Zalew w Dzikowcu czeka remont

2

Gmina Nowa Ruda rozpisała właśnie przetarg na remont przeciekającej zapory zbiornika wodnego w Dzikowcu. Na oferty urząd czeka do 25 maja.

Zakres remontu ma objąć prace konserwacyjne i naprawcze elementów stalowych zapory (m.in zasuwy, upusty denne i ich zamknięcia, rurociągi, wieża przelewowa i stopnie włazowe), a także elementy betonowe oraz umocnienia skarp. Uszczelniona zostanie również ziemna zapora czołowa zbiornika.

Jak informuje Urząd Gminy Nowa Ruda: – Zbiornik na chwilę obecną nie stanowi zagrożenia, jednakże jego stan techniczny nie pozwala mieszkańcom w pełni cieszyć się jego walorami. Celem gminy jest uzyskanie pożądanego stanu technicznego, by zapewnić zarówno jej mieszkańcom, jak i turystom możliwość korzystania z tego urokliwego miejsca.

Środki na realizację inwestycji pozyskano z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które pozytywnie rozpatrzyło złożone przez władze gminy wnioski na odbudowę infrastruktury uszkodzonej w wyniku obfitych deszczów: dróg gminnych, mostu, wiaduktu, a także zapory zbiornika.

Plan zdjęciowy serialu „Znaki” na terenie zalewu w Dzikowcu

Jeśli w pierwszym przetargu uda się wyłonić wykonawcę, zakończenie inwestycji powinno nastąpić przed końcem tego roku.

?Zalew w Dzikowcu? to urokliwie położony zbiornik wodny o powierzchni ponad 3 ha zlokalizowany w południowej części wsi na potoku Czerwonka. Został wybudowany w 1980 roku jako magazyn wody przemysłowej do potrzeb Prażalni Łupków Ogniotrwałych w Dzikowcu, ostatecznie jednak – z powodu negatywnej oceny przydatności złóż łupków jako surowca – nie pełnił takiej roli i został przekazany Wrocławskim Zakładom Chemii Gospodarczej Pollena we Wrocławiu. Ostatecznie cały obiekt przeszedł w użytkowanie Gminy Nowa Ruda.

W maju ubiegłego roku teren zalewu w Dzikowcu stanowił plan zdjęciowy dla realizowanego przez AXN serialu kryminalnego ?Znaki?.

[fot. Sołectwo Dzikowiec]

2 KOMENTARZE

  1. Jestem bardzo ciekawy jak będzie wyglądał remont? Co z całym rybostanem na tym zbiorniku? Czy woda będzie spuszczona cała ? Dobrze zarybiony zbiornik, a juz nie wspomnę o gatunkach ryb które osiągają tam nawet 15 kg pójdzie w…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis