7.7 C
Kłodzko
czwartek, 25 kwietnia 2024
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nowoczesny magazyn w Kłodzku: „Jesteśmy gotowi na wyzwania i zieloną rewolucję przemysłową”

Rozmowa z Sylwią Jagódka, brokerem nieruchomości komercyjnych, Business Development Director w spółce działającej pod marką Magazyny123.

Czy w Kłodzku powstanie nowoczesna powierzchnia magazynowo-produkcyjna?

Prowadzimy rozmowy z podmiotami zainteresowanymi najmem takiej powierzchni, równocześnie rozpoznajemy i przygotowujemy tereny pod inwestycję. Od dawna inwestujemy na Dolnym Śląsku, ale na mapie ziemi kłodzkiej będzie to pierwsza logistyczna inwestycja klasy A.

Czym są inwestycje magazynowe klasy A?

Magazyny klasy A to powierzchnie w najwyższym standardzie, zapewniające komfort pracy logistykowi i producentom, takie jakie powstały przy S8 czy autostradzie A4 i jakie możemy obserwować wjeżdżając np. od Kłodzka do Wrocławia:

  • 10m wysokości netto (z rozwojem e-commerce standardem staje się wys. 12m),
  • niepyląca posadzka min. 5T/m2,
  • siatka słupów zapewniającą sprawne wykonywanie operacji logistycznych (12×22,5m lub 12x24m),
  • doki załadunkowe dla pojazdów ciężarowych oraz bramy typu drive-in umożliwiające wjazd do wnętrza,
  • ogrzewanie,
  • system oddymiania i tryskaczy,
  • wentylacja,
  • oświetlenie LED,
  • świetliki zapewniające dostęp światła dziennego,
  • biura i pomieszczenia socjalne projektowane i budowane wg potrzeb konkretnego najemcy.

Takie magazyny powstają w lokalizacjach dobrze skomunikowanych, blisko głównych szlaków. Zapewniają dostęp do placów manewrowych dla ciężarówek i samochodów osobowych. Znajdują się na ogrodzonym, oświetlonym i całodobowo chronionym terenie, co poprawia bezpieczeństwo i komfort, ale też pozytywnie wpływa np. na stawki ubezpieczenia OC czy ocenę przez kontrahentów, o których zabiega najemca. W takim magazynie bez problemu uzyskamy certyfikaty niezbędne w branży spożywczej czy automotive.

Najemca otrzymuje klucze do powierzchni przygotowanej wg umowy, wydzielonej pełną ścianą od sąsiadów, z biurami, które wraz z nami zaprojektował. Sam ustawia regały czy wprowadza maszyny i urządzenia. Możemy wybudować dla niego chłodnię/mroźnię, wstawić suwnice i w pełni przystosować moduł do działalności, jaką zadeklarował prowadzić na swojej powierzchni.

Najemca płaci wyłącznie czynsz; koszty projektowania, budowy i usprawnień są kalkulowane na etapie przygotowania oferty i ponosi je Wynajmujący (Właściciel).

Ile kosztuje najem takiego magazynu?

Nowoczesne powierzchnie dostępne są w cenie zbliżonej lub nawet niższej od starszych magazynów dostępnych na rynku, poza tym niższe są koszty stałe utrzymania nowego modułu. Wpływają na to: przenikalność ciepła, optymalny projekt powierzchni, nowoczesne systemy ogrzewania itd.

Stawki czynszu uzależnione są od wielkości wynajmowanego modułu i długości okresu najmu, można przyjąć ok. 11-12 zł za 1m2 przy średniej wielkości module magazynowym (ok. 3,00 EUR/m2), ale każda oferta kalkulowana jest indywidualnie.

Gdzie może powstać nowy park logistyczny?

Poszukujemy działek dobrze skomunikowanych z obwodnicami i drogami szybkiego ruchu. Przy dobrej dostępności pracowników i planowanej rozbudowie S8, ziemia kłodzka może stać się interesującą alternatywą dla stolicy Dolnego Śląska.

Dlaczego do tej pory nie było u nas takiej inwestycji?

Wiele zależy przede wszystkim od tempa prac nad przedłużeniem drogi S8 Wrocław – Praga. Droga szybkiego ruchu jest niezbędna dla transportu, a co za tym idzie – jest jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzję inwestorów w zakresie lokalizacji nowych zakładów.

Drugim elementem jest dostępność mediów. Skoro nie mamy drogi szybkiego ruchu, w walce o inwestora powinniśmy prezentować takie argumenty jak świetnie przygotowane tereny. Gdy jest Plan Zagospodarowania, prąd, woda, gaz – możemy budować.

