8.5 C
Kłodzko
środa, 31 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Program Bardzo Młoda Kultura w CETiK-u w Stroniu Śląskim

Bardzo Młoda Kultura to program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury, który wspiera przedsięwzięcia z obszaru edukacji kulturowej. W 2023 roku dofinansowanie uzyskają inicjatywy skierowane do młodzieży z gminy Stronie Śląskie. Pula środków to 20 000 zł.

Program Bardzo Młoda Kultura wspiera finansowo i merytorycznie oddolne inicjatywy z obszaru edukacji kulturowej. Na Dolnym Śląsku operatorem regionalnym na lata 2023-2025 jest Centrum Kultury Agora z Wrocławia, którego lokalnym partnerem zostało właśnie Centrum Edukacji Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim dołączając do ogólnopolskiej sieci BMK! W czerwcu odbędą się trzydniowe szkolenia dla zainteresowanych uzyskaniem dotacji.

– Zajmujesz się kulturą? Działasz lokalnie? Uczysz w szkole lub pracujesz z młodzieżą? Działasz w sektorze organizacji pozarządowych? Po prostu masz pomysł na inicjatywę cenną dla Twojej społeczności i chcesz ją realizować z młodzieżą? Jeśli tak, zapraszamy do Bardzo Młodej Kultury! – zachęca Anna Borowska, kierowniczka Działu Programowego w Centrum Kultury Agora.

Centrum Kultury Agora, w partnerstwie z Centrum Edukacji Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim, zaprasza osoby i grupy zainteresowane uzyskaniem dotacji do udziału w trzydniowych bezpłatnych szkoleniach Laboratorium Lidera, które odbędą się w czerwcu. Uczestnictwo jest warunkiem udziału w programie i aplikowania o grant.

Pula środków dla projektów z gminy Stronie Śląskie to 20 000 zł. Maksymalne dofinansowanie dla jednej inicjatywy wynosi 10 000 zł, a czas na realizacje dotowanych działań to ponad dwa miesiące – od 1 sierpnia do 15 października 2023 roku.

Program Bardzo Młoda Kultura wykorzystuje edukację kulturową do inicjowania pozytywnych zmian społecznych w środowisku lokalnym. Celem jest inspirowanie kreatywnych, sprawczych i innowacyjnych działań młodych osób, a także kształtowanie w nich istotnych społecznie wartości, jak: współpraca, zaufanie społeczne czy odpowiedzialność. W 2023 roku dofinansowanie uzyskają przedsięwzięcia związane z młodymi ludźmi w wieku od 14 do 24 lat. Oczywiście liderami mogą być również osoby starsze, które przeprowadzając inicjatywę chcą współdziałać z młodzieżą. Zwycięskie wnioski zostaną wyłonione w drodze konkursu.

Harmonogram Laboratorium Lidera

Miejsce: Centrum Edukacji Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim
Zapisy: https://www.bmkdolnyslask.pl/index.php/laboratorium-lidera/

17 czerwca / godz. 10.00 – 16.00
Diagnoza potrzeb czyli co i jak planować, by zainteresować lokalną młodzież

Analiza środowiska społecznego jest niezbędna do stworzenia skutecznego projektu inicjatywy. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się, jak przeprowadzić diagnozę potrzeb i zasobów lokalnych, by każdy projekt wychodził naprzeciw oczekiwaniom młodych osób. Zgromadzeni rozpoczną również pierwsze prace merytoryczne pod okiem specjalistki. Warsztat poprowadzi Maria Zięba – diagnostka w programie „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne”.

24 czerwca / godz. 10.00 – 16.00
Od potrzeb do pomysłu na działanie

25 czerwca / godz. 10.00 – 16.00
Od pomysłu do realizacji

Celem warsztatów jest przygotowanie uczestników do realizacji projektów społecznych i ich ewaluacji. Podczas warsztatów lokalni liderzy poznają metodę Design Thinking, czyli proces projektowania rozwiązań, który opiera się na głębokim poznaniu potrzeb odbiorcy. Korzystając z proponowanej metody uczestnicy stworzą koncepcje własnego projektu. Ewa Suchożebrska i Aleksandra Bolek – specjalistki z pracowni „Beyond Lab” Fundacji Emma odpowiedzą na pytania i ewentualne wątpliwości, a także w sposób aktywny będą wspierać merytorycznie powstawanie wniosków o dotacje (również po zakończeniu warsztatów).

red. (inf. Centrum Kultury Agora)

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis