8.5 C
Kłodzko
środa, 31 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kłodzko: swoje śmieci trzymają w piwnicy, a przy ich budynku postawiono wiatę śmietnikową dla kilkunastu wspólnot. Absurdy na ul. Czeskiej

Przy ul. Czeskiej w Kłodzku miejska spółka ZAMG postawiła wiatę śmietnikową, z której korzysta kilkanaście wspólnot. Problem w tym, że wiata stanęła przy bloku spółdzielczym, którego mieszkańcy nie korzystają ze wspólnych śmietników, bo swoje od długiego już czasu trzymają w piwnicy.

Teraz cudze śmieci stoją tuż obok wejścia do ich budynku. Okna mieszkań wychodzą też na wspomnianą wiatę śmietnikową, nie mówiąc już o zapachach. Co więcej, śmietnik stanął tuż obok ławek wypoczynkowych, postawionych na zrewitalizowanym niedawno przez miasto skwerze.

Jak tłumaczy naszej redakcji prezes ZAMG sp. z o.o., która zarządza wspólnotami, wszystko odbyło się zgodnie z prawem, wiata śmietnikowa była w tym miejscu przewidziana, a właściciel terenu, czyli gmina, wyraził zgodę. Mieszkańcy bloku spółdzielczego nie przyjmują jednak tych wyjaśnień i mają – słuszne zresztą – pretensje o to, że nie zostali poinformowani o lokalizacji wiaty, nikt z nimi nie rozmawiał na ten temat. Po prostu przyjechała firma i zamontowała wiatę na wprost ich okien.

W czwartek 16 maja br. doszło do spotkania mieszkańców budynku z wiceburmistrzem Kłodzka, Wiesławem Traczem, zorganizowanego przez radnego Zdzisława Dudę. Na spotkaniu mieszkańcy usłyszeli od władz miasta, że jeśli chcą innej lokalizacji, to powinni ją wskazać, uzyskać zgodę innych wspólnot na tej ulicy i uzgodnić nowe miejsce z konserwatorem. Jak mówił wiceburmistrz, rozważanych było wiele lokalizacji, ta jednak wydała się najbardziej optymalna i zgodna z prawem – zachowane są wszystkie odległości i uzyskano zgodę konserwatora.

Nie od dziś wiadomo, że starówka rządzi się swoimi prawami i nie jest łatwo tu mieszkać. Obowiązują większe obostrzenia niż na peryferiach, jest także problem z pojemnikami na śmieci. Na ul. Czeskiej, jeszcze przed rewitalizacją kosze na śmieci stały tuż przy chodniku – strasząc bałaganem turystów. Czy jednak stawianie śmietników w sąsiedztwie budynku, którego mieszkańcy, chcąc mieć wokół porządek trzymają swoje kubły w piwnicy, jest zgodne z zasadami współżycia społecznego? My mamy co do tego wątpliwości. Nową lokalizację i uzgodnienie wszystkich formalności wziął na siebie radny Zdzisław Duda. Do sprawy powrócimy.

Joanna Żabska

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

7 KOMENTARZE

  1. Do „IRYTACJA” . Idąc Twoim tokiem rozumowania , to mieszkańcy powinni przy domach remontować chodniki, ulice , place i wywozić śmieci. Burmistrz miał by tylko wydawać polecenia.

  2. Śmieci lepiej trzymać w pywnicy a skwer to parking zresztą zawsze zatłoczony, śmieszni są ci mieszkańcy, swoją drogą gdyby nie miasto to tam byłby syf straszny (tacy lokatorzy)

  3. Jakiś czas temu wiceburmistrz Tracz obiecywał , że w niektórych miejscach Kłodzka , szczególnie na starówce , tam gdzie wiaty śmietnikowe szpecą i być nie powinny , budowane będą specjalne miejsca w zagłębieniu terenu w których zostaną umieszczone kubły na śmieci. Było o tym mówione , kiedy zbliżała się kampania wyborcza i co z tymi planami Panowie burmistrzowie ???

  4. Jestem mieszkanką bloku przy ulicy Czeskiej i również nie odpowiada mi oraz sąsiadom obecna lokalizacja. Boks stoi niecałe dwa tygodnie, śmieci nie mieszczą się w kubłach i stoją przed, a już nie wspomnę, że miejsce, które miało spełnić funkcję ‚rekreacji’ stało się śmietniskiem. Ławka obok śmieci dla wielu wspólnot? Zapraszam do ‚rekreacji’ włodarzy miasta dzisiaj, a w szczególności w lecie.
    Dobrze, że niebawem mieszkańcy znów zabiorą głos w wyborach, nie tylko jednej wspólnocie nieodpowiada obecne miejsce. Sprawa została załatwiona za plecami mieszkańców, niezgodnie z prawem bo jednej ‚starszej pani’ nie odpowiadała lokalizacja ze względu na wyremontowaną elewacje kamienicy. Myślę, że warto posłuchać większości, a w szczególności młodych ludzi, którzy zdecydowanie dłużej i w większej części opłacają podatki, które między innymi na takie cele idą.

Comments are closed.