0.4 C
Kłodzko
wtorek, 7 grudnia 2021
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Powiat po raz szósty wystawia na sprzedaż budynek byłej przychodni w Kłodzku. Dlaczego nikt nie chce go kupić?

Od blisko dwóch lat Starostwo Powiatowe w Kłodzku chce sprzedać budynek po byłej przychodni przy ul. Zawiszy Czarnego w Kłodzku. Odbyło się już pięć przetargów, do których nie przystąpił żaden chętny kupiec. Na grudzień zaplanowany jest kolejny przetarg. Prawdopodobnie i ten termin, jak i znacznie obniżona cena nie spotkają się z zainteresowaniem nabywających. Dlaczego?

Pomimo obniżenia ceny prawie o połowę za budynek po byłej przychodni w Kłodzku przy ul. Zawiszy Czarnego, próby jego sprzedania, podejmowane przez starostwo od blisko dwóch lat, nie przyniosły rezultatu. Do ogłaszanych przetargów nie staje żaden oferent, pomimo że i budynek jest w dobrym stanie, z dobrą lokalizacją w centrum miasta oraz ceną trochę powyżej 1 mln zł. Okazuje się, że problem w sprzedaży tego budynku tkwi w…zapisach w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W uchwalonym w 2005 r. planie, na tym terenie mogą być podejmowane funkcje usługowe i mieszkalnictwa, jednak do budynku przy ul. Zawiszy Czarnego 2 w planie miejscowym przypisano konkretną funkcję – rozbudowę ośrodka kultury: „Zespół obiektów ośrodka kultury oraz budynek przy ulicy Zawiszy Czarnego nr 2 łącznie z terenem wnętrza bloku przeznaczony w całości na rozbudowę i modernizację ośrodka kultury z wielofunkcyjną salą widowiskową i zespołem pomieszczeń, obiektów i urządzeń towarzyszących. Istniejący skwer zieleni parkowej do utrzymania bez zmian. Usługi przy budynku ulicy Wojska Polskiego nie powinny kolidować  z funkcją kultury. Wymagane oczyszczenie terenu (wnętrze bloku) z oficyny przy ulicy T. Kościuszki 11a oraz z zabudowy gospodarczej i warsztatowo – garażowej i zagospodarowanie go zielenią  i małą architekturą w formie ułatwiającej organizowanie imprez plenerowych”.

Nie wiadomo, dlaczego budynek, w którym od lat funkcjonowała przychodnia lekarska, został w planie zagospodarowania ujęty pod rozbudowę KOK-u. Czy był to błąd czy celowe zapisy? Plan miejscowy dla tego terenu uchwalony został 16 lat temu i dopóki działała tutaj przychodnia, nikt nie dopatrzył się zapisów w miejscowym planie, praktycznie wykluczających inną niż rozbudowa ośrodka kultury funkcji dla tego budynku. Nie dziwi więc, że nie ma także chętnych kupców. W październiku tego roku starostwo powiatowe zwróciło się z pismem do burmistrza Kłodzka o zmianę w miejscowym planie zagospodarowania dotyczącym właśnie budynku przy ul. Zawiszy Czarnego 2. Zmiany w miejscowych planach zagospodarowania rządzą się jednak swoimi procedurami i trwają przynajmniej kilka miesięcy. Nieprędko więc była przychodnia znajdzie nowego właściciela, chociaż najnowsza cena wywoławcza – 1 190 000 zł jest bardzo atrakcyjna.

Wystawienie na sprzedaż budynku przychodni przy ul. Zawiszy Czarnego jest jednym z elementów planu naprawczego przygotowanego w 2019 r. dla zadłużonego szpitala powiatowego. Przychodnie, które funkcjonowały w przychodni zostały przeniesione do budynku przy ul. Wojska Polskiego i do szpitala. Obiekt składa się z trzech pięter, piwnicy, poddasza użytkowego i ma powierzchnię użytkową prawie 800 m2 (bez piwnicy). Zlokalizowany jest w centrum miasta i posiada dostęp do wszystkich mediów. Pierwotna cena budynku wynosiła ponad 2,1 mln zł. Obecnie jest to niespełna 1,2 mln zł.

