0.4 C
Kłodzko
wtorek, 7 grudnia 2021
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Plenerowy piknik na Forcie Owcza Góra w Kłodzku [FOTO]

W sobotę, 16 października br. na Forcie Owcza Góra odbył się plenerowy piknik forteczny. Była to okazja do bliższego poznania tej mniej znanej części kłodzkich fortyfikacji.

Pogoda dopisała, na teren fortu przybyła więc spora grupa osób, które dzięki temu miały okazję zwiedzić Fort Owcza Góra z przewodnikiem. Mirosław Wysoczański z Akademii Przygody poprowadził chętnych trasą wiodącą zarówno przez ogólnie dostępne, ale i te bardziej ukryte części fortecy, przy okazji barwnie przedstawiając historię obiektu i jego funkcję, a także zdradzając tajniki fortyfikacji oraz sztuki wojennej XVIII i XIX wieku.

Na terenie fortu w ramach pikniku można było również posilić się potrawami z grilla, poznać bliżej działalność rekonstruktorów z 47. Pruskiego Pułku Piechoty oraz posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu Dominiki Mierzwy oraz zespołu The Soul Sweepers.

Organizatorem imprezy była Fundacja „Razem Możemy Więcej” we współpracy z Kłodzkim Ośrodkiem Kultury oraz Grupą Rekonstrukcyjną 47 Pruskiego Pułku Piechoty. Wydarzenie odbyło się dzięki dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Dziedzictwa na projekt „Akcja: Fort Owcza Góra”, który przewiduje także między innymi posprzątanie fosy i wycinkę samosiejek na części obiektu oraz seminarium dotyczące Fortu Owcza Góra.


red.

WAŻNE TEMATY

Klub radnych zawnioskował o wycofanie ze sprzedaży budynku byłej przychodni w Kłodzku

Nowy klub radnych "Inicjatywa dla Powiatu Kłodzkiego" podczas ostatniej sesji, 30 listopada br. zawnioskował do zarządu powiatu kłodzkiego o wycofanie ze sprzedaży...

„Skrzynczanki” z teledyskiem do piosenki „Kochajcie dziewczyny”

Pochodzący ze Skrzynki w gminie Lądek-Zdrój Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” opublikował w serwisie YouTube teledysk do piosenki „Kochajcie dziewczyny”. Teledysk zrealizowany...

Akcja zarybiana Nysy Kłodzkiej. Do rzeki trafiło ponad 150 kg pstrąga

Polski Związek Wędkarski Okręg w Wałbrzychu przeprowadził w ramach stałej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kłodzku dodatkowe zarybianie Nysy Kłodzkiej.

Będą kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa

We wtorek, 7 grudnia br. minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach, które będą obowiązywać w Polsce od 15 grudnia...

Mikołajki w bystrzyckim MGOK [FOTO]

W poniedziałek, 6 grudnia br. do sali widowiskowej Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej zawitał święty Mikołaj. Przybyli na...

Burmistrz Kłodzka spotka się z mieszkańcami i przedsiębiorcami z Wyspy Piasek

W najbliższy piątek, 10 grudnia br. burmistrz Kłodzka oraz miejscy radni spotkają się z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami z terenu Wyspy Piasek.

Pędził 108 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego kłodzkiej komendy zatrzymali kierującego, który przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 58 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy na...

Konkurs na nową nazwę kłodzkiego PKS-u przedłużony do końca stycznia

Do 31 stycznia 2022 roku przedłużony został termin zgłaszania propozycji na nową nazwę powiatowego przewoźnika. Konkurs na nową nazwę...

Narażając własne życie dwóch policjantów wyniosło starszego mężczyznę z płonącego budynku

Dzięki szybkiej akcji dwóch młodych policjantów, którzy przybyli jako pierwsi na miejsce pożaru domu, nie doszło do tragedii. Z płonącego budynku...

Lekcje samorządności w Urzędzie Gminy Kłodzko

Od 15 lat w Urzędzie Gminy Kłodzko odbywają się lekcje samorządności, dzięki którym uczniowie mają okazję poznać funkcjonowanie samorządu „od środka”. W listopadzie br....

Trwa nabór do drużyny siatkówki dziewcząt w MMKS Kłodzko

Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy Kłodzko, który od 2009 roku istnieje na sportowej mapie Kłodzka, prowadzi aktualnie nabór do siatkarskiej drużyny dziewcząt.

Na Czarnej Górze wystartował sezon zimowy 2021/2022

W sobotę, 4 grudnia br. zostały otwarte trasy narciarskie w ośrodku Czarna Góra Resort. Tym samym wystartował sezon zimowy 20221/2022.

Szczytna: Marek Szpanier wygrał przedterminowe wybory na burmistrza

Przedterminowe wybory na burmistrza Szczytnej, które odbyły się w niedzielę, 5 grudnia br. wygrał Marek Szpanier, zdobywając blisko 70% głosów.

7 KOMENTARZE

  1. Odezwał się NIEUDACZNIK z kłodzkiego RATUSZA. Nazwał siebie „zorientowany” i uważa że takie określenie rozgrzeszy go za brak zaangażowania , za brak kreatywności , za trwanie – mówienie NIE DA SIĘ. Ja jestem Papie”rz” uwierz mi.

  2. ODEZWAŁ SIĘ HAMULCOWY NIEUDACZNIK z kłodzkiego Ratusza nazwany przez samego siebie „zorientowany”. Na szczęście Burmistrz Piszko ze swoją ekipą już niedługo przestanie zasiadać w kłodzkim Ratuszu , a następca Piszki będzie musiał nadrabiać stracone dwie jego kadencje.

  3. Trojan przestań pitolić o kolejce. Nie ma funduszy na zbytki – zaraz cały kraj stanie, inflacja szaleje, a wicewojewoda, będąc u korytka partii przewodniej do pomysłu nie wraca. Jak to mówią to se ne vrati!

  4. Podczas Kongresu Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta Daniel Fasser ze szwajcarskiej firmy Bartholet Maschie Maschinenbau AG stwierdził że kolej LINOWA – GONDOLOWA sprawdza się też w miastach. Poza transportem pasażerów atutem są same wrażenia z podróżowania : kolej linowa może stać się atrakcją turystyczną. Podkreślił , że wbrew pozorom stosunkowo niski jest koszt inwestycji i jej uciążliwości dla mieszkańców a także póżniejszy koszt utrzymania infrastruktury. Inwestycji potrzeba stosunkowo niewiele: budowa infrastruktury ze słupami stawianymi przy pomocy helikopterów. Łatwiejsza , niż w przypadku innych środków transportu , jest budowa przepraw przez rzeki. NALEŻY POWRÓCIĆ do KONCEPCJI POŁĄCZENIA KŁODZKIEJ TWIERDZY z FORTEM na OWCZEJ GÓRZE. Podróż kolejką gondolową nad KŁODZKIEM , między TWIERDZĄ i FORTEM na Owczej Górze stałaby się atrakcją nawet na skalę europejską. W dalszej perspektywie można przedłużyć jej kursowanie w kierunku Galerii Twierdza Kłodzko, bo teren przylegający do niej jest atrakcyjny do zagospodarowania w kierunku TURYSTYKI , HANDLU i INNYCH szeroko pojętych USŁUG.

  5. SREBRNA GÓRA od wielu lat pozyskuje GRUBE MILIONY na odbudowę swojej TWIERDZY , efekty widoczne są tam gołym okiem. W Kłodzku ; te zdjęcia pokazują ZANIECHANIE – STRACONY CZAS, który doprowadził do DEGRADACJI tego miejsca. „Działania” polegały na AKCYJNYM WYWOŻENIU ŚMIECI. Znam to miejsce kiedy jeszcze jako dzieci bawiliśmy się na FORCIE, penetrowaliśmy jego tajemnice. Niestety z każdym rokiem kiedy tam jestem było coraz gorzej.

Comments are closed.