15.1 C
Kłodzko
sobota, 24 września 2022
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Niezwykły spacer z alpakami w Alpakowej Kotlinie. Niedaleko Kłodzka

Jeśli jesteś zdenerwowany, to alpaka z tobą nie pójdzie na spacer. Ale jeśli mu się spodobasz, to zrobi sobie z tobą nawet selfa. W Kamieńcu niedaleko Kłodzka powstało niezwykłe miejsce z niezwykłymi mieszkańcami ? wciąż u nas egzotycznymi alpakami.

Kilka kilometrów od Kłodzka, w niewielkim Kamieńcu od zeszłego roku mieszkają alpaki. Na pomysł ich hodowli wpadli Marta Hajłasz i Artur Spodniewski. Wokół zagrody powstało miejsce, do którego warto przyjechać, żeby uciec od miejskiego zgiełku, wyciszyć się na łonie natury w towarzystwie tych niezwykłych zwierząt.

Zawsze marzył o hodowli

Artur Spodniewski z Kamieńca, który prowadzi swój tartak i hodowlę ekologicznych malin, od dawna już myślał o założeniu własnej hodowli. Wybór padł na alpaki. – Zawsze chciałem stworzyć swoją hodowlę. Kiedyś obejrzałem program w telewizji na temat hodowli alpak i tak się zaczęło.W maju zeszłego roku do Kamieńca przyjechały najpierw trzy samiczki, potem pojawiły się dwa samce, a w październiku wystartowała Alpakowa Kotlina. Pomysł chwycił i dzisiaj w zagrodzie mieszka już 11 zwierząt.

W Polsce alpaki są nadal jeszcze egzotycznymi zwierzętami, chociaż już kilka lat temu pojawiły się pierwsze hodowle. Ich rodzimym miejscem jest Ameryka Południowa, gdzie przez cały rok pasą się w wysokich Andach w Ekwadorze, południowym Peru, a także w Boliwii, Chile. Są wdzięczne w hodowli i potrafią dostosować się do każdego klimatu: upalnego lata czy mroźnych zim. Chociaż są bardzo delikatne to też są samowystarczalne, żywią się głównie trawą. Cenione są ze względu na swój łagodny charakter oraz wełnę. – To trawożerny ssak z rodziny wielbłądowatych. Alpaki są wdzięcznymi zwierzętami, przyjacielskimi i towarzyskimi ? mówi Marta. – Każdy alpak jest inny, mają swoje charaktery, kłócą się, a nawet biją, zwłaszcza przy jedzeniu ? śmieje się Marta. Na ziemi kłodzkiej hodowla w Kamieńcu jest jak na razie jedyną.

Pospaceruj z alpakiem

Właściciele alpaków stworzyli ofertę nietypową ? alpakoterapię. Marta jest magistrem poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego, więc ta oferta to świetne połączenie jej wykształcenia z pasją. – Alpakoterapia polega na kontakcie człowieka ze zwierzęciem, w tej roli alpak występuje jako przewodnik dziecka czy osoby dorosłej. Wymuszają na człowieku spokój, alpak nie pójdzie z cholerykiem. Musi się on najpierw uspokoić. Są zwierzętami bardzo łagodnymi, spokojnymi, mają zęby tylko na dole, więc nie ugryzą, ewentualnie co mogą zrobić, to połaskotać ? mówi Marta.

Alpaka można dotknąć, przytulić się do niego i wyprowadzić na spacer. Na tym właśnie polega bezpośrednie obcowanie z nimi w Alpakowej Kotlinie. Z możliwości pójścia na godzinny spacer z alpakiem chętnie korzystają turyści. Zainteresowanie jest coraz większe odkąd wieść o tym miejscu zaczęła zataczać coraz szersze kręgi. – Przyjeżdżają rodziny z dziećmi nawet z Wrocłaiwa, ale i starsze osoby i pary. Biorą alpaki na spacer i są zachwyceni – mówi Marta. – Co ciekawe to właśnie dorośli najczęściej zakochują się w alpakach od pierwszego wejrzenia ? dodaje Artur.

