18.1 C
Kłodzko
poniedziałek, 15 sierpnia 2022
REKLAMA

EKO Kłodzko. Duże gabaryty odbierane są raz w miesiącu

Kogo z nas nie drażni widok zalegających obok kubłów na śmieci starych szaf, foteli, tapczanów, krzeseł czy innych niepotrzebnych już mebli. Stoją one często nawet przez kilka tygodni pod śmietnikiem czekając, aż firma wywożąca śmieci je zabierze. A wystarczy wystawiać je w odpowiednim terminie. Dzisiaj o jednym z większych problemów Kłodzka, czyli dużych gabarytach.

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to są odpady wielkogabarytowe. To są wszystkie odpady, których rozmiary znacznie wykraczają poza ogólnie przyjęte standardy odpadów komunalnych, a mówiąc w największym uproszczeniu te, które nie mieszczą się w kontenerach. Zaliczają się do nich przede wszystkim:
– meble, materace
– dywany i wykładziny,
– duża armatura, np. wanny,
– duże zabawki i wózki dziecięce,
– stolarka okienna i drzwiowa,
– duże opakowania i skrzynie,
– opony.

Niestety, taki widok nie jest rzadki obok kłodzkich śmietników. Ten materac będzie czekał jeszcze dwa tygodnie na odbiór dużych gabarytów.

Do odpadów wielkogabarytowych nie zaliczają się: sprzęty elektryczne i elektroniczne (o tym, co z nimi zrobić pisaliśmy TUTAJ) oraz gruz i odpady budowlane.

Należy pamiętać, że w Kłodzku odpady wielkogabarytowe wywożone są RAZ w miesiącu, a terminy ustalone są na cały rok – zazwyczaj jest to koniec miesiąca. Firma wywożąca śmieci nie odbierze ich w innym terminie, więc jeśli wystawimy niepotrzebne meble i kanapy na śmieci wcześniej lub później i tak będą one czekać na wywiezienie w konkretnym terminie.

Widok na śmietnik na kłodzkiej starówce. Tego typu odpady wywożone są raz w miesiącu, będą więc czekać kilka tygodni na uprzątnięcie.

Jak przedstawia się harmonogram wywozu dużych gabarytów w Kłodzku w 2020 roku? Musimy przede wszystkim pamiętać, że jeśli chodzi o wywóz śmieci miasto podzielone jest na dwa sektory: wschodni i zachodni, więc w zależności od tego gdzie mieszkamy terminy będą inne. Sprawdź więc najpierw, w którym sektorze znajduje się twoje ulica.

SEKTOR WSCHODNI KŁODZKA:

SEKTOR ZACHODNI KŁODZKA:

Wywóz dużych gabarytów i opon w Kłodzku w 2020 r.

SEKTOR WSCHODNI KŁODZKA:
Styczeń – 28
Luty – 25
Marzec – 31
Kwiecień – 28
Maj – 26
Czerwiec – 30
Lipiec – 28
Sierpień – 25
Wrzesień – 29
Październik -27
Listopad – 24
Grudzień – 22

SEKTOR ZACHODNI KŁODZKA:
Styczeń – 29
Luty – 26
Marzec – 25
Kwiecień – 29
Maj – 27
Czerwiec – 24
Lipiec – 29
Sierpień – 26
Wrzesień – 30
Październik – 28
Listopad – 25
Grudzień – 23

Niepotrzebne meble i pozostałe duże gabaryty należy więc wystawić obok koszy na śmieci dzień wcześniej przed planowaną zbiórką. Pamiętać także należy, że duże gabaryty można w każdym terminie dostarczyć nieodpłatnie samemu do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Kłodzku przy ul. Sierpowej – w godzinach otwarcia PSZOK.

Oddzielną sprawą jest gruz budowlany. Pamiętajmy, że nie zalicza się on do odpadów wielkogabarytowych i firma wywożąca śmieci w Kłodzku nie ma w ogóle obowiązku uprzątnięcia go spod śmietnika. Jeśli więc przeprowadzasz remont w domu czy mieszkaniu powinieneś samemu zadbać o odpowiedni kontener. Można go zamówić w firmie, która zajmuje się tego typu usługami albo zamówić odpłatną usługę podstawienia pojemnika na odpady rozbiórkowo – budowlane (usługa podstawienia, transportu i zagospodarowania odpadów rozbiórkowo – budowlanych) w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta w Kłodzku.

Fot. ilustracyjne: pixabay.com

Kłodzko: zielone ściany przy ul. Wojska Polskiego gotowe

Zakończyła się instalacja pięciu zielonych ścian przy ul. Wojska Polskiego w Kłodzku. To pierwsza tego typu inwestycja w mieście, która ma wyjść...

W czynie społecznym. Burmistrz Kłodzka z radnymi zapraszają do posprzątania ul. Korczaka

Kolejna akcja kłodzkiego magistratu, która ma zwrócić uwagę na problem śmiecenia w miejscach publicznych. W najbliższą sobotę, w ramach „czynu społecznego”, burmistrz Kłodzka Michał Piszko...

EKO Kłodzko. Czy możemy produkować mniej śmieci?

Czy jest w ogóle możliwe, żeby w obecnych, mocno konsumpcyjnych czasach produkować mniej śmieci? W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa filozofia „zero waste”...

EKO Kłodzko. Jak zorganizować miejsce na segregację w domu?

Jak mam znaleźć miejsce na pięć koszy na śmieci w małym mieszkaniu? W mojej kuchni nie ma na to miejsca! To...

3 KOMENTARZE

  1. Sama się przekonałam,że nie odbierają wielkogabarytowych w terminie,który jest określony w harmonogramie i potem trzeba do nich dzwonić i monitowac ,by je zabrali, już też słyszałam że najlepiej samemu przywieźć na wysypisko…..to po co ten harmonogram!!!

  2. Czy należy wcześniej zgłosić konieczność odebrania śmieci ponad gabarytowych? W dniu wczorajszym, w terminie odbioru, z przed naszej posesji nie zostały odebrane pozostawione tam śmieci

  3. Jak ktoś kupi meble 1 danego miesiąca to do ostatniego ma mieć 2 komplety mebli w bloku? A gdzie ma chodzić i spać? Te zasady nie są dopasowane do życia, więc nie ma się co dziwić że ludzie wystawiają kiedy im pasuje…

Comments are closed.