Zmieniono kierunek zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej w Kłodzku. Dlaczego?

1

Od 1 czerwca br. zmieniony został kierunek zwiedzania Podziemnej Trasy Turystycznej w Kłodzku. Obecnie wejście jest od strony Twierdzy Kłodzkiej, a wyjście przy ul. Zawiszy Czarnego, czyli odwrotnie niż przez 40 lat funkcjonowania PTT. Czy to posunięcie zwiększy ruch turystyczny?

Odkąd w 1976 r. została uruchomiona jedna z większych atrakcji turystycznych w Kłodzku ? Podziemna Trasa Turystyczna, wejście do kłodzkich podziemi zlokalizowane było przy ul. Zawiszy Czarnego ? obok kłodzkiej kolegiaty i Szkoły Podstawowej nr 1. Wyjście z kolei znajdowało się u podnóży Twierdzy Kłodzkiej ? turyści od razu trafiali więc do drugiej kłodzkiej atrakcji ? twierdzy. W tym roku urzędnicy kłodzkiego ratusza zadecydowali inaczej i zmienili kilkudziesięcioletnie przyzwyczajenia. Trasę teraz trzeba zwiedzać w odwrotnym kierunku.

Operatorem PTT od stycznia 2019 roku jest miejska spółka ZAMG, która także zarządza Twierdzą Kłodzko. I tutaj należy szukać przyczyn zmian. – Na pewno poprawi nam to organizację pracy kasy ? mówi prezes ZAMG, Tomasz Pełyński. – Na górze jest więcej przestrzeni, żeby obsługiwać klientów, jest też toaleta. Wcześniej był z tym problem.

Warto zaznaczyć, że właścicielem PTT jest miasto Kłodzko ? to gmina decyduje o organizacji, remontach, ZAMG jest jedynie organizatorem, czyli zatrudnia ludzi do obsługi, zgłasza potrzebę remontów i pobiera opłaty za bilety, które trafiają bezpośrednio do kasy miejskiej. Za prowadzenie PTT ZAMG otrzymuje z kolei wynagrodzenie od miasta.

Potrzebę zmiany kierunku zwiedzania ZAMG sygnalizował wcześniej, a miejscy urzędnicy przychylili się do tej prośby. Czy będzie lepiej? – To kwestia przyzwyczajenia. Mam nadzieję, że będzie lepiej niż gorzej ? mówi T. Pełyński. – Tym bardziej, że wiele osób trafia do górnego wejścia kończąc zwiedzanie twierdzy lub idąc na twierdzę sądząc, że tu jest wejście.

Ruch w PTT jest jednokierunkowy. Czy ta zmiana spowoduje, że więcej osób odwiedzających Twierdzę Kłodzko zdecyduje się przejść również podziemiami? Przekonamy się o tym na koniec sezonu turystycznego.

Do tej pory wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej było przy ul. Zawiszy Czarnego. Od 1 czerwca jest to wyjście
Wyjście z Podziemnej Trasy Turystycznej zlokalizowane było u podnóża Twierdzy Kłodzkiej. Teraz jest tutaj wejście.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis