-1.9 C
Kłodzko
piątek, 8 grudnia 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Listopad: II Kłodzka Jesień Teatralna 2023 – Kłodzko

Listopad 2023 r., Kłodzko, KOK

Program:

KAFKA: [tekst urywa się]
Teatr Polska
12 listopada 2023, godz. 19.00
Jakiego Kafki dziś potrzebujemy? Być może takiego, który leżąc pod gruzami, wolną ręką zapisuje, co pod nimi widzi. Bo widzi inaczej i więcej od innych. „Jest przecież tym – czytamy w Dziennikach – który umarł za życia i który właściwie pozostał przy życiu”. W jego obserwacjach znajdziemy z jednej strony poczucie zagubienia kogoś, kto stracił swój kompas. Z drugiej – nie dającą się stłumić wesołość człowieka, który wie, że nie ma już nic do stracenia.
Ale jest tam coś jeszcze, w tych zapiskach spod gruzów: brak definitywnych zakończeń. Twórcy spektaklu uznali ten brak nie za porażkę, lecz szansę. Zwrot „[tekst urywa się]” zaprasza przecież także do tego, by pod gruzami rozpadającego się świata dostrzegać ślady małej, niedorzecznej nadziei.
Spektakl składa się z poruszających, mniej znanych tekstów Franza Kafki, którego setna rocznica śmierci przypada w 2024 roku.
Po spektaklu możliwość organizacji spotkania z twórcami – aktorami jak i konsultantem literackim spektaklu.
Bilety: od 20 zł Kasa KOK i biletyna.pl

40 LAT PRACY ARTYSTYCZNEJ ZBIGNIEWA ZAMACHOWSKIEGO
Recital
19 listopada 2023, godz. 16.00
Autorski recital aktora teatralnego i filmowego Zbigniewa Zamachowskiego to spotkanie z piosenką aktorską w znakomitej interpretacji. Talent muzyczny aktora wraz z perfekcyjną techniką i kulturą wokalną sprawiają, że wykonywane piosenki na długo zostają w pamięci.
W koncercie znajdują się autorskie utwory Zbigniewa Zamachowskiego (między innymi Credo życiowe,
W małym miasteczku) oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców: Wasowskiego, Przybory, Młynarskiego, Korcza, Dębskiego, Satanowskiego, Stachury, Bukartyka i wielu innych. Wykonawca śpiewa również utwory pochodzące z przedstawienia Teatru Syrena – Zamach na MoCarta, a więc przede wszystkim przebój radiowej „Trójki” – Kobiety jak te kwiaty.
Zbigniewowi Zamachowskiemu towarzyszy w programie pianista, kompozytor i aranżer – Roman Hudaszek.
Bilety: od 90 zł Kasa KOK i kulturairozrywka.pl

PODRÓŻ DO BUENOS AIRES
Gabriela Muskała
reż. Marian Półtoranos
20 listopada 2023, godz. 18.00
To opowieść o utracie pamięci. Walerka w tragikomicznych monologach próbuje uchwycić sens życia, które rozpada się we wspomnieniach, osuwa w coraz większy absurd. Patos miesza się z bluźnierstwem. Nie pomoże ani modlitwa ani mity narodowe, w których emerytowana nauczycielka polskiego znajdowała kiedyś oparcie.
Historia jednostkowego losu staje się na naszych oczach historią o nas wszystkich.
Siła rażenia osobowości aktorskiej, jaką jest Gabriela Muskała, sprawia, że publiczność przestaje myśleć
o świecie poza salą teatralną. Tak, jakby ten, który tka aktorka, był jedynym istniejącym.
Historia Walerki została spisana przez duet siostrzano-dramatopisarski w osobach Gabrieli i Moniki Muskały, pod pseudonimem Amanita Muskaria (muchomor czerwony). Nie jest tajemnicą, że autorki czerpały z dobrze im znanej historii. Inscenizacyjne ujęcie jednego ze speców od monodramatycznej formy, Mariana Półtoranosa, dopełniło dzieło. Powstał teatr totalny – choć jednoosobowy.
Bilety: od 50 zł Kasa KOK i biletyna.pl
Wybrane nagrody za monodram:
NAGRODA GŁÓWNA na 7 Międzynarodowym Festiwalu Monodramów THESPIS w Kilonii Niemcy
I NAGRODA na III Międzynarodowym Festiwalu Jednego Aktora „MonoBaltija” w Kownie
NAGRODA AKTORSKA dla Gabrieli Muskały za rolę Walerki w spektaklu Podróż do Buenos Aires na
42. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych
GRAND PRIX I NAGRODA POLSKIEGO RADIA we Wrocławiu na 36. Wrocławskich Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora
NAGRODA AKTORSKA na I Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy
NAGRODA MINISTRA KULTURY na ogólnopolskim konkursie ministerstwa kultury na wystawieniw polskiej sztuki współczesnej

… zamiast fizycznej obecności starości jest jej metafora. Gabriela Muskała nie udaje staruchy – jest rumianą młodością, krucha i spłoszona w gestach. I jest to wielkie odkrycie inscenizacyjne…
Łukasz Drewniak,Przekrój

