednak od powyższego oferujemy również kompleksową pomoc w zakresie upadłości konsumenckich.

Jak Pan ocenia obecny wpływ pandemii koronawirusa na powstawanie zatorów płatniczych? Czy ten problem ma już charakter masowy?

Przypomnijmy, że stan zagrożenia epidemicznego obowiązuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od marca bieżącego roku, w tym też miesiącu zdiagnozowane były pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, a zatem dopiero od tego momentu możemy mówić o zatorach płatniczych, co do których bezpośrednią przyczyną powstania mogła być właśnie pandemia COVID-19. Uściślając, gdy termin płatności przypadł w tym czasie.

Załóżmy taką sytuację, że jeśli Pan prowadząc działalność gospodarczą otrzymuje informację od swojego kontrahenta, że nie ureguluje on wierzytelności wynikającej z transakcji, co do której termin płatności upłynął w ubiegłym roku, z jednoczesnym powołaniem się na stan pandemii, to powiedzmy sobie szczerze taki kontrahent nie traktuje Pana poważnie. Do tych wniosków prowadzi sekwencyjność zdarzeń w przywołanej sytuacji. Uważam też, że w aspekcie gospodarczym proces zatorów płatniczych wywołanych pandemią koronawirusa dopiero się rozpoczyna i może mieć charakter długofalowy.

Istnieje część przedsiębiorców, która została dotknięta bezpośrednimi skutkami pandemii, ponieważ prowadzili oni swoją działalność, często zaciągając zobowiązania w celu wykonywania świadczonych usług, zaś w chwili obecnej nie osiągają przychodów. Mam tu na myśli przede wszystkim branże związane ze świadczeniem usług, takich jak m.in.: hotelarstwo, gastronomia, fryzjerstwo, kosmetologia, a także przedsiębiorców zajmujących się organizacją różnego rodzaju imprez masowych. Również w takich przypadkach mogą pojawiać się problemy w zakresie utraty płynności finansowej.

Niestety, zaistniała sytuacja dotknie zapewne wielu przedsiębiorców, co będzie skutkowało wzrostem zadłużenia, które w dłuższej perspektywie wykluczy lub co najmniej istotnie utrudni możliwość ich dalszego funkcjonowania. Mając na uwadze powyższe, w przypadku pojawiających się trudności finansowych, warto rozważyć konieczność podjęcia różnego rodzaju działań restrukturyzacyjnych, tak aby nie doszło do niewypłacalności, a w dalszej konsekwencji do upadłości.

Co zatem czeka przedsiębiorców? Czy dostrzega Pan jakieś szczególne zagrożenia?

Obecnie nie podsiadamy precyzyjnych danych wskazujących na dalszy przebieg pandemii w
najbliższych miesiącach, co wywołuje niepewność w zakresie powrotu do normalnego funkcjonowania. Pod znakiem zapytania jest również możliwość wystąpienia na jesieni drugiej fali COVID-19.

Niezależnie jednak od realiów w których obecnie się znaleźliśmy, przedsiębiorcy których dotykają problemy gospodarcze nie powinni pozostawać bezczynni zważywszy na to, że istniejące mechanizmy prawne przewidują negatywne skutki ich bezczynności. Uwzględnić przy tym należy konsekwencje jakie wywołuje choćby brak terminowo złożonego wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy czy też zaniechanie podjęcia działań restrukturyzacyjnych w odpowiednim czasie. Nie można przy tym pomijać okoliczności, że w przypadku zagrożenia niewypłacalnością, a więc także wówczas, gdy występują dopiero początki kłopotów finansowych, w wielu przypadkach istnieje szansa uniknięcia upadłości, właśnie przez podjęcie działań restrukturyzacyjnych.

Co więcej, racjonalna restrukturyzacja daje szansę uniknięcia wrogiego przejęcia przedsiębiorstwa przez szeroko pojmowaną konkurencję. To bardzo niebezpieczne zjawisko, coraz częściej dostrzegane w obrocie gospodarczym, które może być wykorzystane przez wierzycieli względem przedsiębiorcy mającego problemy finansowe. W tym trudnym okresie, który jest przed nami nie powinno się bagatelizować gospodarczych zaległości finansowych, zachowując przy tym czujność.

Proszę powiedzieć coś więcej o restrukturyzacji. Rozumiem, że nie od razu problemy finansowe muszą wiązać się z upadłością i zakończeniem wykonywanej działalności gospodarczej?

