Zapowiada się interesująca konferencja naukowa w Twierdzy Kłodzko

0

„1000 lat historii w cieniu wojen” to tytuł dwudniowej konferencji naukowej, która odbędzie się w kolejny weekend – 22 i 23 listopada w Twierdzy Kłodzko. Siedemnastu prelegentów nawiąże do tytułowej tematyki z punktu widzenia swoich specjalizacji, będzie można zatem poznać twierdzę w kontekście wojen w różnych okresach w jej dziejach.

W pierwszym dniu konferencji prof. dr hab. Marek Cetwiński z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie przedstawi kronikarskie echa wyprawy Brzetysława II w 1096 roku, natomiast de Daniel Wojtucki z Uniwersytetu Wrocławskiego opowie o przestępczości kryminalnej w Kłodzku w XVI-XVIII w. Będzie także okazja do poznania archiwaliów dotyczących kłodzkiej fortecy – dr hab. Grzegorz Podruczny z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawi materiały archiwalne z Osterreichisches Staatsarchiv, a Kornel Drążkiewicz z Twierdzy Kłodzko omówi plany archiwalne oraz badania terenowe chodników kontrminowych.

Piątkowe popołudnie przeniesie uczestników konferencji do twierdzy w XIX wieku – temu okresowi poświęcone będą wykłady kolejnych prelegentów. Dr Patrycjusz Malicki ze Świdnicy omówi szturm na pruski obóz warowny pod Kłodzkiem 23/24 VI 1807 r., dr Andrzej Olejniczak z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu przedstawi Francuzów na ziemi kłodzkiej 1806-1807 w korespondencji gen. Dominika Vandamme’a, a prof. dr hab. Dariusz Nawrot (Uniwersytet Śląski w Katowicach) opowie o polskich ułanach na ziemi kłodzkiej 1807. P przerwie kawowej dr Jacek Jędrysiak z Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawi Twierdzę Kłodzko w systemie obronnym Królestwa Prus po 1815 r., a Stanisław Kolouszek z Wrocławskiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego omówi techniczne aspekty modernizacji twierdzy kłodzkiej po 1871 r.

Sobotnie prelekcje będą dotyczyły twierdzy w czasach już nam bliższych. Dr hab. Tomasz Przerwa z Uniwersytetu Wrocławskiego poruszy tematykę strategicznej (?) Drogi Sudeckiej w latach 30. XX w., natomiast dr Piotr Sianek (Centralne Muzeum Jeńców Wojennych) opowie o jeńcach wojennych na ziemi kłodzkiej podczas drugiej wojny światowej. Czasy powojenne poruszą z kolei dr Piotr Sroka z Muzeum Historycznego w Lubinie z wykładem „Ochrona granicy państwowej na ziemi kłodzkiej w latach 1945-1948” oraz Radosław Szewczyk z Archiwum Wojskowe w Oleśnicy, który opowie o Ludowym Wojsku Polskim w Kłodzku podczas Operacji Dunaj* w 1968 r.

Popołudniowe prelekcje w sobotę dotyczyć będą działalności produkcyjnej w Twierdzy Kłodzko po 1945 r. i przebudowie obiektu w świetle zachowanych dokumentów – z taką prelekcją wystąpi Joanna Stoklasek-Michalak z Twierdzy Kłodzko, a także poszukiwań Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej na terenie Twierdzy Kłodzko, o których opowie Piotr Lewandowski z Fundacja Thesaurus w Warszawie.

Zwieńczeniem konferencji będzie prezentacja rewaloryzacji Twierdzy Kłodzko przedstawiona przez Grzegorza Basińskiego z Twierdzy Srebrna Góra oraz przedstawienie międzynarodowego projektu kulturalnego Im Gedenken an die toten Soldatenden der Festung Glatz – Pamięci zmarłym żołnierzom Twierdzy Kłodzko, który zaprezentuje Gerold Wenzel (Forschungsgruppe Grafschaft Glatz, Lauchheim).

Program konferencji przedstawia się zatem bardzo bogato i zapewne zainteresuje niejednego miłośnika Twierdzy Kłodzko oraz tematyki militarnej.

Wstęp na piątkowe i sobotnie prelekcje w ramach konferencji jest bezpłatny, jednakże – względu na ograniczone miejsce, obwiązują zapisy. Formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis