18.1 C
Kłodzko
poniedziałek, 15 sierpnia 2022
REKLAMA

EKO Kłodzko. Tego nie wyrzucaj do śmieci! Przeterminowane lekarstwa

Lekarstwa to kolejny odpad zaliczany do niebezpiecznych dla środowiska, ludzi i zwierząt. Przeterminowanych lekarstw nie można wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci czy – co się niestety zdarza – do toalet czy zlewów!

Leki to w zdecydowanej większości związki chemiczne, które są szkodliwe dla środowiska, a rozkładają się nawet przez kilkadziesiąt lat. Substancje te wymagają oddzielnej, kontrolowanej zbiórki, a ich utylizacją powinny zajmować się wyspecjalizowane firmy. Dlatego też nie należy ich wyrzucać do zwykłych kontenerów na śmieci,a odnieść do wyznaczonych przez gminę punktów zbiórki.

W Kłodzku przeterminowane leki oraz opakowania po nich można bezpłatnie oddać, na podstawie porozumienia zawartego z gminą, w dwóch aptekach. Są to:
Apteka Królewska ul. Wojska Polskiego nr 10
Apteka Rodzinna ul. Rodzinnej nr 41
Można także zawieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Sierpowej w Kłodzku.

Do specjalnych pojemników w aptece możemy wrzucić zarówno leki wydawane na receptę, bez recepty, jak i suplementy diety. Wrzucamy tam leki w różnej formie: tabletki, kapsułki w blistrach, syropy w buteleczkach, maści i kremy w tubkach, aerozole w opakowaniach i zastrzyki w ampułkach. Trzeba przy tym pamiętać, że leki wrzucamy w blistrach, ale bez tekturowych opakowań i ulotek, które mogą trafić do naszego pojemnika z papierem.

Do pojemnika na leki NIE WYRZUCAMY:
* strzykawek i igieł,
* zużytych środków opatrunkowych,
* termometrów rtęciowych,
* papierowych pudełek i ulotek.

Pamiętajmy też, żeby nigdy nie wyrzucać leków do toalet czy zlewów – niezależnie od tego czy to są krople czy syropy – ponieważ oczyszczalnie ścieków nie są w stanie „oczyścić” ścieków ze związków chemicznych zawartych w lekarstwach, a które w ten sposób przenikają do rzek i wód gruntowych.

Kłodzko: zielone ściany przy ul. Wojska Polskiego gotowe

Zakończyła się instalacja pięciu zielonych ścian przy ul. Wojska Polskiego w Kłodzku. To pierwsza tego typu inwestycja w mieście, która ma wyjść...

W czynie społecznym. Burmistrz Kłodzka z radnymi zapraszają do posprzątania ul. Korczaka

Kolejna akcja kłodzkiego magistratu, która ma zwrócić uwagę na problem śmiecenia w miejscach publicznych. W najbliższą sobotę, w ramach „czynu społecznego”, burmistrz Kłodzka Michał Piszko...

EKO Kłodzko. Czy możemy produkować mniej śmieci?

Czy jest w ogóle możliwe, żeby w obecnych, mocno konsumpcyjnych czasach produkować mniej śmieci? W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa filozofia „zero waste”...

EKO Kłodzko. Jak zorganizować miejsce na segregację w domu?

Jak mam znaleźć miejsce na pięć koszy na śmieci w małym mieszkaniu? W mojej kuchni nie ma na to miejsca! To...

1 KOMENTARZ

  1. Już widzę jak babcie i dziadkowie idą na sierpową utylizować strzykawkę i bańkę po oleju do frytek…

Comments are closed.