Joseph Kögler, któremu poświęcone było zorganizowane w kwietniu br. w Muzeum Papiernictwa seminarium, to jeden z najwybitniejszych historiografów Ziemi Kłodzkiej. Ponad 200 lat temu dziejopisarz opracował – w oparciu o materiały źródłowe – kroniki miast, wsi oraz parafii na terenie Ziemi Kłodzkiej. Część z nich została w XIX wieku wydrukowana przez wydawnictwo Pompejusa, ale wiele pozostało jedynie w rękopisach i doczekały się wydania dopiero na przełomie XX i XXI przez wydawnictwo dra Dietera Pohla.
W sesji referatowej seminarium prof. dr hab. Marek Cetwiński odpowiadał na pytanie ?Czy badania historiografii są nam potrzebne??. Krystyna Oniszczuk-Awiżeń zaprezentowała spuściznę Köglera, a prof. dr hab. Bogusław Czechowicz opisał tło kulturowe czasów kronikarza. Dr hab. Grzegorz Kowal przedstawił uwarunkowania przekładu tekstu kronik na język polski, a dr hab. Maciej Szymczyk odniósł się do opisania przez Köglera Dusznik, w tym młyna papierniczego.
Podczas seminarium zaprezentowane zostały pamiątki związane z Josephem Köglerem, udostępnione przez miłośnika lokalnej historii Dariusza Giemzę, a także przez proboszcza parafii w Ołdrzychowicach Kłodzkich ks. Stefana Łobodzińskiego.
Seminarium zostało dofinansowane z budżetu Województwa Dolnośląskiego w ramach starań o wpisanie młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Patronat honorowy nad seminarium objęli marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz starosta kłodzki Maciej Awiżeń, w imieniu którego wystąpiła Małgorzata Kanecka.