-3.2 C
Kłodzko
poniedziałek, 30 stycznia 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

e-Sudety. Czy pójdziemy w kierunku nowych technologii?

W dniach 5-6 grudnia br. w Teatrze Zdrojowym w Polanicy Zdroju odbyła się konferencja „e-Sudety elektromobilność w kontekście dbałości o czyste powietrze – rozwiązania dla samorządów”. W gronie samorządowców z naszego powiatu, przedstawicieli biznesu i naukowców rozmawiano o szansach, ale i barierach rozwoju elektromoblilności w rejonie Sudetów.

Konferencja, której towarzyszyły debaty i panele naukowe odbyła się w ramach projektu e-Sudety, którego głównym pomysłodawcą jest Elżbieta Koncka z Link PR. Partnerem głównym wydarzenia była PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., a patronat honorowy objął Minister Klimatu Michał Kurtyka, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Partnerem konferencji byli także: Renault, Nissan, Volkswagen, RAFAKO, AUTOSAN oraz Agencja Rozwoju Przemysłu. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele dużej części samorządów powiatu kłodzkiego oraz lokalni przedsiębiorcy zainteresowani rozwojem elektromobilności.

Projekt e-Sudety promujący rozwój ekoturystyki obejmuje swoim zasięgiem miejscowości uzdrowiskowe Ziemi Kłodzkiej oraz inne atrakcyjne turystycznie miejscowości w regionie Sudetów. Zapoczątkował go pilotażowy projekt przeprowadzony przez agencję Link PR wraz z Lądkiem Zdrój w 2017 r. pn. e-Kotlina Kłodzka w Kurorcie Lądek – Zdrój, a dzisiaj w ramach projektu budowanych jest 23 stacji ładowania samochodów elektrycznych powstających przy współpracy z PGE Nowa Energia, z czego już uruchomiono i oficjalnie oddano do użytku stacje ładowania samochodów elektrycznych w Lądku Zdroju, Szczytnej, Polanicy Zdroju, Międzylesiu, Kamiennej Górze oraz w Dzierżoniowie. Zbudowanie sieci w całości jest zaplanowane do końca półrocza 2020 roku, a kolejne miejscowości o jakich mówiono to m.in. Kudowa Zdrój oraz Duszniki Zdrój.

e-Sudety są projektem wzorcowym dla innych regionów Polski – mówiła podczas prezentacji autorka projektu Elżbieta Koncka. – Fundamentem sukcesu jest współpraca w zakresie rozwoju elektromobilności i rozwoju ekoturystyki w regionie Sudetów administracji rządowej, władz samorządowych, świata biznesu, mediów oraz dostawców energii. To najważniejsze elementy, żeby projekt mógł się rozwijać. Punktem wyjścia powinna być jednak dalsza rozbudowa infrastruktury, w której oprócz stacji ładowania samochodów powstawałyby także stacje ładowania rowerów elektrycznych oraz zachęcenie transportu publicznego do udziału w projekcie – podkreśliła E. Koncka.

Na konferencji w imieniu Ministra Klimatu Michała Kurtyki sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Ireneusz Zyska zaprezentował rządowe plany rozwoju Dolnego Śląska w oparciu o projekty utworzenia Dolnośląskiego Okręgu Przemysłowego związanego z systemem transportowym wzdłuż autostrady A4 oraz dróg ekspresowych S3, S8 oraz S5. Obejmowałby on tereny od Głogowa i Polkowic, przez Lubiń, Legnicę, Jelenią Górę, aż po Wrocław, Wałbrzych, Świdnicę oraz Dzierżoniów. Mówił o dalszej potrzebie rozbudowy sieci połączeń drogowych i kolejowych, strategicznych parków przemysłowych i hubów technologicznych, budowy intermodalnych terminali przeładunkowych, potrzebie zatrudnienia wysoko wykwalifikowanej kadry, rozpoczęcia współpracy uczelni wyższych z biznesem, gdzie jak podkreślał ważnym ogniwem powinna być Politechnika Wrocławska oraz Uniwersytet Przyrodniczy, które już współpracują z Agencja Rozwoju Przemysłu. Do ważnych innowacyjnych projektów na Dolnym Śląsku zaliczył projekt e-Sudety, klaster energii ARES obejmujący gminy powiatu kłodzkiego, Sudecki Obszar Uzdrowiskowo- Turystyczny, Zielona Dolina Żywności i Zdrowia oraz inwestycje przemysłowe w obszarze elektromobilności, jak budowana w Biskupicach Podgórnych ogromna fabryka LG Chem, mająca produkować akumulatory do aut elektrycznych.

– Pracując nad projektem Europejskiej Doliny Elektromobilności chcemy stworzyć warunki zachęcające największych światowych producentów do lokowania swoich inwestycji na terenie Doliny – mówił minister I. Zyska. – Chcemy to osiągnąć przez rozwój sektora badawczo-rozwojowego, transferu technologii oraz wsparcie przedsiębiorców, którzy będą chcieli funkcjonować w obszarze elektromobilności. Dlatego pracujemy nad powołaniem dwóch dużych uczelni, a których ważnym elementem byłaby Politechnika Wrocławska. Nowy układ komunikacyjny dróg ekspresowych S3, S5 i S8 będzie gotowy za około 8 lat, ale już dzisiaj musimy to skomunikować z tworzącym się potężnym projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego – podkreślił minister.

Z kolei finansowe aspekty rozwijania elektromobilności w Polsce przedstawili Artur Michalski – wiceprezes zarządu NFOŚiGW oraz Szymon Byliński z Ministerstwa Aktywów Państwowych, którzy prezentowali konkretne programy wsparcia zakupu pojazdów przez osoby fizyczne, przedsiębiorców oraz jednostki samorządowe czy wsparcie budowy stacji ładowania samochodów. Omawiane przez Artura Michalskiego programy GEPARD i KANGUR wzbudziły zainteresowanie samorządowców, ponieważ dotyczyły wsparcia zakupu autobusów dla komunikacji gminnej i powiatowej, szkoleń dla kierowców oraz budowy infrastruktury, jaka musi powstać w transporcie określanym mianem bezemisyjnego i niskoemisyjnego. Jeśli chodzi o osoby fizyczne deklarowana wysokość wsparcia na zakup auta EV ma wynosić nie więcej niż 37,5 tys. zł za jeden samochód przy maksymalnej cenie nabycia 125 tys. zł oraz w przypadku auta napędzanego wodorem dofinansowanie wyniesie nie więcej niż 90 tys. zł, przy maksymalnej cenie nabycia 300 tys. zł za jedno auto.

O szansie na rozwój nowych obszarów biznesu i korzyści płynących dla inwestującego w nowe technologie regionu mówił Kazimierz Więcek, prezes PGE Nowa Energia, najwięcej emocji wzbudziła jednak prezentacja dr inż. Mariusza Kłosa z Politechniki Warszawskiej, omawiającego klastry energii, ich cele, możliwości i korzyści. Inżynier już na początku zwrócił uwagę na zaburzenia procesów produkcji energii elektrycznej w elektrowniach konwencjonalnych i OZE, zwłaszcza w okresach występowania skrajnie niekorzystnych warunków pogodowych. Mówił o rosnącym poziomie zakłóceń elektromagnetycznych i pogłębiającym się problemie z utrzymaniem bezpiecznych poziomów napięć w sieciach średniego i niskiego napięcia w obszarach o słabiej rozwiniętej infrastrukturze elektroenergetycznej, co może być bardzo dużym utrudnieniem dla odbiorców końcowych.

– Daleko jest rzeczywistości od pięknych planów i programów, bo mamy widoczne oznaki problemów współpracy nowego i starego. Z chwilą wprowadzenia energii elektrycznej do mobilności zmieniamy całkowicie układ, a stoimy przed faktycznym problemem możliwości braku energii, bo mamy niewydolny system elektroenergetyczny. Sprawa jest prosta, muszą być budowane nowe linie przesyłowe i sieci energetyczne – nie ma sieci, nie ma fotowoltaiki i elektromobilności. Polecam wszystkim tutaj zgromadzonym czytać portale energetyczne, żeby zrozumieć, gdzie leży bardzo ważny problem w rozwoju nowych technologii. Grozi nam blackout – mówił do zgromadzonych uczestników konferencji Mariusz Kłos, wywołując całą serię pytań.

Zjawisko blackout dotknęło już kilka poważnych gospodarek świata jak Włochy, które w 2003 r. zostały sparaliżowane pozbawiając prądu około 57 mln ludzi. Bardzo blisko do blackoutu miały też Niemcy w czerwcu tego roku, kiedy na wskutek transformacji energetycznej zmuszającej do wprowadzenia odnawialnych źródeł energii Niemcy zostały zmuszone do importu energii z zagranicy.

Dobrą prezentację przedstawił Paweł Powalski, przedstawiciel firmy Nissan, pokazując możliwość wykorzystania zaawansowanej japońskiej technologii i auta jako źródła i magazynu energii. Zwrócił także uwagę na brak stacji ładowania aut w hotelach, których klienci powinni mieć takie możliwości, co mogłoby zwiększyć zainteresowanie turystów wyborem danego miejsca do wypoczynku.

Andrzej Gemra z Renault mówił z kolei, że auto elektryczne to jedno z najlepszych rozwiązań dla walczących o ochronę środowiska miast uzdrowiskowych. Jako przykład podał stosowane przez Renault na wyspie Porto Santo kompleksowe rozwiązanie, gdzie wraz z władzami samorządowymi stworzyli cały inteligentny ekosystem elektryczny obejmujący produkcję energii, jej dystrybucję oraz używanie także dzięki powszechnemu używaniu aut z napędem elektrycznym.

Oferty autobusów i konkretnych rozwiązań dla samorządów przez zakup ich produktów dla firm przewozowych czy szkół proponowali przedstawiciele polskich producentów autobusów z Sanoka i Rafako.

Ciekawa i merytoryczna konferencja została dodatkowo wzbogacona panelami dyskusyjnymi, w których brali udział uczestnicy spotkania, w tym gospodarz konferencji – burmistrz Polanicy Zdroju Mateusz Jellin mówiący o planach rozwoju elektromobilności w gminach uzdrowiskowych i burmistrz Dusznik Zdroju Piotr Lewandowski omawiający kierunki rozwoju klastra ARES.

Maciej Sergel

WAŻNE TEMATY

Piękne i niebezpieczne zjawisko w lasach. Nadleśnictwo Jugów prosi o ostrożność

Nadleśnictwo Jugów zaleca ostrożność podczas wyjść do lasu, a nawet zmianę planów. Obecnie panujące warunki atmosferyczne sprzyjają pojawieniu się ciekawego, ale i...

Młoda polaniczanka medalistką podczas Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy we Włoszech!

Ogromny sukces młodej polaniczanki, stypendystki sportowej 15-letniej Kornelii Woźniak (UKS "Orlica"). Podczas XVI Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy we Włoszech Kornelia zdobyła...

Ponad 6 tys. zł za odłów i uśpienie jednego dzika. Kłodzko ma duży problem

Wielokrotnie już pisaliśmy o problemach Kłodzka z dzikami, których coraz większe stada grasują na obrzeżach miasta i nie tylko. Zwiększająca się populacja...

Kłodzko: finał WOŚP w rynku. Dzieje się!

W kłodzkim rynku trwa właśnie finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Punktualnie o godzinie 16.00 wydarzenie oficjalnie otworzyli burmistrz Kłodzka Michał Piszko, poseł...

Trwa 31. Finał WOŚP w regionie [FOTO]

Od godzin porannych w niedzielę, 29 stycznia br. trwa 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwestowanie wolontariuszy i towarzyszące finałowi imprezy...

Radków: najpierw wjechali autem w idące chodnikiem trzy osoby, potem zaatakowali ostrym narzędziem

Dwóch mężczyzn wjechało samochodem w idących chodnikiem kobietę i dwóch mężczyzn, następnie wyszli z auta i ostrym narzędziem - z nieoficjalnych...

Kłodzko: budowa ronda na ul. Kościuszki i Malczewskiego rozpocznie się jak tylko pozwoli pogoda

Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu Kłodzkiego (27 stycznia br), Piotr Marchewka, etatowy członek zarządu powiatu odpowiadając na pytania radnych poinformował, że budowa...

Kudowa-Zdrój: policyjny pościg za pijanym kierowcą

Policjanci w Kudowie-Zdroju podjęli pościg za 47-letnim kierowcą osobowego forda, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po blisko dwóch kilometrach...

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” podsumowała ubiegły rok

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” podczas specjalnego briefingu prasowym podsumowała 2022 rok i przedstawiła plany na przyszłość. Jak podkreślono podczas spotkania,...

W Kłodzku powołano Ochotniczą Straż Pożarną

W czwartek 26 stycznia br., w Zespole Szkół Technicznych w Kłodzku odbyło się zebranie założycielskie, podczas którego powołana została Ochotnicza Straż...

Uroczysty koncert zainauguruje Rok Feliksa Mendelssohna w Dusznikach-Zdroju

W tym roku mija 200 lat od pobytu w Dusznikach-Zdroju twórcy najsłynniejszego marsza weselnego. By uczcić tę rocznicę, Rada Miejska ogłosiła...

Gmina Nowa Ruda. Podpisano pierwsze umowy z programu „Ciepłe Mieszkanie”

W gminie Nowa Ruda podpisane zostały pierwsze umowy na dofinansowanie na wymianę nieekologicznego źródła ciepła w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”.

Polanica-Zdrój kandyduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029

29 miast z Polski - w tym 6 z Dolnego Śląska - zgłosiło chęć kandydowania do Europejskiej Stolicy Kultury 2029 r. Wśród...

3 KOMENTARZE

  1. ZASADNICZE PYTANIE ; DLACZEGO Burmistrz Kłodzka Piszko PRZYCZYNIA się do MARGINALIZACJI KŁODZKA . BRAK jakiejkolwiek INICJATYWY z Jego strony- brak zaangażowania, prowadzi do tego , że spotkanie dotyczące przyszłości Dolnego Śląska które odbywa się w Polanicy na KŁODZCZYŻNIE kończy się prezentacją , bez uwzględnienia Kłodzka jako ważnego CENTRUM GOSPODARCZEGO tej części Dolnego Śląska. KŁODZCZYZNA to ważny subregion Dolnego Śląska, to nie tylko turystyka i usługi , ale region który musi być ZNACZĄCYM OŚRODKIEM NOWOCZESNEGO PRZEMYSŁU, przysłowiową KRZEMOWĄ DOLINĄ , a Kłodzko jej siłą napędową. Należy wreszcie położyć kres , aby inni nie decydowali za Nas i przydzielali nam tylko to, „co spadnie z pańskiego stołu”.

  2. Pan Sekretarz Stanu IRENEUSZ ZYSKA ze Świebodzic zaprezentował plan rozwoju Dolnego Śląska w oparciu o projekty utworzenia Dolnośląskiego Okręgu Przemysłowego opartego między innymi na drodze S-8. Zakończył swój „projekt” na na Dzierżoniowie. Panie Ministrze – Kłodzko powinno być centrum tak zwanej KRZEMOWEJ DOLINY, więc proszę nie MARGINALIZOWAĆ TEGO MIASTA !!!

  3. Według treści artykułu Lądek Zdrój leży w Kotlinie Kłodzkiej , jak tak to pewnie Śnieżnik też. Idąc tym tropem można wysnuć wniosek że Himalaje to nie góry tylko kotliny..

Comments are closed.