10.7 C
Kłodzko
niedziela, 26 marca 2023
REKLAMA

EKO Kłodzko. Nie wyrzucaj śmieci do lasu! Oddaj nieodpłatnie do PSZOK

W naszym cyklu EKO Kłodzko wiele razy pisaliśmy o PSZOK, czyli Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów. Czas zatem wyjaśnić, czym jest, gdzie się znajduje i po co on jest.

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK) znajduje się w Kłodzku przy ul. Sierpowej. Jest to miejsce, do którego każdy mieszkaniec Kłodzka uiszczający opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi może dostarczyć własnym transportem wysegregowane śmieci. W PSZOK przyjmowane są one NIEODPŁATNIE.

PSZOK w Kłodzku znajduje się przy ul. Sierpowej w sąsiedztwie zamkniętego i zrekultywowanego już wysypiska śmieci. Można do niego dojechać na dwa sposoby: albo z drogi wojewódzkiej nr 381 w kierunku Nowej Rudy albo z ul. Półwiejskiej (skręt naprzeciwko schroniska dla zwierząt). Obie drogi dojazdowe są dobrze oznakowane i nie sposób tam nie trafić. PSZOK w Kłodzku prowadzi Zakład Oczyszczania Miasta Sp. z o.o. Ze Świdnicy (tel. 667-017-765), a otwarty jest od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 18.00, a w soboty od 10.00 do 14.00.

Do PSZOK przy ul. Sierpowej można dojechać dwiema drogami. Jedna z nich prowadzi z drogi wojewódzkiej 381 w kierunku Nowej Rudy

Do PSZOK można samodzielnie wywieźć wszystkie odpady komunalne – także te zaliczane do niebezpiecznych – i w każdej ilości. Limitowi podlegają jedynie:
– opony (do 10 sztuk miesięcznie)
– odpady budowlane i rozbiórkowe – do 500 kg miesięcznie, przy czym należy pamiętać, że odpady budowlane i rozbiórkowe powinny być przy przekazaniu do PSZOK odpowiednio przygotowane i posortowane: odrębnie gruz, odrębnie odpady ceramiczne i armatura, odrębnie okna, odrębnie drzwi, profile do płyt kartonowo – gipsowych, odrębnie płyty kartonowo – gipsowe.

Dojazd do PSZOK jest dobrze oznakowany – nie sposób tam nie trafić.

Bez limitu, w każdej ilość i nieodpłatnie w PSZOK przyjmowane są:
– zwykłe posegregowane odpady komunalne tj. papier, metale, plastik, szkło, odpady bio, zielone
– zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny (AGD i RTV)
meble i inne odpady wielkogabarytowe
– zużyte baterie i akumulatory – również lampy fluorescencyjne, odpady zawierające rtęć, świetlówki, żarówki energooszczędne
– przeterminowane leki
– chemikalia – w tym przeterminowane chemikalia oraz pozostałości po farbach, rozpuszczalnikach, lakierach, emaliach, klejach, barwnikach, żywicach, środkach ochrony roślin, pozostałościach i/lub przeterminowanych kosmetykach i środkach czystości)
ceramikę łazienkową i stolarkę okienną i drzwiową
odpady zielone tj. skoszona trawa, liście, opadłe owoce z drzew, gałęzie drzew i krzewów
przeterminowane leki
– inne odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych – tzw. odpady problemowe, po uzgodnieniu z pracownikiem obsługi PSZOK lub UM Kłodzko) .

W PSZOK przyjmowane są bez limitu i nieodpłatnie wszystkie odpady komunalne – także te zaliczane do niebezpiecznych.

Zamiast więc wywozić lodówkę czy pralkę do lasu lub wrzucać do potoku – odwieź i przekaż ją nieodpłatnie i legalnie do PSZOK.

UWAGA!
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych obsługuje nieodpłatnie mieszkańców Gminy Miejskiej Kłodzko w ramach gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Natomiast odpady wytwarzane przez przedsiębiorcę w wyniku prowadzonej przez niego działalności wytwórczej lub usługowej są przyjmowane tylko odpłatnie.

Segregacja śmieci w Kłodzku. Co musisz wiedzieć?

Nie każdy jeszcze wie, że segregacja śmieci jest obowiązkowa – taki obowiązek narzuca na wszystkich prawodawca. Nie każdy też wie, że...

EKO Kłodzko. Czy możemy produkować mniej śmieci?

Czy jest w ogóle możliwe, żeby w obecnych, mocno konsumpcyjnych czasach produkować mniej śmieci? W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa filozofia „zero waste”...

EKO Kłodzko. Jak zorganizować miejsce na segregację w domu?

Jak mam znaleźć miejsce na pięć koszy na śmieci w małym mieszkaniu? W mojej kuchni nie ma na to miejsca! To...

EKO Kłodzko. Zainstaluj aplikację na telefonie, a segregacja będzie znacznie łatwiejsza

Jeśli wciąż gubisz się podczas segregacji odpadów, niezbędną pomoc otrzymasz dzięki aplikacji na telefony komórkowe, którą mieszkańcom udostępnia Urząd Miasta w...