Regulacje dotyczące restrukturyzacji to w istocie wybieg ustawodawcy w kierunku oczekiwań przedsiębiorców, którzy mają problemy finansowe, a jednocześnie wyrażają wolę utrzymania prowadzonej działalności gospodarczej. Zasadniczo upadłość powinna być postrzegana jako środek o charakterze ostatecznym. Dlatego też w pierwszej kolejności powinniśmy sięgać do przepisów dotyczących restrukturyzacji.

Obecnie wyróżnić należy cztery postępowania restrukturyzacyjne wyznaczane ustawą z dnia 15.05.2015 r. Prawo restrukturyzacyjne. To właśnie postępowanie o zatwierdzenie układu, przyśpieszone postępowanie układowe, postępowanie układowe, a także postępowanie sanacyjne tworzą szeroką możliwość przeprowadzenia działań restrukturyzacyjnych. Wybór właściwego postępowania oraz konkretnych czynności uzależniony jest m.in. od rozmiarów zadłużenia, sytuacji gospodarczej przedsiębiorcy, jak też zagadnienia czy układ ma dotyczyć wszystkich czy też tylko części wierzycieli.

Podkreślenia wymaga, że aktualnie obowiązujące przepisy przewidują możliwość restrukturyzacji poprzez m.in. zmniejszenie wysokości zobowiązań, czyli mówiąc potocznie ich częściowe umorzenie, rozłożenie płatności na raty, jak również konwersję wierzytelności na udziały/akcje. Zaznaczam, że to tylko przykładowe możliwości w zakresie restrukturyzacji zobowiązań. Zważyć należy, że w ramach obecnych mechanizmów istnieje możliwość przeprowadzenia szerokich działań sanacyjnych, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją, jak to ma miejsce w przypadku postępowania sanacyjnego. Co istotne niektóre problemy finansowe przedsiębiorców/dłużników wynikają z zaległości sprzed wielu miesięcy, uniemożliwiając takim podmiotom perspektywę normalnego funkcjonowania. Pragnę wspomnieć również o możliwościach prawnych, jakie stwarza regulacja choćby w zakresie postępowania o zatwierdzenie układu, kiedy to z udziałem nadzorcy układu przeprowadzana jest procedura indywidualnego zbierania głosów w zakresie układu, który następnie jest zatwierdzany przez sąd. Zaznaczyć przy tym należy, że nadzorcą układu może być osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego, który działa w oparciu o indywidualną umowę z restrukturyzowanym przedsiębiorcą. Zdecydowana większość tego postępowania odbywa się na drodze pozasądowej. Godną uwagi jest także regulowana przez przepisy prawa upadłościowego przygotowana likwidacja przedsiębiorstwa tzw. pre-pack, co jest związane ze sprzedażą przedsiębiorstwa bez zadłużenia. W dużym skrócie procedura ta opiera się na ogłoszeniu upadłości i zatwierdzeniu przez sąd warunków sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Rozwiązanie to wpływa na podniesienie efektywności prowadzonego postępowania, a jednocześnie stwarza możliwość kontynuowania działalności przedsiębiorstwa przez nabywcę.

To tylko wybrane możliwości, jakie posiada podmiot borykający się z problemami finansowymi. Tak jak już podkreśliłem dopiero skrupulatna analiza indywidualnej sytuacji, w której znalazł się przedsiębiorca daje możliwość zaproponowania optymalnego rozwiązania.

Jak Pan postrzega regulacje odnoszące do upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka to przede wszystkim szansa dla dłużnika na oddłużenie. W wielu przypadkach skala zobowiązań finansowych jest tak duża, że jedyną słuszną drogą jest przeprowadzenie postępowania upadłościowego. Każda sytuacja narastającego zadłużenia jest niewątpliwie niepożądana z punktu widzenia dłużnika, albowiem częstokroć uniemożliwia mu to możliwość bytowania.

Podkreślić należy, że dłużnik nie powinien bać się upadłości konsumenckiej, gdyż może to być jedyna szansa na powrót do normalności. Przypomnę, że od marca bieżącego roku obowiązują istotne zmiany w zakresie postępowania upadłościowego, w tym również odnośnie konsumentów. Dotychczas upadłość konsumencka w ogólnym założeniu kończyła się w ten sposób, że w zasadzie cały majątek upadłego podlegał sprzedaży w toku tego postępowania. Co ciekawe, aktualnie obowiązujące regulacje stwarzają możliwość zawarcia układu z wierzycielami na zgromadzeniu wierzycieli. Jest to bardzo interesujące rozwiązanie dające szansę na zachowanie majątku dłużnika, z jednoczesnym wyjściem ze stanu zadłużenia.

Dziękuję za rozmowę.