Selfik z alpakiem

Wielkie, piękne oczy, mięciutka wełna i niezwykle łagodny charakter to najważniejsze atuty alpaków. Są łakomczuchami ? posiadają aż trzy przegrodowy żołądek, a za największy przysmak, czyli marchewkę chętnie staną się modelami i będą pozować do zdjęć. Zrobienie sobie selfa z przytulonym alpakiem może wymagać chwili cierpliwości, ale później pamiątka z takiej wyprawy jest niezapomniana.

Przed wyruszeniem na spacer każdy przechodzi odpowiednie szkolenie, o tym, jak prowadzić aplaka i co lubi on najbardziej. Bo ważne jest, żeby wcześniej poznać zwierzę. A i tak często spacer z jednym alpakiem kończy się na towarzystwie całego stada, które podąża za swoim przewodnikiem.

Urodziny z alpakami

Oprócz zagrody z alpakami właściciele przygotowali także całą infrastrukturę do przyjmowania gości. Obok stanęła wiata z grillem i miejsce na ognisko. Jest duży plac zabaw z trampoliną, domkiem, dmuchańcem i miejscem, żeby usiąść, delektować się ciszą na wsi i pięknymi widokami na łąki, góry i pobliskie lasy. Można przyjechać indywidualnie, po uprzednim umówieniu się. – Przyjmujemy gości indywidualnie, w formie spacerów, który trwa godzinę. Po spacerze nikogo nie wyganiamy, można wziąć swoją kiełbasę, usmażyć ją na ognisku lub grillu. Mamy prawie 2 ha pola na spacer ? mówi Marta..

To miejsce jest także idealne do organizacji rodzinnych imprez, urodzin dzieci i innych uroczystości. Coraz częściej przyjeżdżają tutaj też grupy szkolne i przedszkolne. – Jak przyjeżdżają dzieci przedszkolne to program wygląda tak, że dzielimy je na grupy, opowiadamy, przeprowadzamy warsztat i idziemy na spacer z alpakami. Dodatkową atrakcją po spacerze jest dmuchana zjeżdżalnia, trampolina, boisko, zabawy i gry na świeżym powietrzu ? opowiada Marta.

Alpaki to nie jedyni mieszkańcy tego miejsca. Są tu też króliki, które biegają swobodnie po zagrodzie, kury i dwie owce kameruńskie. Powoli więc zaczyna się tu tworzyć mini zoo.

Co ważne, sezon tutaj trwa cały rok. Niezwykle ciepła wełna alpaków pozwala im dostosować się nawet do mroźnych zim, a ognisko rozgrzeje gości.

Skarpety z wełny alpaków

Alpakowa Kotlina dopiero się rozkręca. W tym roku przed latem miało miejsce pierwsze strzyżenie alpaków i już niedługo będzie można tutaj zakupić ciepłe skarpety, czapki, a nawet kołdry i poduszki. Wełna tych zwierząt jest niezwykle ceniona. Od początku hodowane były ze względu na futro, z którego wytwarza się dzianiny i tkaniny. – Wełna alpaka jest antyseptyczna, antyalergiczna, nie uczula, jest jedną z najdroższych porównywalna do kaszmiru ? mówi Marta.

Wełna alpaka jest cieplejsza i bardziej delikatna od owczej i co więcej nie zawiera lanoliny czyli wosku wydzielanego przez gruczoły łojowe z wełny zwierząt, co powoduje, że jest hipoalergiczne, a tkaniny mogą być prane bez użycia środków chemicznych.

Do Alpakowej Kotliny łatwo jest trafić. Jadąc z Bierkowic przez Piszkowice w kierunku Kamieńca, zagroda jest zaraz na samym początku. Kieruje do niej baner na skrzyżowaniu. Wcześniej jednak trzeba umówić się z właścicielami. Telefon: 504 452 747, adres:
Kamieniec działka nr 62, 57-315 Kamieniec Kłodzko. Miejsce to znajdziesz także na facebook’u: Alpakowa Kotlina.

Polecamy!

Joanna Żabska

WAŻNE TEMATY

Oktober Festung. Przed nami kolejna edycja święta piwa w kłodzkiej fortecy

W najbliższą sobotę, 24 września br. w Twierdzy Kłodzko odbędzie się kolejna edycja fortecznego święta piwa, czyli Oktober Festung. Impreza potrwa od godziny...

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Kłodzku z nową Radą Nadzorczą

W minioną sobotę, 17 września br. odbyło się Walne Zgromadzenie członków Spółdzielni Mieszkaniowej w Kłodzku. Jednym z punktów obrad były wybory nowej Rady Nadzorczej.

Ruszyła termomodernizacja lądeckiego ratusza

Rozpoczęły się prace przy termomodernizacji ratusza w Lądku-Zdroju. W pierwszym etapie wymieniona zostanie cała sieć centralnego ogrzewania, następnie wymienione zostaną okna. Warto...

W Polanicy Zdroju rozpoczęła się 7. edycja Przystanku Niepodległość

W piątek, 23 września br., w Polanicy Zdroju wystartowała siódma już edycja Przystanku Niepodległość. W trakcie trzydniowego wydarzenia będzie można wziąć...

Na Twierdzy Kłodzkiej trwa festiwal piwa

Do godzin wieczornych dzisiaj, w sobotę 24 września br. w Twierdzy Kłodzko potrwa impreza piwna. Wiele się dzieje podczas tegorocznej edycji October...

Kłodzko: dziki zaatakowały mężczyznę pod jego domem i zniszczyły boisko na stadionie

W piątek, 23 września br. po godz. 22.00 na ul. Modrzewiowej w Kłodzku dzik zaatakował mężczyznę, który wyszedł wyrzucić śmieci. Stado podeszło...

13. Dni Turystyki Ziemi Bystrzyckiej [RELACJA, FOTO]

Od czwartku, 22 września br. w gminie Bystrzyca Kłodzka już po raz trzynasty odbywają się Dni Turystyki Ziemi Bystrzyckiej. Zakończą się...

Rząd „dosypie” pieniędzy samorządom

Ponad 6 milionów dla powiatu kłodzkiego, ponad 3 miliony złotych dla miasta Kłodzka oraz po blisko 3 miliony złotych dla pozostałych gmin w...

Nie ma chętnych do remontu ul. Nad Kanałem w Kłodzku

Ogłoszony przez miasto Kłodzko przetarg na remont ul. Nad Kanałem w Kłodzku został unieważniony. Powód? Brak chętnych wykonawców. Do przetargu nie...

60 lat razem. Diamentowe gody w Krosnowicach

„Prawdziwą miłość poznaje się nie po sile, lecz po czasie jej trwania”. Te słowa A. Bierca – amerykańskiego dziennikarza i nowelisty w odniesieniu...

Wieża na Śnieżniku otwarta

Dobiegła końca realizacja projektu „Kladsko-Orlicko-Śnieżnik” realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej, Gminę Stronie Śląskie oraz miasto Králíky, w ramach którego powstały dwie...

Weekend z funduszami

Zapraszamy do świata unijnych projektów! Tym razem, oprócz odwiedzenia miejsc atrakcyjnych turystycznie, zachęcamy do zadbania o swoje zdrowie i komfort życia naszych seniorów.

Kłodzko: czwarty przetarg na rondo na ul. Kościuszki zakończony, cena wysoka. Czy powiat zdecyduje...

Znalazł się w końcu chętny wykonawca na budowę ronda na skrzyżowaniu ul. Kościuszki z Malczewskiego i Daszyńskiego w Kłodzku. To kłodzka...