Zapowiada się ciekawa jesień w kłodzkiej bibliotece

0

Autor „Śmierci w Breslau” Marek Krajewski (laureat Paszportu Polityki i Nagrody Wielkiego Kalibru), autorka „Żywotów świętych osiedlowych” Lidia Amejko (nominowana do Nagrody Nike) i autor książek dla młodych czytelników Marcin Pałasz (laureat Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego) będą gośćmi kłodzkiej biblioteki już tej jesieni. I to nie wszystkie atrakcje, jakie PiMBP w Kłodzku szykuje dla swoich czytelników.

Troje wymienionych na wstępie pisarzy odwiedzi Kłodzko w ramach „III Podróży z książką po Ziemi Kłodzkiej” – cyklu spotkań, na który biblioteka otrzymała dofinansowanie z Funduszu Promocji Kultury w programie Partnerstwo dla książki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt Literacki Dolny Śląsk realizowany jest od początku roku nie tylko w Kłodzku, ale także w bibliotekach powiatu kłodzkiego. W jego ramach z publicznością spotkali się już Nadia Szagdaj, Agnieszka Urbańska, Sylwia Winnik, Maciej Bobula i Karol Maliszewski. We wszystkich dotychczasowych spotkaniach wzięło udział niemal 400 osób.

Najpierw, bo już we wtorek 17 września, z młodymi czytelnikami spotka się Marcin Pałasz, najlepiej znany jako autor przygód sympatycznego psa Elfa. Spotkania z Markiem Krajewskim, jednym z najlepszych współczesnych polskich autorów kryminałów, którego mroczne historie z przedwojennego Breslau i Lwowa stały się już klasyką gatunku oraz Lidią Amejko – autorką powieści, dramatów i słuchowisk, zawsze z sympatią, a często i z przymrużeniem oka opisującą niedoskonałości świata i ludzkich losów zaplanowane zostały na październik.

W środę 18 września na zaproszenie działającego w naszej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki przyjedzie do Kłodzka tłumacz literatury hispanojęzycznej i poeta Carlos Marrodán Casas, autor przekładów m.in. Mario Vargasa Llosy, Gabriela Garcíi Márqueza, Pablo Nerudy i Carlosa Ruiza Zafóna. Będzie więc okazja, aby zapytać zarówno o tajemnicę popularności pisarzy hiszpańskojęzycznych w Polsce, jak i poznać warsztat pracy wybitnego tłumacza.

Z kolei w czwartek 19 września z czytelnikami spotka się Igor Strojecki, autor biografii i popularyzator postaci Leona Barszczewskiego (1849-1910), swojego pradziadka, który pod koniec XIX wieku eksplorował Azję Środkową, głównie obecną Republikę Uzbekistanu. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa autorskich fotogramów z wypraw Barszczewskiego do Samarkandy i innych niezwykłych miejsc, którą od 7 sierpnia można oglądać w Czytelni.

Jak widać – dla każdego coś ciekawego. I to wciąż nie koniec propozycji kłodzkiej biblioteki. Szczegółowe informacje o nadchodzących wydarzeniach biblioteka publikuje na swojej stronie www.biblioteka.klodzko.pl. Kłodzka książnica zachęca też do dołączenia do mailowej bazy Czytelników, dzięki czemu będzie można otrzymywać pocztą elektroniczną informacje o ofercie PiMBP w Kłodzku. Adres, na który można przesłać wiadomość z informacją o zainteresowaniu aktualnościami z kłodzkiej biblioteki to promocja@biblioteka.klodzko.pl

[opr. na podst. inf. PiMBP]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis