0.4 C
Kłodzko
wtorek, 7 grudnia 2021
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Cyklostrada Dolnośląska: przez powiat kłodzki mają przebiegać trzy duże trasy rowerowe

Cyklostrada Dolnośląska, czyli budowa sieci tras rowerowych, to pomysł, który chce realizować w najbliższych latach na Dolnym Śląsku samorząd województwa. Głównym źródłem finansowania mają być środki unijne, od kilku miesięcy trwają konsultacje dotyczące przebiegu poszczególnych tras. W powiecie kłodzkim zaplanowano przebieg trzech dużych tras.

Cała sieć dróg rowerowych na Dolnym Śląsku ma liczyć 2284 km, które powstaną w ramach 11 planowanych tras. Ich celem jest powiązanie miejsc atrakcyjnych turystycznie na Dolnym Śląsku z głównymi ośrodkami miejskimi. Trasy rowerowe mają być również elementem systemu transportu zeroemisyjnego w województwie poprzez dowiązanie do rozwijanej sieci stacji kolejowych.

W samym powiecie kłodzkim w ramach Cyklostrady Dolnośląskiej ma powstać blisko 200 km tras rowerowych. Nazwane zostały: Trasa Sudecka, Trasa Złota i Trasa Kłodzka.

Trasa Kłodzka, licząca ok. 70 km, biegnie od Stronia Śląskiego do Kudowy-Zdroju, umożliwiając przejazd przez cały powiat na relacji wschód-zachód. Głównym punktem pośrednim na trasie jest miasto Kłodzko. Charakterystyczną cechą trasy jest jej przebieg przez liczne miejscowości uzdrowiskowe: Kudowę-Zdrój, Polanicę-Zdrój, Lądek-Zdrój oraz Duszniki-Zdrój. Po zachodniej stronie Kotliny Kłodzkiej przebiega też w pobliżu Parku Narodowego Gór Stołowych. Trasa średnio trudna za wyjątkiem najtrudniejszego odcinka Duszniki-Zdrój – Jeleniów.

Trasa Sudecka, licząca ok. 266 km, a w powiecie kłodzkim ok. 65 km, rozpoczyna się w Świdnicy, a kończy w Wolimierzu (granica z Czechami). Na dwóch odcinkach wprowadzono przebiegi opcjonalne. W powiecie kłodzkim będzie biegła na odcinku Boguszów- Gorce – Kłodzko prowadzącym przez Góry Wałbrzyskie i Sowie: Wałbrzych, tunel pod Małym Wołowcem, Jedlinę-Zdrój, Nową Rudę, a dalej wzdłuż potoku Ścinawka do Kłodzka.

Trasa Złota, licząca ok 284 km (w powiecie kłodzkim ok. 50 km) łączy wschodnie tereny województwa dolnośląskiego, sięgając od Doliny Baryczy, aż po Kotlinę Kłodzką. Początek bierze w Ujeździe (woj. wielkopolskie), koniec zaś znajduje się w Boboszowie, na granicy z Czechami: Ujazd (woj. wielkopolskie) – Krośnice – Goszcz – Międzybórz – Syców – Bierutów – Jelcz-Laskowice – Oława – Strzelin – Henryków – Ciepłowody – Ząbkowice Śląskie – Bardo – Kłodzko – Bystrzyca Kłodzka − Międzylesie – Boboszów (granica z Czechami).

Prace nad kształtem Cyklostrady Dolnośląskiej trwają od 4 lat. Cyklostrada ma być systemem długodystansowych tras rowerowych, które poprawią dostępność transportową regionu, zintegrują lokalne drogi rowerowe i powiążą je z dolnośląską siecią kolejową. Projekt oparty jest o sieć głównych tras rowerowych obejmujących swoim zasięgiem cały region, łącząc się również z trasami rowerowymi po stronie czeskiej i niemieckiej. Cyklostrada ma zapewnić także dostęp do atrakcji turystycznych, a także połączenie z najważniejszymi ośrodkami regionu. Sieć dróg rowerowych ma powstać na terenie województwa w ciągu najbliższych lat.

Mapa interaktywna: TUTAJ

red.

WAŻNE TEMATY

Klub radnych zawnioskował o wycofanie ze sprzedaży budynku byłej przychodni w Kłodzku

Nowy klub radnych "Inicjatywa dla Powiatu Kłodzkiego" podczas ostatniej sesji, 30 listopada br. zawnioskował do zarządu powiatu kłodzkiego o wycofanie ze sprzedaży...

„Skrzynczanki” z teledyskiem do piosenki „Kochajcie dziewczyny”

Pochodzący ze Skrzynki w gminie Lądek-Zdrój Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” opublikował w serwisie YouTube teledysk do piosenki „Kochajcie dziewczyny”. Teledysk zrealizowany...

Akcja zarybiana Nysy Kłodzkiej. Do rzeki trafiło ponad 150 kg pstrąga

Polski Związek Wędkarski Okręg w Wałbrzychu przeprowadził w ramach stałej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kłodzku dodatkowe zarybianie Nysy Kłodzkiej.

Będą kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa

We wtorek, 7 grudnia br. minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach, które będą obowiązywać w Polsce od 15 grudnia...

Mikołajki w bystrzyckim MGOK [FOTO]

W poniedziałek, 6 grudnia br. do sali widowiskowej Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej zawitał święty Mikołaj. Przybyli na...

Burmistrz Kłodzka spotka się z mieszkańcami i przedsiębiorcami z Wyspy Piasek

W najbliższy piątek, 10 grudnia br. burmistrz Kłodzka oraz miejscy radni spotkają się z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami z terenu Wyspy Piasek.

Pędził 108 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego kłodzkiej komendy zatrzymali kierującego, który przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 58 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy na...

Konkurs na nową nazwę kłodzkiego PKS-u przedłużony do końca stycznia

Do 31 stycznia 2022 roku przedłużony został termin zgłaszania propozycji na nową nazwę powiatowego przewoźnika. Konkurs na nową nazwę...

Narażając własne życie dwóch policjantów wyniosło starszego mężczyznę z płonącego budynku

Dzięki szybkiej akcji dwóch młodych policjantów, którzy przybyli jako pierwsi na miejsce pożaru domu, nie doszło do tragedii. Z płonącego budynku...

Lekcje samorządności w Urzędzie Gminy Kłodzko

Od 15 lat w Urzędzie Gminy Kłodzko odbywają się lekcje samorządności, dzięki którym uczniowie mają okazję poznać funkcjonowanie samorządu „od środka”. W listopadzie br....

Trwa nabór do drużyny siatkówki dziewcząt w MMKS Kłodzko

Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy Kłodzko, który od 2009 roku istnieje na sportowej mapie Kłodzka, prowadzi aktualnie nabór do siatkarskiej drużyny dziewcząt.

Na Czarnej Górze wystartował sezon zimowy 2021/2022

W sobotę, 4 grudnia br. zostały otwarte trasy narciarskie w ośrodku Czarna Góra Resort. Tym samym wystartował sezon zimowy 20221/2022.

Szczytna: Marek Szpanier wygrał przedterminowe wybory na burmistrza

Przedterminowe wybory na burmistrza Szczytnej, które odbyły się w niedzielę, 5 grudnia br. wygrał Marek Szpanier, zdobywając blisko 70% głosów.