0.4 C
Kłodzko
wtorek, 7 grudnia 2021
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Będzie kolejna podwyżka cen za wywóz śmieci w Kłodzku?

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Kłodzku, 28 października br. radni zdecydują, czy od nowego roku mieszkańcy miasta zapłacą więcej za wywóz śmieci. Projekt uchwały przedstawiony przez burmistrza miasta proponuje stawkę 38 zł od osoby zamiast 32 zł, które mieszkańcy płacą od 1 lutego tego roku.

Pierwszą, dużą podwyżkę za wywóz śmieci, mieszkańcy Kłodzka odczuli 1 lutego br., kiedy w życie weszła uchwała o nowych stawkach za wywóz śmieci. Z obowiązujących do tej pory 13 zł od osoby, opłata za odbiór odpadów poszła w górę do aż 32 zł. Jak widać, ta stawka okazała się niewystarczająca. Jak mówi naszej redakcji burmistrz miasta Kłodzka Michał Piszko, system odbioru odpadów w mieście, pomimo podwyżek – nadal nie bilansuje się, tzn. że wpływy z opłat nie pokrywają kosztów i na koniec tego roku zabraknie blisko 1 mln zł. Stąd propozycja nowych stawek, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Jeśli radni przychylą się do propozycji burmistrza, za odbiór segregowanych śmieci mieszkańcy Kłodzka zapłacą 38 zł od osoby. W przypadku domów jednorodzinnych, które kompostują odpady, stawka ta będzie niższa o 2 zł, czyli 36 zł.

W uzasadnieniu uchwały możemy przeczytać, że podwyżka opłat ma bezpośredni związek ze zmianami prawa, wzrostem cen odbioru i transportu odpadów oraz wzrostem ilości produkowanych odpadów. – Brak bilansowania się systemu spowoduje z roku na rok coraz większe zaangażowanie środków własnych gminy i tym samym ograniczenie wydatków inwestycyjnych w budżecie – czytamy w uzasadnieniu dla podjęcia uchwały.

Nowa proponowana stawka jest prawie maksymalną, jaką może przyjąć gmina na podstawie przyjętej przez sejm ustawy, która zakłada, że stawka za odbiór odpadów nie może być wyższa niż 2% przeciętnego dochodu publikowanego co roku przez Główny Urząd Statystyczny. W 2021 roku maksymalna stawka wynosi 38,38 zł, w przyszłym roku będzie ona wyższa.

W tym roku stawkę za odbiór śmieci podniosła już także gmina Lądek-Zdrój, do podwyżek szykują się także inne gminy. Pytanie, kiedy i pod jakimi warunkami ceny za śmieci – pomimo coraz wyższej segregacji – przestaną rosnąć, pozostaje jak na razie bez odpowiedzi. Na pewno przyszły rok będzie wyzwaniem dla domowych budżetów: wzrost cen prądu, gazu, benzyny, opłat za śmieci, a w przypadku Kłodzka także za wodę i ścieki nie napawają optymizmem.

WAŻNE TEMATY

Klub radnych zawnioskował o wycofanie ze sprzedaży budynku byłej przychodni w Kłodzku

Nowy klub radnych "Inicjatywa dla Powiatu Kłodzkiego" podczas ostatniej sesji, 30 listopada br. zawnioskował do zarządu powiatu kłodzkiego o wycofanie ze sprzedaży...

„Skrzynczanki” z teledyskiem do piosenki „Kochajcie dziewczyny”

Pochodzący ze Skrzynki w gminie Lądek-Zdrój Zespół Pieśni Ludowej „Skrzynczanki” opublikował w serwisie YouTube teledysk do piosenki „Kochajcie dziewczyny”. Teledysk zrealizowany...

Akcja zarybiana Nysy Kłodzkiej. Do rzeki trafiło ponad 150 kg pstrąga

Polski Związek Wędkarski Okręg w Wałbrzychu przeprowadził w ramach stałej współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kłodzku dodatkowe zarybianie Nysy Kłodzkiej.

Będą kolejne obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa

We wtorek, 7 grudnia br. minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach, które będą obowiązywać w Polsce od 15 grudnia...

Mikołajki w bystrzyckim MGOK [FOTO]

W poniedziałek, 6 grudnia br. do sali widowiskowej Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej zawitał święty Mikołaj. Przybyli na...

Burmistrz Kłodzka spotka się z mieszkańcami i przedsiębiorcami z Wyspy Piasek

W najbliższy piątek, 10 grudnia br. burmistrz Kłodzka oraz miejscy radni spotkają się z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami z terenu Wyspy Piasek.

Pędził 108 km/h w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego kłodzkiej komendy zatrzymali kierującego, który przekroczył dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 58 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy na...

Konkurs na nową nazwę kłodzkiego PKS-u przedłużony do końca stycznia

Do 31 stycznia 2022 roku przedłużony został termin zgłaszania propozycji na nową nazwę powiatowego przewoźnika. Konkurs na nową nazwę...

Narażając własne życie dwóch policjantów wyniosło starszego mężczyznę z płonącego budynku

Dzięki szybkiej akcji dwóch młodych policjantów, którzy przybyli jako pierwsi na miejsce pożaru domu, nie doszło do tragedii. Z płonącego budynku...

Lekcje samorządności w Urzędzie Gminy Kłodzko

Od 15 lat w Urzędzie Gminy Kłodzko odbywają się lekcje samorządności, dzięki którym uczniowie mają okazję poznać funkcjonowanie samorządu „od środka”. W listopadzie br....

Trwa nabór do drużyny siatkówki dziewcząt w MMKS Kłodzko

Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy Kłodzko, który od 2009 roku istnieje na sportowej mapie Kłodzka, prowadzi aktualnie nabór do siatkarskiej drużyny dziewcząt.

Na Czarnej Górze wystartował sezon zimowy 2021/2022

W sobotę, 4 grudnia br. zostały otwarte trasy narciarskie w ośrodku Czarna Góra Resort. Tym samym wystartował sezon zimowy 20221/2022.

Szczytna: Marek Szpanier wygrał przedterminowe wybory na burmistrza

Przedterminowe wybory na burmistrza Szczytnej, które odbyły się w niedzielę, 5 grudnia br. wygrał Marek Szpanier, zdobywając blisko 70% głosów.

2 KOMENTARZE

 1. Mirku Schwate. W krajach Europy w których zlikwidowano kosze na śmieci ich ulice stały się bardzie brudne i zaśmiecone od wielu Polskich miast, a do niedawna było odwrotnie. Kosze na szlakach turystycznych można i powinno się likwidować , to zupełnie inna sprawa bo każdy kto tam się udaje zabiera ze sobą o wiele cięższy plecak niż ten z którym wraca i to powinien brać pod uwagę.

 2. A niech płacą…

  …jak śmiecą.
  No cóż, podwyżka pewnie konieczna.
  Każdy niech sam sobie odpowie na pytanie czy chociażby stara się minimalizować ilość produkowanych śmieci, czy je odpowiednio sortuje…itd?
  Są kraje i to wcale liczne, gdzie nie ma koszy na ulicach. Każdy zabiera swoje śmieci ze sobą.
  Miast pretensji każdy niech zacznie od siebie.
  Zdrówka. Ma ktoś naleweczkę-wiśnióweczkę? Mam własny kielich.

Comments are closed.