To jednak transport jest jednym z najważniejszych elementów gospodarki i zapewnia jej rozwój, decyduje o sprawności producenta. Rynek magazynowy rozpędził się i nie zwalnia, ale bez efektywnego transportu, wiele transakcji omija ziemię kłodzką. Z roku na rok pobijamy kolejne rekordy. Decyzje o wyborze lokalizacji zapadają bardzo szybko, a nowoczesne powierzchnie zostają oddane do użytkowania w kilka miesięcy od podpisania umowy najmu. Wygrywają tylko dobrze przygotowani. To nasza szansa. Tylko od nas zależy, czy i w jakim stopniu ją wykorzystamy.

Gminy powinny od ręki dysponować materiałami, wskazującymi:
– podaż terenów inwestycyjnych (publicznych i prywatnych),
– podstawowe informacje nt. gruntów: powierzchnia, kształt, możliwość powiększenia/podziału, stan prawny, przeznaczenie (MPZP), wyposażenie w infrastrukturę (czy są przyłącza lub jaka jest do nich odległość od granicy działki, w jakim czasie i jaka moc prądu i gazu może być dostarczona), jakich prac wymaga teren przed wejściem (np. rozbiórka),
– dostępność komunikacyjną (drogi szybkiego ruchu, lotnisko, stacja kolejowa z bocznicą),
– opis lokalnego rynku pracy (podaż, struktura, koszty),
– regiony/branże, w których pracują mieszkańcy miasta i powiatu dojeżdżający do zakładów oddalonych od Kłodzka w Polsce i Czechach,
– średnie ceny nieruchomości w regionie,
– możliwości uzyskania wsparcia (fundusze UE, lokalne ulgi i zachęty).

Należy pamiętać, że potencjalny inwestor będzie weryfikował te dane – im szybciej otrzyma pełną informację, tym szybciej przejdziemy do kolejnych kroków. Wszystkim nam zależy na rozwoju regionu, ponieważ nowe inwestycje przemysłowe to podatki dla gmin, ścieżki rowerowe, przedszkola, boiska a przede wszystkim nowe miejsca pracy.

Jak będzie wyglądała nowa powierzchnia i jaki może mieć wpływ na otoczenie?

Pracujemy z najlepszymi i największymi deweloperami przemysłowymi w Europie. Oferowane dziś na rynku A-klasowym powierzchnie są innowacyjne, charakteryzują się podwyższoną izolacyjnością ścian i dachów oraz szczelnością, dzięki czemu zmniejszają emisję spalin i dwutlenku węgla. Przeprowadzamy do nich klientów ze starych obiektów, ogrzewanych węglem i to pierwszy plus dla otoczenia.

Realizujemy koncepcję zrównoważonego rozwoju – przeprowadzamy zieloną rewolucję. Powstające obiekty standardowo przechodzą certyfikację BREEAM na poziomie Good, Very Good, a w ostatnim czasie w Polsce pojawiły się już obiekty standaryzowane na poziomie Excellent, potwierdzającą ich wysoką jakość w zakresie ochrony środowiska, komfortu użytkowania czy wydajności energetycznej. Magazyny coraz częściej zasilane są przez OZE, a dzięki zrównoważonym rozwiązaniom ograniczamy emisję CO2, zużycie energii i wody.

W rozmowach biznesowych dominują tematy związane ze zmianami klimatycznymi, a zielone technologie nie są już wyłącznie życzeniem najemcy, ale wymogiem narzucanym przez instytucje finansowe czy regulacje unijne. Deweloperzy, z którymi pracujemy na rynku przemysłowym, dążą do osiągnięcia neutralności emisyjnej w parkach logistycznych w 2025 r. (wg założeń Europejskiego Zielonego Ładu, kraje UE mają stać się neutralne emisyjnie w 2050 r.).

Budujemy parki wysokie na 10-12m netto, z przeszklonymi fasadami biurowymi, zapewniającymi zwiększony dostęp światła dziennego i zielonymi aneksami wejściowymi. Dbamy o dobrostan pracowników: odsuwamy od budynków miejsca parkingowe, tworzymy zielone place, łąki kwietne, strefy relaksu, sadzimy drzewa. W naszych parkach powstają miejsca ładowania samochodów elektrycznych i wiaty rowerowe. W zależności od dostępności terenu, budujemy siłownie na powietrzu i ustawiamy hotele dla bezkręgowców czy ule z pszczółkami.

Dla kogo budujecie?