Ja również dziękuję za rozmowę życząc Panu oraz czytelnikom zdrowia i spokoju, a także rozsądnych decyzji w tych trudnych czasach.


Grzegorz Zalizowski, doradca restrukturyzacyjny, członek zarządu GMP Restrukturyzacje sp. z o.o., tel. 696 001 627

GMP Restrukturyzacje sp. z o.o. z/s w Dzierżoniowie, KRS: 0000839670, NIP: 8822135003


ms (fot. ilustracyjne: pixabay.com)

WAŻNE TEMATY

W Polanicy-Zdroju będą odstraszać dziki. Zabezpiecz zwierzęta domowe!

Jak informuje burmistrz Polanicy-Zdroju, w piątek 26 kwietnia br. odbędzie się akcja odstraszania dzików, które na schodząc z lasów na tereny miejskie wyrządzają szkody....

Uczniowie z SP nr 1 w Kłodzku w Dzień Ziemi posprzątali miejskie parki

30 worków śmieci zebrały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłodzku z kłodzkich parków podczas akcji ekologicznej z okazji Dnia Ziemi. W poniedziałek, 22...

Kto wystąpi podczas Dni Kłodzka?

Dni Kłodzka coraz bliżej. W tym roku odbędą się w dniach 24,25 i 26 maja. Oprócz wielu imprez towarzyszących, w tym trzeciej już Parady...

Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk z rekomendacją KO na starostę kłodzkiego. Trwają rozmowy koalicyjne

Trwają rozmowy dotyczące koalicji w powiecie kłodzkim pomiędzy Koalicją Obywatelską a Porozumieniem Samorządowym Trzecia Droga. Oba ugrupowania rządziły wspólnie w powiecie kłodzkim przez ostatnie...

Michał Cisakowski ma odbudować struktury koła miejskiego Platformy Obywatelskiej w Kłodzku

Jak dowiedziała się nasza redakcja, to Michałowi Cisakowskiemu powierzone zostało zadanie doprowadzenia do porządku struktur PO w mieście Kłodzku i odbudowa silnego koła miejskiego...

Dobiega końca remont ul. Wolności w Kłodzku. Wykonawca przenosi sie na kolejny odcinek

W czwartek, 25 kwietnia br. na remontowanej ulicy Wolności położona została ostatnia warstwa ścieralna asfaltu. Popołudniu ulica ma już zostać otwarta dla ruchu i...

Wystawa, debata i warsztaty. Ciekawy weekend w Muzeum Papiernictwa

Interesująco zapowiada się ostatni kwietniowy weekend w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. W piątek, 26 kwietnia br. o godzinie 16:00 muzeum zaprasza na wernisaż nowej wystawy...

Rajdowcy testują samochody na drogach powiatu kłodzkiego

Na terenie powiatu kłodzkiego w czwartek, 25 kwietnia br. odbywają się testy aut rajdowych przed zbliżającym się Rajdem Świdnickim. Rajdowcy testują samochody na odcinkach Podtynie...

Bystrzyca Kłodzka. MGOK zaprasza na charytatywny koncert dla Amelii

W czwartek, 25 kwietnia br. w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury we Bystrzycy Kłodzkiej odbędzie się charytatywny koncert zatytułowany „Przyjaciele w akcji – PoMOC dla...

Szykuje się podwyżka ceny za wywóz śmieci w Kłodzku. Czy na ostatniej w tej...

W czwartek, 25 kwietnia br. w Kłodzku po raz ostatni w tej kadencji radni miejscy spotkają się na sesji, aby podjąć decyzje dotyczące spraw...

Ananasy i trzypiętrowy tort. Smaczki ostatniej w tej kadencji sesji Rady Powiatu Kłodzkiego

W środę, 24 kwietnia br. w sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Kłodzku odbyła się ostatnia sesja VI kadencji Rady Powiatu Kłodzkiego. Z obecnego składu...

Lądek-Zdrój. Po raz osiemnasty odbędą się obchody Dnia Patrona Miasta

W ostatni kwietniowy weekend w Lądku-Zdroju odbędą się wydarzenia związane z 18. obchodami Dnia Patrona Miasta Św. Jerzego. Obchody rozpoczną się w sobotę, 27 kwietnia...

Kolorowa fontanna w dusznickim Parku Zdrojowym w tym sezonie będzie nieczynna

Dusznicki magistrat poinformował, że w związku z planowaną przebudową Parku Zdrojowego, znajdująca się w nim kolorowa fontanna w tym sezonie będzie nieczynna. Jak przekazuje Urząd...