WAŻNE TEMATY

Klub radnych zawnioskował o wycofanie ze sprzedaży budynku byłej przychodni w Kłodzku

Nowy klub radnych "Inicjatywa dla Powiatu Kłodzkiego" podczas ostatniej sesji, 30 listopada br. zawnioskował do zarządu powiatu kłodzkiego o wycofanie ze sprzedaży...

„Skrzynczanki” z teledyskiem do piosenki „Kochajcie dziewczyny”

Pochodzący ze Skrzynki w gminie Lądek-Zdrój Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” opublikował w serwisie YouTube teledysk do piosenki „Kochajcie dziewczyny”. Teledysk zrealizowany...

Akcja zarybiana Nysy Kłodzkiej. Do rzeki trafiło ponad 150 kg pstrąga

Polski Związek Wędkarski Okręg w Wałbrzychu przeprowadził w ramach stałej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kłodzku dodatkowe zarybianie Nysy Kłodzkiej.

Będą kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa

We wtorek, 7 grudnia br. minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach, które będą obowiązywać w Polsce od 15 grudnia...

Mikołajki w bystrzyckim MGOK [FOTO]

W poniedziałek, 6 grudnia br. do sali widowiskowej Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej zawitał święty Mikołaj. Przybyli na...

Burmistrz Kłodzka spotka się z mieszkańcami i przedsiębiorcami z Wyspy Piasek

W najbliższy piątek, 10 grudnia br. burmistrz Kłodzka oraz miejscy radni spotkają się z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami z terenu Wyspy Piasek.

Pędził 108 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego kłodzkiej komendy zatrzymali kierującego, który przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 58 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy na...

Konkurs na nową nazwę kłodzkiego PKS-u przedłużony do końca stycznia

Do 31 stycznia 2022 roku przedłużony został termin zgłaszania propozycji na nową nazwę powiatowego przewoźnika. Konkurs na nową nazwę...

Narażając własne życie dwóch policjantów wyniosło starszego mężczyznę z płonącego budynku

Dzięki szybkiej akcji dwóch młodych policjantów, którzy przybyli jako pierwsi na miejsce pożaru domu, nie doszło do tragedii. Z płonącego budynku...

Lekcje samorządności w Urzędzie Gminy Kłodzko

Od 15 lat w Urzędzie Gminy Kłodzko odbywają się lekcje samorządności, dzięki którym uczniowie mają okazję poznać funkcjonowanie samorządu „od środka”. W listopadzie br....

Trwa nabór do drużyny siatkówki dziewcząt w MMKS Kłodzko

Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy Kłodzko, który od 2009 roku istnieje na sportowej mapie Kłodzka, prowadzi aktualnie nabór do siatkarskiej drużyny dziewcząt.

Na Czarnej Górze wystartował sezon zimowy 2021/2022

W sobotę, 4 grudnia br. zostały otwarte trasy narciarskie w ośrodku Czarna Góra Resort. Tym samym wystartował sezon zimowy 20221/2022.

Szczytna: Marek Szpanier wygrał przedterminowe wybory na burmistrza

Przedterminowe wybory na burmistrza Szczytnej, które odbyły się w niedzielę, 5 grudnia br. wygrał Marek Szpanier, zdobywając blisko 70% głosów.

12 KOMENTARZE

 1. Można zacytować słowa KABARETOWEJ PIOSENKI : „TAKA GMINA…..”. WSTYD Panie STAROSTO, kolejny raz wykazał się Pan swoją rozbrajającą NIEUDOLNOŚCIĄ , BRAKIEM KOMPETENCJI. Dał Pan PLAMĘ !!!

 2. I jeszcze jedno. Jak to radnym nie jest wstyd i jakim to brakiem refleksji się popisują, zakładając ,że mają wiedzę, co do zmiany planu.
  Żebym ja,,ulica,,:)- musiał, wam zwracać uwagę w tak bezdyskusyjnej sprawie?

