8.5 C
Kłodzko
środa, 31 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nowoczesny system segregacji odpadów rusza w Bystrzycy Kłodzkiej

Gmina Bystrzyca Kłodzka postawiła na nowoczesny system indywidualnej segregacji odpadów w oparciu o nowe rozwiązania technologiczne i informatyczne. Inteligentne wiaty śmietnikowe mają być podstawą tego projektu.

W środę, 10 maja br. w Bystrzycy Kłodzkiej, odbyło się spotkanie dotyczące wprowadzanego systemu indywidualnej segregacji odpadów w tym mieście. Celem spotkania, w którym wzięli udział przedstawiciele Zakładów Usług Komunalnych z regionu oraz firmy T-Master, autora technologii wdrażanej w Bystrzycy Kłodzkiej, było podsumowanie realizacji selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w oparciu o nową technologię.

Bystrzyca Kłodzka jako jedno z nielicznych miast w Polsce będzie dysponowało inteligentnymi rozwiązaniami w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. Gmina wykorzystała środki z rządowego programu Polski Ład i kupiła od firmy T-Master nowoczesne rozwiązania, które pozwolą lepiej kontrolować to, co będzie trafiać do pojemników na śmieci. Inwestycja dofinansowana jest z projektu Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych kwotą 4 736 700 zł, a wkład własny gminy wyniósł 702 802,80 zł. Całkowita wartość inwestycji brutto wyniosła 5 439 502,80 zł.

– W obecnej chwili musimy mieć wyselekcjonowanych 20% odpadów. W 2025 roku ten procent musi wynieść 55%. Uważamy, że inteligentne wiaty, w które zainwestowaliśmy, pozwolą lepiej kontrolować to, co będzie trafiać do pojemników i zwiększą jakość segregowania śmieci – mówiła w rozmowie z portalem o istocie problemu burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma. – Jeżeli system się sprawdzi, w dalszej kolejności przeniesiemy to rozwiązanie do takich miejscowości jak Międzygórze i Długopole-Zdrój – podkreślała burmistrz miasta.

48 inteligentnych pojemników zostało ustawionych w 9. lokalizacjach Bystrzycy Kłodzkiej. Korzystać z nich ma ponad 1700 mieszkańców z 700 gospodarstw domowych. Bystrzyca Kłodzka jest szóstym miastem po Rumi, Świebodzinie, Ciechanowie, Zamościu i Śremie, które współpracuje z liderem informatyzacji gospodarki odpadami, firmą T-Master i system SISO (System Indywidualnej Segregacji Odpadów), który ta firma stworzyła. Istniejąca od 2017 roku spółka T-Master S.A. to polski lider w technologiach IT w gospodarce odpadami, spółka z całkowicie polskim kapitałem.

Pojemniki, do których wyrzuca się śmieci, zczytują wagę odpadów i kod QR, który jest indywidualnie przypisany do gospodarstwa domowego. Dzięki temu będzie więc wiadomo, kto i co wyrzuca. Informacja o wadze odpadów pojawi się zarówno na wyświetlaczu pojemnika na śmieci, jak i w aplikacji mOdpady, do której dostęp będą mieli zarejestrowani użytkownicy systemu. Co ważne, szczelnie zamknięte klapy pojemników będą eliminować nieprzyjemne zapachy. System poddany jest monitoringowi, który pozwoli namierzać osoby, które będą chciały zniszczyć mienie lub podrzucać śmieci. Gminy zależnie od osiągniętego poziomu recyklingu będą w niedalekiej przyszłości karane lub nagradzane, stąd parcie na rozwiązania, które pomogą w zwiększeniu procentu segregacji odpadów.

Maciej Sergel

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...