19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Hodowca danieli nie otrzyma odszkodowania. Nikt nie wiedział, że wilki pojawiły się w Sudetach

Urzędnicy umywają ręce, odszkodowania dla hodowcy za atak wilków nie będzie, a informacji ostrzegającej o tym, że pojawiły się one w Sudetach, wcześniej nie było.

Dzisiaj, 21 maja br. otrzymaliśmy informację od Katarzyny Łapińskiej, zastępcy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu w sprawie ataku wilków na daniele w gospodarstwie w Słoszowie, które miało miejsce dwukrotnie w lutym tego roku. K. Łapińska potwierdza, że badania DNA wykazały, że ataku dokonały wilki Canis lupus. Okazuje się jednak, że hodowca nie ma co liczyć na odszkodowanie od Skarbu Państwa za poniesione straty, ponieważ jak wskazuje zastępca dyrektora RDOŚ, hodowla danieli prowadzona była z naruszeniem zapisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, tj. bez wpisu do rejestru podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną oraz weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego (wpis pojawił się dopiero po ataku). Co więcej, jak pisze K. Łapińska, chociaż Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez wilki w pogłowiu zwierząt gospodarskich, to ?odszkodowanie nie przysługuje za szkody wyrządzone przez wilki w pogłowiu zwierząt gospodarskich pozostawionych, w okresie od zachodu do wschodu słońca, bez bezpośredniej opieki?. Treść odpowiedzi publikujemy poniżej.

A my zadajemy publicznie pytanie, czy którykolwiek odpowiedzialny urząd ostrzegł wcześniej mieszkańców i hodowców o tym, że mogą u nas pojawić się wilki? Że należy odpowiednio zabezpieczyć swoje stada? Czy była akcja informująca, w jaki sposób należy to zrobić, zwłaszcza przed drapieżnikami, które od kilkudziesięciu lat nie były widziane w naszych okolicach? Choćby po to, żeby można było odpowiednio to zrobić i w razie szkód, uzyskać odszkodowanie? Czy za milczenie odpowiedzialnych służb ma teraz ponosić konsekwencje hodowca, który stracił dorobek swojego życia?

Te m.in. pytania skierowaliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Szczególnie interesuje nas odpowiedź na pytanie, czy i kiedy zostanie przeprowadzona akcja informacyjna wśród mieszkańców i gospodarzy. Czekamy na odpowiedź. Do sprawy na pewno jeszcze będziemy wracać.

Odpowiedź Katarzyny Łapińskiej, zastępcy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu

W nawiązaniu do prowadzonych postępowań w sprawie oszacowania szkód, tj. zagryzionych danieli w miejscowości Słoszów gm. Szczytna, do których doszło w nocach z 13 na 14 lutego oraz z 16 na 17 lutego, a także 26 na 27 marca 2019 r., informuję, że wyniki specjalistycznych analiz materiału pobranego do badań genetycznych jednoznacznie potwierdziły, że szkody zostały wyrządzone przez wilki Canis lupus.

W trakcie postępowania wyjaśniającego w sprawie zdarzeń w dniach 13/14 lutego oraz 16/17 lutego ustalono, że hodowla danieli prowadzona była z naruszeniem zapisów ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, tj. bez wpisu do rejestru podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną oraz weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego (wpis oraz numer uzyskano dopiero po około 20 dniach od dnia wystąpienia szkody) oraz fakt, iż stado nie znajdowało się pod bezpośrednim nadzorem od zachodu do wschodu słońca.

W odniesieniu do zdarzenia w dniu 26/27 marca, w trakcie postępowania wyjaśniającego ustalono natomiast, że powierzchnia pastwiska nie była zabezpieczona zgodnie z wymogami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej oraz, że stado nie znajdowało się pod bezpośrednim nadzorem od zachodu do wschodu słońca.

W związku z powyższym w obu powyższych sprawach odszkodowanie nie mogło zostać wypłacone [zgodnie z art. 126 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 1614 ze zm.) Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez wilki w pogłowiu zwierząt gospodarskich, jednakże zgodnie z art. 126 ust. 6 pkt 3 ppkt d ustawy o ochronie przyrody odszkodowanie nie przysługuje za szkody wyrządzone przez wilki w pogłowiu zwierząt gospodarskich pozostawionych, w okresie od zachodu do wschodu słońca, bez bezpośredniej opieki.


Katarzyna Łapińska 
Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska

Joanna Żabska

[Fot.: ilustracyjne, www.pixabay.com]

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...