Naszymi klientami mogą zostać wszyscy przedsiębiorcy, którzy potrzebują ok. 1 000m2 powierzchni lub więcej i chcą pracować w komfortowych warunkach. Najemcami naszych parków są logistycy i producenci, hurtownie, drukarnie, sektor farmaceutyczny, FMCG czy branża motoryzacyjna. Najemcą naszej powierzchni może zostać stolarz, właściciel sklepu meblowego, producent czy firma zajmująca się przechowywaniem towaru.

Proponujemy elastyczny podział powierzchni magazynowej, a biura i pomieszczenia socjalne budujemy na podstawie projektu uzgodnionego z najemcą, odpowiadającego jego potrzebom. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje optymalny moduł, który może powiększyć wraz z rozwojem firmy.

Kiedy zobaczymy pierwsze hale na naszym terenie?

Pracujemy nad tym, aby pierwszy innowacyjny obiekt powstał już w marcu 2022 r. Deweloperzy dostarczają powierzchnię w czasie 6-8 mies. od podpisania umowy najmu. Terminy uzależnione są przede wszystkim od dostępności materiałów budowlanych oraz usprawnień oczekiwanych przez najemcę: szybciej deweloperzy dostarczają standardowy magazyn klasy A, nieco dłużej czekamy zazwyczaj na zakład produkcyjny, choćby z uwagi na czas niezbędny dla podłączenia większej ilości prądu czy zamówione suwnice albo inne wyposażenie stałe.

Aktualnie w rejonie Dolnego Śląska prowadzone są równolegle prace na terenie kilkudziesięciu inwestycji. Mimo pandemii popyt na rynku magazynowym osiągnął rekordowy poziom 1,6 mln mkw, a głównym jego źródłem jest rozwój rynku e-commerce. Deweloperzy dostarczyli w pierwszym kwartale tego roku 750 000 mkw powierzchni przemysłowej, a całkowite jej zasoby wzrosły do poziomu 21,5 mln mkw., rozpoczęto przy tym budowę 1,2 mln mkw. Spodziewamy się kontynuacji wysokiej aktywności całego rynku magazynowego.

Dlaczego Kłodzko?

Dolny Śląsk jest bardzo ważnym obszarem na magazynowej mapie Polski a ziemia kłodzka leży w mocno uczęszczanym korytarzu. Region posiada nie tylko niesamowicie atrakcyjne walory krajobrazowe, ale oferuje też dobrą dostępność kadry pracowniczej i wyższe zachęty inwestycyjne niż duże miasta. Wierzymy, że rozbudowa drogi S8 wkrótce stanie się faktem, bo to kluczowy element rozwoju powiatów kłodzkiego i ząbkowickiego.

Jesteśmy przekonani, że rozwój przedsiębiorstw lokalnych poszukujących nowych powierzchni, coraz lepsze przygotowanie terenów (przede wszystkim dostępność mediów), otwartość włodarzy miast i gmin i ich pozytywne nastawienie do współpracy z nowymi inwestorami, świadomość, że muszą przygotowywać swoje tereny przez przyłącza energetyczne i gazowe, a także gotowość do współpracy pracowników Polskiej Strefy Inwestycji spowodują, że region będzie mógł poszczycić się wkrótce wieloma nowymi projektami.


Potrzebujesz magazynu? Szukasz hali produkcyjnej? Posiadasz grunty pod działalność gospodarczą?
kontakt@magazyny123.pl kom. 667 462 360

Serdecznie zapraszamy do kontaktu wszystkich potencjalnie zainteresowanych najmem powierzchni w naszych parkach – z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania, podpowiemy, w jaki sposób uzyskać granty i dofinansowanie i przygotujemy ofertę dedykowaną.

Zapraszamy również właścicieli gruntów przeznaczonych pod aktywność gospodarczą – liczymy na możliwość rozwoju w rejonie Kłodzka i rozpatrzymy wszystkie lokalizacje.

Zawsze dobrze przygotowani – wyprzedzamy rynek. Od zielonego budownictwa nie ma odwrotu i chcielibyśmy, aby ziemia kłodzka znalazła się na zielonej mapie magazynowej z całym swoim potencjałem.

WAŻNE TEMATY

W Polanicy-Zdroju będą odstraszać dziki. Zabezpiecz zwierzęta domowe!

Jak informuje burmistrz Polanicy-Zdroju, w piątek 26 kwietnia br. odbędzie się akcja odstraszania dzików, które na schodząc z lasów na tereny miejskie wyrządzają szkody....