…Gabriela Muskała dokonała rzeczy dziś dość niespotykanej: potrafiła zahipnotyzować widownię losami swej bohaterki do tego stopnia, że można było odnieść wrażenie, iż odbywa się jakaś zbiorowa, dotycząca niemal wszystkich widzów, psychodrama polegająca na odsłanianiu wspólnej tajemnicy…
Andrzej Lis, Teatr

…Połączenie świetnego dramatu z wybitnym rzemiosłem aktorskim poprowadzone przez myślącego reżysera stworzyło monodram, który zaprzecza tezom słabej kondycji polskiego teatru…
Paweł Korab, Przegląd Kulturalny

…W ponad godzinnym monologu Gabriela Muskała przedstawia proces rozsypywania się świadomości bohaterki, zamierania jej świata, stopniowej atrofii pamięci. Przedstawia przejmująco – właśnie dlatego,
że niedosłownie, bez postarzania młodej twarzy i prowokowania zbyt łatwych wzruszeń. (…) Cały ów work in regress (jak określono rzecz w podtytule) pokazany zachwycająco misternie i konsekwentnie; właśnie precyzja scenicznej relacji skupia uwagę widowni niczym kryminał. Mądry, dojrzały spektakl w reżyserii Mariana Półtoranosa…
Jacek Sieradzki, Polityka

GABRIELA MUSKAŁA – aktorka, dramatopisarka, scenarzystka, reżyserka. Absolwentka i wykładowczyni łódzkiej PWSFTviT. Od 2019 związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Gościnnie gra też
w warszawskich Och Teatrze i Teatrze Garnizon Sztuki. Laureatka wielu aktorskich nagród, m. in. czterech teatralnych Złotych Masek, filmowego Orła oraz głównej nagrody na FPFF w Gdyni. Uznanie środowiska filmowego i zainteresowanie widzów przyniosły jej m.in. filmy: „Fuga” w reż. A. Smoczyńskiej (Muskała jest autorką scenariusza), „7 uczuć” w reż. M. Koterskiego, czy „Moje córki krowy” w reż. K. Dębskiej. Jest autorką 5 sztuk, napisanych wspólnie z siostrą Moniką Muskałą pod pseudonimem Amanita Muskaria. Niebawem odbędzie się premiera jej filmowego debiutu reżyserskiego, do którego również napisała scenariusz.

KONCERT W CIEMNOŚCI
ARTur Moon
26 listopada 2023, godz. 19.00
Wielodoznaniowe Wydarzenie Muzyczne
Autorski projekt awangardowego kompozytora młodej generacji to twórczość, jakiej wielu widzów nie miało jeszcze okazji poznać. Jest to wydarzenie wielowymiarowe, które angażuje wszystkie zmysły swoich odbiorców. Stwarzana jest przestrzeń, która umożliwia smakowanie dźwięków, widzenie emocji, a także doznania zagłębienia się we własny, niezwykle obfity świat emocji i uczuć.
To niezwykły projekt muzyczny, który proponuje nową estetykę słuchania. Muzykę słyszymy, czujemy oraz widzimy. A co by się stało, jakbyśmy wyłączyli zmysł widzenia i zaczęli polegać tylko na zmyśle słuchu, który całkowicie oddałby się muzyce? Na te i wiele innych rodzących się pytań odpowiedzą sobie uczestnicy będąc częścią tego koncertu.
Leczenie dźwiękami
Sztuka improwizacji artystycznej wprowadzi widzów w przestrzenie ciemności i doznań na wielu poziomach indywidualnego przeżywania. W ten magiczny świat zabierze nas ARTur Moon – jeden
z najbardziej utalentowanych i poszukiwanych pianistów młodej generacji. Właśnie wrócił
z międzynarodowej trasy po m.in. Indiach, Meksyku czy Los Angeles. Wykorzystuje Wszechświat jako inspiracje do pracy twórczej.

Niespotykana nigdzie indziej forma
Koncert jest wynikiem ewolucji artystycznej samego autora, a także jego relacji z odbiorcą, z którym wchodzi w niezwykle bliską relację.
Niezależnie od tego, jakie doświadczenia przynosi ze sobą na to wydarzenie muzyczne słuchacz, otrzymuje on zaproszenie do smakowania wielowymiarowych przestrzeni wewnętrznych na swój własny sposób. Wynikiem takiego spotkania z kompozycjami muzycznymi może być wewnętrzna podróż pozostawiająca widza w uczuciu spójności ze sobą samym i otaczającym go wszechświatem.
Podróż w głąb
Wibracje tkane klawiszami fortepianu przypominają o tym, że sztuka faktycznie uzdrawia.
“Koncert w Ciemności” jest zaproszeniem do niesamowitej przygody wewnętrznej, która może stać się remedium na wyzwania codzienności.
Uwolnij się od stanów apatii, rezygnacji, depresji i przygnębienia. Odzyskaj harmonię.
Bilety: od 119 zł Kasa KOK i biletyna.pl

ZAPOWIEDZI IMPREZ I WYDARZEŃ