10 C
Kłodzko
sobota, 25 marca 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klub podróżnika z podróży przebytych odwiedził Portugalię

Klub podróżnika z podróży przebytych przy Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu odwiedził kolejny kraj. Była to Portugalia. Tym razem w rolę przewodnika wcieliła się Emilia Hnatów, czytelniczka od stóp do głów.

Na przełomie roku 2019/2020 wraz z dwiema koleżankami Justyną i Karoliną miałyśmy okazję uczestniczyć w programie Erasmus+. Przez pół roku mieszkałyśmy w Porto. To była przygoda życia!

Portugalia jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy. Od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią. Od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera.

Warto wspomnieć też o kuchni. Tradycyjnym przysmakiem Portugalii są słynne pastel de nata wykonane z ciasta francuskiego, z budyniowym wypełnieniem, z dodatkiem cukru i żółtek. Dla fanów dań mięsnych polecam spróbować przysmak wywodzący się z Porto Francesinha. Jest to kanapka zawierająca siedem gatunków mięsa, zapiekana z serem i żółtkiem, podawana w sosie piwnym z frytkami. Przysmakiem jest też Mola Ovos (miękkie jajo) zrobione tylko z żółtka i cukru.

Z kuchni przechodzimy na chwilkę do muzyki. Fado jest to popularny gatunek muzyczny powstały w XIX wieku. Muzyka nostalgiczna, wykonywana/śpiewana przez jednego wokalistę w towarzystwie dwóch gitar, która zrobiła ogromne wrażenie na polskich turystkach.

Mieszkałyśmy w Porto, w dzielnicy Villa Nova de Gaia, w której winnice mają najwięksi producenci wina. Jedno z najsłynniejszych wino to Porto (19%). Porto jest drugim po Lizbonie największym miastem w Portugalii. Miasto 6 mostów (ponte luis I na cześć Ludwika I). Most ma długość 385 m i wysokość 45 m – łączy dwa brzegi rzeki. Wybudowany przez ucznia Gustawa Eiffla.

Kolejne zauroczenie… W całej Portugalii popularne płytki azulejos są jednym z symboli kraju. Umieszczane są zarówno w wewnątrz, jak i na zewnątrz zabytkowych gmachów, czy też kamienic. Na dworcu Sao Bento w Porto, 20 tysięcy kafelek ułożonych zostało w obrazy przedstawiające ważniejsze wydarzenia. Chronią one również ściany przed wilgocią.

Ciekawym miejscem jest Księgarnia Lello. Jej wnętrze oraz stroje noszone przez studentów na pobliskim uniwersytecie, zainspirowały słynną J.K. Rowling do napisania Harrego Pottera.

Zaledwie 70 kilometrów od Porto, znajduje się bardzo malownicze miasteczko Aveiro. Popularna miejscowość turystyczna, ze względu na swoje kanały przypomina włoską Wenecję.

Podczas odwiedzin mojej mamy i siostry, wspólnie wybrałyśmy się na wycieczkę do cudownego miasteczka rybackiego Nazare, które obecnie nazywane jest mekką surferów. W zwykły słoneczny dzień, zaobserwowałyśmy tutaj ogromne fale, które jak się okazało w tamtejszym miejscu były codziennością.

Kanion Nazaré jest uważany za najgłębszy morski wąwóz na całym europejskim wybrzeżu i jeden z najgłębszych na świecie. Rozszerzenie obejmuje około 230 kilometrów i głębokość 5.000 metrów. Fale Nazaré są rekordzistkami Guinnessa pod względem największych fal, jakie kiedykolwiek surfowano. Najświeższy rekord został ustanowiony przez Niemca Sebastiana Steudtner, któremu udało się złapać falę o wysokości 26,21m.

Oczywiście nie mogłyśmy ominąć odwiedzenia stolicy i największego miasta Portugalii, a mianowicie Lizbony. Bardzo ładne i klimatyczne miasto kryjące w sobie interesujące zabytki i atrakcje turystyczne. Oto kilka z nich:

Most Vasco da Gamma: 17 km most nad rzeką Tag. Budowlę nazwano imieniem żeglarza Vasco da Gamy w pięćsetną rocznicę odkrycia przez niego drogi morskiej z Europy do Indii.

Arco da rua Augusta:kamienny, czyli łuk triumfalny, historyczny budynek i atrakcja turystyczna w Lizbonie.

Most 25-go kwietnia: pierwszy most w Lizbonie wybudowany przez amerykanów ze względu na swój kształt i kolor przypomina słynny most w San Francisco.

Klasztor Hieronimitów: jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz ogłoszono go jednym z siedmiu cudów Portugalii. W klasztorze znajduję się nagrobek Vasco da Gammy.

Pomnik odkrywców: 52 m wysokości, przedstawia ważne postacie z okresu wielkich odkryć geograficznych, zarówno żeglarzy, jak i naukowców i misjonarzy. Są to m.in. Henryk Żeglarz, Vasco da Gama, czy Ferdynand Magellan. Na samym szczycie pomnika jest mały taras widokowy, z którego widać dzielnicę Belém.

Pomnik Jezusa Chrystusa: jest najbardziej rozpoznawalnym elementem wznoszącym się nad lizbońskim wybrzeżem Atlantyku i rzeki Tag. Inspiracją budowli był największy posąg Odkupiciela z Rio de Janeiro, po tym jak jeden z portugalskich kardynałów odwiedził ten brazylijski zabytek.

Tramwaj 28: jest ikoną Lizbony, a jego trasa wynosi 7 km przez wąskie kręte uliczki.

Jednym z ważniejszych miast Portugalii jest Fatima, gdzie również miałam okazję wybrać się na jednodniową wycieczkę z Porto. Fatima współcześnie znana jest z objawień maryjnych. W 1917 troje pasterzy z Fatimy – Franciszek i Hiacynta oraz Łucja ogłosiło, że objawiła im się Matka Boża i przekazała trzy tajemnice fatimskie.

Na placu, przed sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej znajduję się pomnik naszego papieża Polaka Jana Pawła II.

Ostatnim, a zarazem najbardziej urokliwym miejscem, jakie miałam możliwość zobaczyć był region Algarve. Lot z Porto trwał 50 minut. Zaplanowałam wycieczkę w pojedynkę, ponieważ bardzo chciałam zobaczyć najpiękniejsze miejsce Portugalii Bengil Cave. Jest to niezwykła nadmorska jaskinia, do której można dotrzeć łodzią. Słynąca z charakterystycznego otworu w sklepieniu.

Do groty można wpłynąć jedynie z oceanu, dlatego też wybrałam się tam na zorganizowany wypad pontonem. Pobliskie plaże porównywalne są do tych znajdujących się w Tajlandii, a widoki na każdym kroku zapierają dech w piersi. Spędziłam tam tylko 4 dni, ale kiedyś na pewno wrócę w to miejsce i oczywiście serdecznie każdemu polecam.

Ciąg dalszy podróży nastąpi…

(inf. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko)

WAŻNE TEMATY

Gmina Nowa Ruda odnowi romantyczne ruiny na Grodziszczu w Bożkowie

Gmina Nowa Ruda rozpoczęła pierwszy etap prac zmierzających do odczarowania miejsc zabytkowych znajdujących się w Bożkowie. Pierwszym krokiem jest podpisanie umowy...

Kłodzko: od soboty zaczynają się duże utrudnienia na skrzyżowaniu ul. Kościuszki z Malczewskiego...

Od soboty, 25 marca br. w związku z budową ronda na skrzyżowaniu ul. Kościuszki z Malczewskiego i Kościuszki zmieni się organizacja ruchu...

Pożar domu w Droszkowie. Potrzebna jest pomoc dla pogorzelców!

W niedzielę, 19 marca br. w Droszkowie około godz. 18.00 doszło do pożaru domu jednorodzinnego, w którym dobytek życia straciła siedmioosobowa rodzina...

W Radkowie wmurowano kamień węgielny pod nową halę sportową

W piątek, 24 marca br. w Radkowie uroczyście wmurowano kamień węgielny pd nową halę sportową. Powstaje przy zespole szkolno-przedszkolnym przy ul....

Stronie Śląskie: to było zabójstwo. Zarzuty dla 60-letniego znajomego kobiety

Sekcja zwłok 53-letniej kobiety, której ciało znaleziono na korytarzu budynku wielorodzinnego w Stroniu Śląskim 22 marca br. wykazała, że zmarła w wyniku...

O produkcji biogazu rozmawiano na konferencji w Kłodzku

W środę, 22 marca br. w Centrum Aktywności Lokalnej w Kłodzku odbyła się konferencja pn. „Produkcja biogazu z odpadów rolniczych i organicznych”, na której...

Pijany nieprzytomny leżał na schodach. Strażnicy miejscy z Kłodzka prawdopodobnie uratowali mu życie

Niezwykłą czujnością wykazali się strażnicy miejscy z Kłodzka. W czwartek 23 marca br. podczas patrolu zauważyli dwóch mężczyzn spożywających alkohol, z czego...

Do OSP w Starym Gierałtowie trafiła nowa kamera termowizyjna

W ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego Powiatu Kłodzkiego na rok 2023 do Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Gierałtowie trafiła nowa kamera termowizyjna.

Szalejów Górny: planowana rozbudowa kompostowni wzbudza sprzeciw mieszkańców

W poniedziałek, 20 marca br., w Szalejowie Górnym, odbyły się konsultacje społeczne w sprawie planowanej rozbudowy kompostowni do biologicznego przetwarzania odpadów ulegających biodegradacji, która należy...

Burmistrz Lądka-Zdroju zaniepokojony zamknięciem najstarszego obiektu sanatoryjnego w Polsce

Najstarszy Zakład Przyrodoleczniczy w Polsce - Stary Jerzy - należący do spółki Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A. od trzech miesięcy pozostaje zamknięty. Chociaż...

Ćwiczenia z zarządzania kryzysowego przeprowadzono w Bystrzycy Kłodzkiej

W poniedziałek, 13 marca br. na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka przeprowadzone zostały ćwiczenia zarządzania kryzysowego we współpracy ze służbami z wykorzystaniem...

Pochodzący z Kłodzka polski ochotnik Paweł Sadzikowski zginął na Ukrainie

Nie żyje jeden z polskich ochotników walczących na Ukrainie. To Paweł Sadzikowski, urodzony w 1974 roku mieszkaniec Kłodzka, odznaczony przez naczelnego dowódcę...

Światowy Dzień Wody w polanickim uzdrowisku

W środę, 22 marca br. w Pijalni Wód Mineralnych w Polanicy-Zdroju Uzdrowiska Kłodzkie w ramach Światowego Dnia Wody przygotowały dla mieszkańców regionu i kuracjuszy...