19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Konkurs historyczny poświęcony Żołnierzom Wyklętym po raz czwarty odbędzie się w Bystrzycy Kłodzkiej

Już po raz czwarty Zespół Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej organizuje konkurs historyczny poświęcony pamięci żołnierzy powstania antysowieckiego lat 1944 -1963 – zwanych Żołnierzami Wyklętymi. Odbędzie się on 4 marca br., a zgłoszenia szkół przyjmowane są do 31 stycznia.

Pierwszy konkurs zorganizowany w 2019 roku miał charakter powiatowy, natomiast od 2020 roku impreza ma rangę wojewódzką. Co roku udział w zmaganiach bierze kilkanaście szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Konkurs jest dwuetapowy – podczas etapu szkolnego, który odbędzie się po feriach szkolnych, ze zgłoszonych szkół wyłonione zostaną 2-osobowe reprezentacje. Finał, który odbędzie się 4 marca br. w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i składać się będzie z dwóch etapów. Część ustna, z wykorzystaniem środków elektronicznych przeprowadzona zostanie na wzór „Wielkich testów o…” realizowanych przez TVP. Po tym etapie do ścisłego finału zakwalifikują się po trzy drużyny ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z największą ilością punktów i najszybszym czasem odpowiedzi na pytania. W finale spośród drużyn, które odpowiadać będą na 7 pytań, zwycięży ta drużyna, która odpowie prawidłowo na największą ilość pytań w najkrótszym czasie.

Uczestnicy konkursu w czasie jego trwania będą mogli dodatkowo obejrzeć widowisko słowno-muzyczne przygotowane przez uczniów ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej poświęcone pamięci „Żołnierzy Wyklętych – Żołnierzy Niezłomnych”. Ze względu na pandemię konkurs zostanie przeprowadzony bez udziału publiczności oraz tradycyjnego wykładu, który rozpoczynał każdy turniej. Ograniczona została również liczba uczestników przebywających jednocześnie w auli poprzez podzielenie konkursu na dwie tury – osobno dla szkół podstawowych i osobno dla szkół ponadpodstawowych.

Patronat nad konkursem objęli: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, senator RP Aleksander Szwed, biskup świdnicki Marek Mendyk, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma oraz Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”. Nagrody ufundowali m.in. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”.

red. (inf. UMiG Bystrzyca Kłodzka, fot.: Finał II Dolnośląskiego Konkursu Historycznego – 5.03.2021 r.)

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

6 KOMENTARZE

 1. Ad vocem „bystrzak”…

  Oczywistym jest, że winny być podawane tylko i wyłącznie przekazy, fakty historyczne zbadane, potwierdzone, udokumentowane. To nie podlega dyskusji. Winni zajmować się tym profesjonaliści tj. historycy. To oni mają kompetencje i stosowny warsztat. Nie jest to łatwe, gdyż wiele archiwów dopiero się otwiera. Mam tu też na myśli archiwa zagraniczne. Nie bez znaczenia jest również „draństwo” polityków o różnych orientacjach, z prawa, lewa i środka. Manipulują faktami, historią…dla własnych korzyści, tworzą mity, doktryny… W mojej ocenie „rynek niezależnej historii, publicystyki historycznej…” w Polsce dopiero się rodzi i to w wielkich bólach. Bardzo duże znaczenie mają tutaj finanse. Bo przecież człowiek niezależny ekonomicznie ma dopiero podstawy być niezależnym światopoglądowo.
  Łatwe to nie jest.
  I dopiero tak ” niezależnie obrobione fakty” winny być podawane do publicznej wiadomośco, nauczane w szkołach…”
  Dopiero wtedy możemy je oceniać każdy na swój sposób. Fakt to fakt, a ocena to ocena. I tu można wieść spory byle bez obrażania kogokolwiek.
  Jestem daleki od używania określeñ „kretyńska…” itd. To nie jest merytoryczne.
  Ci do posługiwania się pseudonimem nie podejrzewam Pana o tchórzostwo. Proszę tak nie myśleć. Po prostu lubię wiedzieć z kim rozmawiam.
  Chociaż bywa i tak, że w różnych komentarzach osoby celowo skrywają się za pseudonimem aby celowo kogoś obrażać. Ale tutaj jest to oczywiście uwaga natury ogólnej.
  Serdecznie pozdtawiam.

  • Szanowny Panie! Pod Pańską notką mogę właściwie podpisać się oboma rękami! Nauki historyczne winny dążyć do obiektywnej prawdy, choć obaj .wiemy, że nie jest to do końca możliwe.W przypadku tego konkursu mam poważne podstawy sądzić, że więcej tam hagiografii i mitu niż rzetelnej wiedzy. W zamierzchłych moczarowsko-gomułkowskich czasach sam po wielekroć brałem z powodzeniem udział w szkolnych konkursach historycznych. Tyle że na komunistyczną propagandę i indoktrynację byłem uodporniony z domu. Jak jest z dzisiejszą młodzieżą – nie wiem.
   ps. Tadeusz M. Płużański jest ordynarnym propagandystą a nie historykiem – mówię tu nie o książce, lecz o całokształcie jego działalności.
   ps.2. Określenie „kretyńska” nie jest merytoryczne, ale czasami przydatne.
   Pozdrowienia!

 2. Ad vocem „bystrzak”…

  wpis umieszczony przez Pana można rozumieć ambiwalentnie…
  Proszę o doprecyzowanie.
  Polecam lekrurę książki pt. Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy” autorstwa Tadeusza M. Płużańskiego.
  Użył Pan określenia „kretyńska indoktrynacja, kretyńska propaganda”. Tak dla przypomnienia przywołam słowa Jerzego Giedroycia, iż „historię Polsli ostatnich 100 lat należałoby napisać od nowa”.
  Skoro łatwo tak Pan szafuje ww. określeniami proszę podać własną wersję historii, przytoczyć fakty, podać źródła.
  No i proszę o przedstawienie się z imienia i nazwiska, będzie lepiej wymieniać poglądy.

  • Drogi Panie! Samo określenie „powstanie antysowieckie lat 1944 – 1963” jest kłamliwą manipulacją. Od biedy można by przyjąć cezurę lat 1944-46(?), ale rozciąganie tego do roku 1963 jest nadużyciem. W tym roku zginął co prawda Lelek -ostatni wyklęty, który blisko dziesięć lat walki z Sowietami przesiedział na strychu, ale nazywać tyle lat powojennych latami powstania antysowieckiego jest ordynarnym kłamstwem! Za lat słusznie minionych ze zdumieniem dowiadywałem się o wielkich bitwach toczonych przez partyzantkę komunistyczną, dziś ma to a rebours wyglądać podobnie? Pisanie historii od nowa nie oznacza wtłaczania propagandy! Formuła komentowania internetowych tekstów zezwala mi na posługiwanie się pseudonimem i wierz mi Pan, że niepodawanie nazwiska nie wynika z tchórzostwa!

 3. Antysowieckie powstanie lat 1944 -1963!?! Piszemy historię na nowo, a co tam! Kretyńska indoktrynacja i kretyńska propaganda!

Comments are closed.