10.7 C
Kłodzko
niedziela, 26 marca 2023
REKLAMA

EKO Kłodzko. Tego nie wyrzucaj do śmieci! Baterie i żarówki

Skoro już wiemy, jak segregować odpady na pięć frakcji, przyjrzyjmy się produktom, które absolutnie nie powinny trafić do komunalnych odpadów. Dzisiaj o bateriach i żarówkach, które są odpadami zaliczanymi do niebezpiecznych!

Nie bez powodu baterie i akumulatory uważane są za odpady niebezpieczne. Zawierają wiele metali ciężkich szkodliwych i niebezpiecznych dla środowiska, człowieka i zwierząt tj. ołów, kadm, cynk, rtęć, nikiel i dlatego też wymagają specjalnego traktowania. Warto wiedzieć, że nawet maleńka bateria w zegarkach może znacznie zanieczyścić wodę i glebę. Baterie i akumulatory nie mogą więc trafić do odpadów komunalnych, należy zbierać je oddzielnie i wyrzucać do specjalnie do tego przygotowanych pojemników.

Warto wiedzieć, że w świetle obowiązującego w Polsce prawa każdy sprzedawca detaliczny baterii i akumulatorów, którego powierzchnia sprzedaży przekracza 25 m2 musi przyjmować selektywnie zebrane zużyte baterie oraz akumulatory od konsumenta poprzez udostępnienie pojemnika na nie i nie może żądać zapłaty za ich przyjęcie, a następnie przekazać zużyte baterie i akumulatory sprzedawcy hurtowemu lub zbierającemu zużyte baterie czy akumulatory. Jeśli więc w pobliskim sklepie, w którym prowadzona jest sprzedaż baterii, nie ma takich pojemników, warto zwrócić na to uwagę właścicielowi.

Często zbiórki baterii prowadzą szkoły czy przedszkola, a jeśli w pobliżu miejsca zamieszkania nie ma możliwości wyrzucenia ich do specjalnie przygotowanych do tego pojemników, należy odwieźć je samodzielnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który w Kłodzku znajduje się na ul. Sierpowej.

Podobnie sprawa wygląda z żarówkami, zwłaszcza energooszczędnymi. Tak jak baterie, żarówki zawierają rtęć oraz inne substancje toksyczne, które po uwolnieniu dostają się do powietrza, gleby i wód powodując skażenie środowiska i stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Pojemniki na żarówki najczęściej znajdują się obok pojemników na zużyte baterie w dużych marketach lub sklepach ze sprzętem elektrycznym. Można je także odwieźć samemu do PSZOK i oddać bezpłatnie.

W Kłodzku specjalne pojemniki na zużyte baterie oraz żarówki znajdują się m.in. w Leroy Merlin w Galerii Twierdza Kłodzko przy ul. Noworudzkiej.

Fot. jż

Fot. ilustracyjne: pixabay.com

Segregacja śmieci w Kłodzku. Co musisz wiedzieć?

Nie każdy jeszcze wie, że segregacja śmieci jest obowiązkowa – taki obowiązek narzuca na wszystkich prawodawca. Nie każdy też wie, że...

EKO Kłodzko. Czy możemy produkować mniej śmieci?

Czy jest w ogóle możliwe, żeby w obecnych, mocno konsumpcyjnych czasach produkować mniej śmieci? W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa filozofia „zero waste”...

EKO Kłodzko. Jak zorganizować miejsce na segregację w domu?

Jak mam znaleźć miejsce na pięć koszy na śmieci w małym mieszkaniu? W mojej kuchni nie ma na to miejsca! To...

EKO Kłodzko. Zainstaluj aplikację na telefonie, a segregacja będzie znacznie łatwiejsza

Jeśli wciąż gubisz się podczas segregacji odpadów, niezbędną pomoc otrzymasz dzięki aplikacji na telefony komórkowe, którą mieszkańcom udostępnia Urząd Miasta w...