W niedzielę 14 sierpnia br., w Idzikowie w gminie Bystrzyca Kłodzka odbyło się uroczyste otwarcie Parku Żołnierzy Wyklętych, siłowni zewnętrznej i placu zabaw dla dzieci. Inwestycja została zrealizowana w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO 2021 „Dialog Międzypokoleniowy – Historia z naszych stron”.
– Celem projektu jest integracja lokalnej społeczności. Chcieliśmy, żeby w jednym miejscu człowiek mógł poznać historię regionu i część historii, która do niedawna była wypierana z pamięci, ale będzie można także poćwiczyć czy spędzić z dziećmi czas na placu zabaw. Nad doborem nazwisk żołnierzy różnych organizacji polskiego podziemia niepodległościowego pracowali nasi nauczyciele historii, korzystając z materiałów publikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej i stronę www.bohaterklodzko.wordpress.com prowadzoną przez Kłodzkie Stowarzyszenie Społeczno-Historyczne – mówi o celu tego projektu jego koordynator i zarazem dyrektor Szkoły Podstawowej w Pławnicy Karina Salitra.

Wśród historii, które znajdują się na specjalnych pamiątkowych tablicach pojawiły się nazwiska m.in. Ireny Cieślińskiej-Skrzypiec, Ireny Drabik, Tytusa Wyczałka, Stanisławy Runiewicz, Ireny i Franciszka Mazek, Lucjana Chałupki, Ludwika Dudusia, Karola Pośki, Emilii i Stanisława Jaskuła czy Jana Klamuta. Życiorysy kilkoro z nich publikowaliśmy już na łamach naszego portalu:http://24klodzko.pl/kategorie/historia/.

Organizatorzy wydarzenia zaplanowali także występ zespołu ludowego Skałeczki z Idzikowa, przedstawienie teatru „A czemu?”, w którym zagrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Pławnicy, Bogdał Team Sport przygotował dmuchańce i konkursy dla dzieci, smaczną grochówkę i bigos serwował hotel Abis z Bystrzycy Kłodzkiej, wodę mineralną rozdawała polanicka Staropolanka, a ciasta, lody i gorące napoje przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich w Idzikowie. W ramach projektu zorganizowane były także zawody strzeleckie „Mamoriał Józefa Piłsudskiego”, w którym nagrody ufundował sklep „Militaria” znajdujący się w galerii handlowej Twierdza Kłodzko.
W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. senator Aleksander Szwed, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma, dyrektor szkoły podstawowej w Pławnicy i koordynator projektu Karina Salitra, proboszcz parafii w Idzikowie Edward Czarny, wiceprezes Uzdrowisk Kłodzkich Łukasz Czech, radny wojewódzki Zbigniew Szczygieł, radny Bystrzycy Kłodzkiej Artur Pokora, prezes Śnieżnickiego Klubu Biznesu Adam Jaśnikowski oraz prezes Fundacji Szansa Paweł Błachowicz.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego w kwocie 238 695 zł w ramach Priorytetu FIO 2021: podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Beneficjentem projektu jest Fundacja Szansa, a partnerami projektu są Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Pławnicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Idzikowie oraz gmina Bystrzyca Kłodzka.
Maciej Sergel
W Idzikowie po wojnie mieszkało wielu żołnierzy wołyńskich samoobron, konspiracji akowskiej i przede wszystkim o 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, było też kilku żołnierzy Andersa. Czy był ktoś z podziemia po akowskiego? Nic na ten temat nie wiem, a znałem tych ludzi. Chyba, że siedzenie na zamku w Lublinie te się liczy. Dziwi, że zamiast wykorzystać piękna kartę tych którzy w Idzikowie zamieszkali po wojnie, tworzy się tam jakąś sztuczną legendę podziemia poakowskiego.
Senatorowi, samorządowcom i innym pod rozwagę a propos przecinania wstęgi:
https://korsosanockie.pl/wiadomosci/czas-skonczyc-z-powszechnym-zwyczajem-przecinania-bialo-czerwonej-wstegi-to-zniewaga/Og3598HFZcqAvkgmHJdH