 3. Do starosty.
  Panie starosto, skoro wystąpił Pan o zmianę planu miejscowego dla tej nieruchomości, to dlaczego, nie wstrzymuje Pan przetargu?
  Sytuacja jest dosyć klarowna i czytelna. Mieniem publicznym, może pan z rynkiem polemizować, oczywiście. Ale nie narażając się na zarzuty zaniedbania. Czy pan tego nie wie?
  Ma Pan czas na odwołanie przetargu i proszę to zrobić.
  Pozdrawiam,
  Ryszard S.

 4. uczciwie to powinno być tak,
  wstrzymuje starosta sprzedaż
  miasto zmienia plan
  powiatowi robią nową wycenę
  i wystawiają to ponownie na sprzedaż
  a, wygląda to tak
  cena idzie w dół, bo nie ma chętnego przy obecnym planie, w międzyczasie jest on zmieniany, może się okazać, że ktoś to kupi za śmieszną kwotę bo jest z ekipy wtajemniczonej, np.wie, że jutro będzie miał klepnięty nowy plan i zrobi mu się dużo do przodu z kasą, czysty biznes, ale czy przejrzysty i dla każdego, mimo publicznego ogłoszenia? to już inna sprawa. Myślę, że mieszkania w tym miejscu będą miały wzięcie.No, chyba ,że powstanie tam konkurencja dla szpitala, czy innego prywatnego zakładu opieki zdrowotnej.Wszystko byłoby jasne gdybyśmy mieli info , pod jakim kątem, mówiąc obrazowo , na jakie cele, będzie zmieniany plan pod tę nieruchomość. a, tak możemy spekulować….:) W sumie to i tak wszytko jasne.

 5. Przecież to wszystko ściema. To jakim cudem life-med połączył (dokleił) się tym szpetnym kanarkowym łącznikiem z budynkiem który jest na sprzedaż?! Gdzie konserwator zabytków? Jedna wielka ustawka!

 6. Może jednak cena odstrasza? Budynek jest strasznie zdewastowany, przecież przeszły przez niego setki tysięcy ludzi.

  • No właśnie wszystko już dawno sprzedane i wiadomo komu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   Starosta w ustawkach jest znakomity !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. Jeszcze dwa trzy przetargi, cena spadnie do 500tys i jakiś znajomy znajomego co zna włodarzy miasta to kupi. Po czym szybko zmienia plan zagospodarowania. I ktoś zarobi kilka baniek na sprzedaży mieszkań które w tym budynku powstaną.

 8. Może w takim miejscu warto byłoby urządzić muzeum Trojańszczyzny-Pańszczyzny. Eksponaty (proponowane): model przestrzenny ziemi kłodzkiej z uwzględnieniem Kotliny Kłodzkiej i innych składników subregionu, modele inwestycyjne planów niedoszłych, (kolej gondolowa), honorowi obywatele góry owczej.

 9. Klodzko od wielu lat odstrasza marazmem, bezrobociem, brakiem porządnego hotelu, brudnymi, zaniedbanymi uliczkami, miejscami pamietajacymi jeszcze lipiec 1997r., cyganeria, a teraz jeszcze dworcem bez wc w XXI w. Gratuluję włodarzom tego pięknego,ale zaniedbanego i zapyzialego miasta bez wizji na przyszłość.

 10. Wystawiają budynek na sprzedaż i dziwią się ŻE NIKT NIE CHCE GO KUPIĆ. Nic dziwnego kiedy NIEUDOLNY kłodzki samorząd do tej pory nie zmienił planu zagospodarowania przestrzennego a od wystawienia budynku na sprzedaż mamy prawie 2 lata – KUPUJĄCY ma rozbudować miastu OŚRODEK KULTURY ???. TAKIEJ WTOPY trudno szukać w innych samorządach. WSTYD !!! ” TAKA GMINA” można zacytować słowa piosenki. Starosta i Burmistrz są siebie warci. Zmieńcie plan zagospodarowania to sprzedacie za 3 mln.

Comments are closed.