Uczniowie z SP nr 1 w Kłodzku w Dzień Ziemi posprzątali miejskie parki

30 worków śmieci zebrały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłodzku z kłodzkich parków podczas akcji ekologicznej z okazji Dnia Ziemi. W poniedziałek, 22...

Kto wystąpi podczas Dni Kłodzka?

Dni Kłodzka coraz bliżej. W tym roku odbędą się w dniach 24,25 i 26 maja. Oprócz wielu imprez towarzyszących, w tym trzeciej już Parady...

Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk z rekomendacją KO na starostę kłodzkiego. Trwają rozmowy koalicyjne

Trwają rozmowy dotyczące koalicji w powiecie kłodzkim pomiędzy Koalicją Obywatelską a Porozumieniem Samorządowym Trzecia Droga. Oba ugrupowania rządziły wspólnie w powiecie kłodzkim przez ostatnie...

Michał Cisakowski ma odbudować struktury koła miejskiego Platformy Obywatelskiej w Kłodzku

Jak dowiedziała się nasza redakcja, to Michałowi Cisakowskiemu powierzone zostało zadanie doprowadzenia do porządku struktur PO w mieście Kłodzku i odbudowa silnego koła miejskiego...

Dobiega końca remont ul. Wolności w Kłodzku. Wykonawca przenosi sie na kolejny odcinek

W czwartek, 25 kwietnia br. na remontowanej ulicy Wolności położona została ostatnia warstwa ścieralna asfaltu. Popołudniu ulica ma już zostać otwarta dla ruchu i...

Wystawa, debata i warsztaty. Ciekawy weekend w Muzeum Papiernictwa

Interesująco zapowiada się ostatni kwietniowy weekend w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. W piątek, 26 kwietnia br. o godzinie 16:00 muzeum zaprasza na wernisaż nowej wystawy...

Rajdowcy testują samochody na drogach powiatu kłodzkiego

Na terenie powiatu kłodzkiego w czwartek, 25 kwietnia br. odbywają się testy aut rajdowych przed zbliżającym się Rajdem Świdnickim. Rajdowcy testują samochody na odcinkach Podtynie...

Bystrzyca Kłodzka. MGOK zaprasza na charytatywny koncert dla Amelii

W czwartek, 25 kwietnia br. w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury we Bystrzycy Kłodzkiej odbędzie się charytatywny koncert zatytułowany „Przyjaciele w akcji – PoMOC dla...

Szykuje się podwyżka ceny za wywóz śmieci w Kłodzku. Czy na ostatniej w tej...

W czwartek, 25 kwietnia br. w Kłodzku po raz ostatni w tej kadencji radni miejscy spotkają się na sesji, aby podjąć decyzje dotyczące spraw...

Ananasy i trzypiętrowy tort. Smaczki ostatniej w tej kadencji sesji Rady Powiatu Kłodzkiego

W środę, 24 kwietnia br. w sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Kłodzku odbyła się ostatnia sesja VI kadencji Rady Powiatu Kłodzkiego. Z obecnego składu...

Lądek-Zdrój. Po raz osiemnasty odbędą się obchody Dnia Patrona Miasta

W ostatni kwietniowy weekend w Lądku-Zdroju odbędą się wydarzenia związane z 18. obchodami Dnia Patrona Miasta Św. Jerzego. Obchody rozpoczną się w sobotę, 27 kwietnia...

Kolorowa fontanna w dusznickim Parku Zdrojowym w tym sezonie będzie nieczynna

Dusznicki magistrat poinformował, że w związku z planowaną przebudową Parku Zdrojowego, znajdująca się w nim kolorowa fontanna w tym sezonie będzie nieczynna. Jak przekazuje Urząd...

1 KOMENTARZ

  1. DOBRZE , że taka inwestycja powstanie, ale nie każdy chce być MAGAZYNIEREM – JEŻDZIĆ WÓZKIEM WIDŁOWYM. Kłodzko potrzebuje również zakładów, które dadzą zatrudnienie tym , którzy ukończyli studia INŻYNIERYJNE. Mieszkańcy Kłodzka i powiatu kłodzkiego którzy ukończyli takie studia i tak opuszczą Kłodzko, a do tego nie można dopuścić. Tylko od zaangażowania Burmistrza będzie zależało , czy tak się nie stanie. O INWESTORÓW TRZEBA ZABIEGAĆ, szukać wsparcia w Wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej, aby takie zakłady lokowano w Kłodzku. Bo MANNA z NIEBA NIE SPADNIE ; panie Burmistrzu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.