Zalew w Dzikowcu czeka remont

3

Gmina Nowa Ruda rozpisała właśnie przetarg na remont przeciekającej zapory zbiornika wodnego w Dzikowcu. Na oferty urząd czeka do 25 maja.

Zakres remontu ma objąć prace konserwacyjne i naprawcze elementów stalowych zapory (m.in zasuwy, upusty denne i ich zamknięcia, rurociągi, wieża przelewowa i stopnie włazowe), a także elementy betonowe oraz umocnienia skarp. Uszczelniona zostanie również ziemna zapora czołowa zbiornika.

Jak informuje Urząd Gminy Nowa Ruda: – Zbiornik na chwilę obecną nie stanowi zagrożenia, jednakże jego stan techniczny nie pozwala mieszkańcom w pełni cieszyć się jego walorami. Celem gminy jest uzyskanie pożądanego stanu technicznego, by zapewnić zarówno jej mieszkańcom, jak i turystom możliwość korzystania z tego urokliwego miejsca.

Środki na realizację inwestycji pozyskano z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które pozytywnie rozpatrzyło złożone przez władze gminy wnioski na odbudowę infrastruktury uszkodzonej w wyniku obfitych deszczów: dróg gminnych, mostu, wiaduktu, a także zapory zbiornika.

Plan zdjęciowy serialu „Znaki” na terenie zalewu w Dzikowcu

Jeśli w pierwszym przetargu uda się wyłonić wykonawcę, zakończenie inwestycji powinno nastąpić przed końcem tego roku.

?Zalew w Dzikowcu? to urokliwie położony zbiornik wodny o powierzchni ponad 3 ha zlokalizowany w południowej części wsi na potoku Czerwonka. Został wybudowany w 1980 roku jako magazyn wody przemysłowej do potrzeb Prażalni Łupków Ogniotrwałych w Dzikowcu, ostatecznie jednak – z powodu negatywnej oceny przydatności złóż łupków jako surowca – nie pełnił takiej roli i został przekazany Wrocławskim Zakładom Chemii Gospodarczej Pollena we Wrocławiu. Ostatecznie cały obiekt przeszedł w użytkowanie Gminy Nowa Ruda.

W maju ubiegłego roku teren zalewu w Dzikowcu stanowił plan zdjęciowy dla realizowanego przez AXN serialu kryminalnego ?Znaki?.

[fot. Sołectwo Dzikowiec]

3 KOMENTARZE

  1. Szkoda, że gdy spuszczono wodę ostatnim razem, nie znalazły się środki na remont tamy. Oczywiście ryb szkoda, ale zalew domaga się inwestycji już od wielu lat. Pamiętam jak kilkanaście lat temu pół powiatu przyjeżdżało nad wodę i nie można było znaleźć miejsca. Teraz, tu zakaz, tam rozkopane. Woda czysta, ale kąpać się nie wolno. Szkoda, bo to miejsce ma potencjał.

  2. Jestem bardzo ciekawy jak będzie wyglądał remont? Co z całym rybostanem na tym zbiorniku? Czy woda będzie spuszczona cała ? Dobrze zarybiony zbiornik, a juz nie wspomnę o gatunkach ryb które osiągają tam nawet 15 kg pójdzie w…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis