W najbliższych dniach będziemy odwiedzać groby bliskich. Warto pamiętać, że na kłodzkim cmentarzu komunalnym pochowani są także szczególnie zasłużeni dla miasta ludzie nauki, kultury i sztuki. Zapalmy więc i u nich znicz.
W 2013 roku Kłodzki Klub Kultury zrealizował projekt pn. „Kłodzkie wypominki”. Powstała wówczas mapa cmentarza przy ul. Dusznickiej wraz z nazwiskami znanych i zasłużonych dla miasta osób pochowanych na cmentarzu komunalnych. Są wśród nich m.in. grób kłodzkiej poetki, Anny Zelenay, Eugeniusza Kaczmarka, postaci niezwykle ważnej w powojennej historii Kłodzka, prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej, redaktora „Roczników Ziemi Kłodzkiej” i autora wielu publikacji regionalnych. Są tutaj również groby twórców i pierwszych dyrektorów kłodzkich instytucji kultury: Bogdana Bilińskiego – twórcy kłodzkiej biblioteki, Zofii Tabaki – długoletniej dyrektor biblioteki czy Wacława Brejtera – pierwszego dyrektora Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Na stronie internetowej Klubu Otwartej Kultury umieszczona jest interaktywna mapa z lokalizacją grobów zasłużonych kłodzczan i krótkim opisem, a co roku m.in. kłodzcy bibliotekarze porządkują groby.
Mapa dostępna jest pod tym LINKIEM.

Fot. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
Uwaga nr 2 . Śp. Kazimerz Pogorzelec sędzia cywilita i były wiceprezes sądu – szef wydziału cywilnego w kłodzkim sądzie. Słynął z tego , że oceniając aplikantów , sedziów lub rozmawiajac na ich temat ze swoim przyjacielem sedzią sp. Eugeniuszem Skrobotem, który został po jego śmierci wiceprezesem sądu i szfem wydziału cywilnego rozmawiał po łacinie tak, aby obecny w tracie rozmowy nie wiedział o czym mowa. Człowiek wielkiej kultury wspaniale opowiadajacy anegdoty o kresach i wymiarze sprawiedliwości.
Uwag kilka śp. Pan Edward Kądziołka nigdy nie uczył jazdy Villisem . Ten został wyremontowany w 1969 roku do filmu Czterej Pancernii. Natomiast śp. Pan Edward był zapalonym myśliwym , ale o tym sza bo o zmarłych dobrze albo nic.