19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nie będzie budowy kolejnych zbiorników retencyjnych

Dwóch ministrów, senator, wiceprezes Wód Polskich i szef projektu Banku Światowego zapewnili dzisiaj mieszkańców, że budowy kolejnych suchych zbiorników nie będzie. Społeczeństwo i samorządowcy w przyszłym tygodniu taką deklarację mają otrzymać na piśmie podpisaną przez ministra.

W piątek, 17 maja br. w Międzylesiu z mieszkańcami i samorządowcami ziemi kłodzkiej spotkali się z Krzysztofem Wosiem, wiceprezesem ds. ochrony przed powodzią i suszą Państwowego Gospodarstwa Wody Polskie, Beriną Uwimbabazi, szefową projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły z Banku Światowego, minister edukacji Anną Zalewską, senatorem Aleksandrem Szwedem. Na spotkanie z transparentami licznie przybyli mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych z ziemi kłodzkiej, samorządowcy oraz media, w tym ogólnopolskie stacje telewizyjne.

To spotkanie miało zakończyć trwającą od kilku tygodni panikę wśród mieszkańców po tym, jak światło dzienne ujrzał dokument pn. „Analiza zwiększenia retencji powodziowej w Kotlinie Kłodzkiej”, w którym zaprezentowane zostały różne warianty dodatkowej ochrony przeciwpowodziowej ziemi kłodzkiej, a zwłaszcza szczegółowo analizowana w dokumencie budowa aż 16 suchych zbiorników przeciwpowodziowych, w tym 9 rekomendowanych do realizacji. Wiązałoby się to z wysiedleniem ponad 2 tys. ludzi, zmazaniem z mapy dwóch wiosek i nieodwracalnymi zmianami w przyrodzie i krajobrazie ziemi kłodzkiej. Nie pomogła seria spotkań z przedstawicielami Wód Polskich, którzy starali się zgasić wywołany przez nich samych pożar serią spotkań informacyjnych z mieszkańcami, a wręcz przeciwnie, złość mieszkańców narastała z dnia na dzień. Stąd też w Międzylesiu pojawiła się szeroka reprezentacja samego szefostwa, przedstawiciele rządu w osobie A. Zalewskiej,a klamrą spinającą przekaz, który dzisiaj usłyszeli mieszkańcy, była konferencja prasowa wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Anny Moskwy.

?Przestajemy procedować ‚Analizę’. Nie ma tematu?

Wiceprezes Wód Polskich, Krzysztof Woś na spotkaniu podkreślił, że wspólnie z Bankiem Światowym realizują obecnie budowę czterech zbiorników w ramach ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej i oprócz tego będzie również wykonywana niezbędna modernizacja rzek i potoków. – Ta informacja, która się przedostała do opinii publicznej, która mówi o tym, że oprócz tych 4 zbiorników,w tej chwili już przystępujemy do planowania i budowy kolejnych zbiorników, nie jest prawdziwa ? podkreślił K. Woś.

Szefowa projektu z ramienia Banku Światowego Berina Uwimbabazi również starała się uspokoić nastroje: – Z pewnością w ramach tego projektu żadnych dodatkowych zbiorników przeciwpowodziowych nie będzie się budować ? mówiła, dodając jednak, że ocenione będzie, czy ta infrastruktura, którą się właśnie buduje na naszym terenie (czyli 4 zbiorniki), będzie wystarczająca do tego, żeby zapewnić 100 procentową ochronę przeciwpowodziową. – Jeśli tak, to te inwestycje będą wystarczające. Nawet nie wiemy ostatecznie, co będzie konieczne, jeśli w ogóle będą konieczne jakieś dodatkowe inwestycje. Odnosząc się do dokumentu pn. „Analiza zwiększenia retencji powodziowej w Kotlinie Kłodzkiej” , który wywołał szeroki protest mieszkańców powiedziała: – Jest rzeczą dosyć niefortunną, że tego rodzaju informacje wydostały się na zewnątrz. Wywołało to pomruk niezadowolenia uczestniczących w spotkaniu, bo wielokrotnie podkreślali oni, że zostali pominięci podczas konsultacji, a projekty zrobiono za ich plecami.

Przez prawie dwie godziny głos zabierali mieszkańcy. – Nie macie od nas żadnego przyzwolenia na kontynuację tej koncepcji, w takim zakresie. Jednocześnie żądamy jasnej deklaracji, że ta koncepcja nie będzie dalej procedowana – mówił przedstawiciel Forum Ziemi Kłodzkiej. Przekazano także na ręce burmistrzów, przedstawicieli Banku Światowego i Wód Polskich memoriał dotyczący koncepcji budowy zbiorników.

Pojawiły się głosy skierowane do Banku Światowego, że nie można kredytować inwestycji tak głęboko ingerującej w życie ludzi. Pod wysłuchaniu mieszkańców, którzy artykułowali często dobitnie swoje niezadowolenie i sprzeciw, wskazując m.in. na to, że ci, których w dokumencie dotyka wysiedlenie tak naprawdę nie wiedzą, co mają zrobić ze sobą, swoim dobytkiem, dorobkiem życia, wiceprezes Wód Polskich powiedział wprost: – Przestajemy w ogóle procedować ?Analizę? i absolutnie nie ma tego tematu. To deklaruję Państwu jako wiceprezes ds. suszy i powodzi.

Zalewska: będzie to na piśmie

Minister Anna Zalewska, która, jak podkreśliła, przyjechała jako poseł z tego regionu poszła dalej i zapewniła, że taką deklarację dostaną samorządowcy i mieszkańcy ziemi kłodzkiej na piśmie na początku przyszłego tygodnia.

Zwróciła uwagę, że pomimo wielokrotnych zapewnień, że dodatkowych zbiorników nie ma w rządowych planach inwestycyjnych, to z tygodnia na tydzień nastroje eskalowały. Dlatego też przyjechała, żeby uciąć wszelkie dyskusje: – Od kilku tygodni byliśmy bombardowani informacjami, które absolutnie nie znajdowały potwierdzenia w jakichkolwiek planach czy decyzjach inwestycyjnych Ministerstwa Żeglugi. Minister rozmawiał ze mną, otrzymywał wszystkie niepokojące sygnały, napisał list otwarty zamieszczony w ?Gazecie Wrocławskiej?, poprosił, żeby Wody Polskie spotykały się z obywatelami, by wytłumaczyć, że jest to nieprawda. Niestety, eskalowało to jeszcze bardziej ? mówiła A. Zalewska. – Stąd przyjechałam przygotowana z następującą informacją: nie ma żadnych dalszych analiz, nie ma planów. Tylko i wyłącznie będą realizowane owe 4 zbiorniki zaplanowane przez poprzedników. Ucinam wszystkie dyskusje i tak jak się umówiliśmy, w następnym tygodniu stowarzyszenia, które były dzisiaj obecne na spotkaniu, burmistrzowie i wójtowie otrzymają jednoznaczną informację od rządu, że kolejnych zbiorników, po prostu nie będzie.

O uspokojenie emocji apelował także Aleksander Szwed: – Proszę, żeby nie podgrzewać tej atmosfery tworzenia manipulacji, szukania dziury w całym. Nasza odpowiedź jest jednoznaczna.

Minister Moskwa kończy w Kłodzku temat budowy kolejnych zbiorników

Ten jasny przekaz dokończyła później Podsekretarz Stanu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Anna Moskwa podczas zorganizowanej w Urzędzie Gminy w Kłodzku konferencji prasowej. Towarzyszyli jej Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, minister Anna Zalewska, senator Aleksander Szwed i wicemarszałek województwa, Marcin Gwóźdź. A. Moskwa podkreśliła, że ministerstwo, które reprezentuje, jest jedynym podmiotem odpowiedzialnym za ochronę przeciwpowodziową, za przygotowywanie planów, jak i wspólnie z Wodami Polskimi realizację inwestycji przeciwpowodziowych. Budowane są 4 zbiorniki, a kolejnych w tych planach inwestycyjnych nie ma.

Czy to uspokoiło mieszkańców? Ciężko będzie uspokoić te emocje. Jak mówili, są podbudowani deklaracjami, ale temat będą na pewno monitorować.

Joanna Żabska

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

1 KOMENTARZ

  1. A za kilka lat, będzie płacz, zniszczone domy, zrójnowane życia. Powódź znów zbierze żniwo, przyroda upomni się o swoje.

Comments are closed.