19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wynalazki z drukarki 3D

Przed firmami z naszego regionu otwiera się kolejna szansa na szybszy rozwój. We Wrocławiu powstał Dolnośląski Inkubator Druku 3D, czyli przestrzeń biurowo-laboratoryjna wyposażona w innowacyjne w skali kraju urządzenia.

Bez względu na branżę, przemysł od zawsze mierzył się z bolączką prototypu. Aby wprowadzić coś do produkcji masowej, trzeba było najpierw stworzyć model, przetestować, wyeliminować błędy. Był to proces długotrwały i kosztowny. Wynalazek Chucka Hulla, który w 1986 r. opatentował drukarkę 3D – pozwolił przyspieszyć proces wdrażania nowych produktów i znacząco zmniejszyć koszty ich opracowywania. Druk przestrzenny to przyszłość m.in. medycyny, przemysłu lotniczego czy architektury. Wydrukować można niemal wszystko: od zęba, przez makietę domu, a nawet całego osiedla, aż po części do stacji kosmicznych.

Kuźnia prototypów

Z pomocą małym i średnim przedsiębiorstwom spieszy Dolnośląski Park Innowacji i Nauki, który stworzył Dolnośląski Inkubator Druku 3D. Projekt ten zapewnia firmom nie tylko ważną dla komfortu pracy przestrzeń biurową, ale także nowoczesny sprzęt w postaci specjalistycznych urządzeń do druku przestrzennego.

Taką szansę ma już blisko trzydzieści firm, wyłonionych w drodze konkursu. Wśród nich są między innymi: Green Zebras (firma z branży przetwórstwa roślin), Optident (firma z branży medycznej), Globmill, Procobot (robotyka), MST Automation (inżynieria przemysłowa).

Więcej miejsc pracy

Dzięki temu wielu utalentowanych wynalazców z Dolnego Śląska ma szansę przetestować prototypy urządzeń czy elementy większych projektów. Pozwoli to na ich opatentowanie i w przyszłości uruchomienie masowej produkcji. Wymiernym efektem będzie utworzenie nowych miejsc pracy i wyrównanie potencjału wszystkich dolnośląskich powiatów.

– Dzięki sięganiu po nowe technologie i współpracy z ośrodkami takimi jak centrum druku 3D możemy stwierdzić, że już dziś dostarczamy stomatologom technologię jutra – mówi Dariusz Stój, prezes spółki Optident. Firma ma znacząca pozycję w dziedzinie cyfrowej diagnostyki stomatologicznej, zajmuje się też prowadzeniem szkoleń.

Inkubator służy również szeroko pojętej edukacji. Aby propagować nowe technologie organizowane będą spotkania dla przedszkoli i szkół. Najmłodsi poznają możliwości druku 3D i być może zainteresują się zawodem z przyszłością – drukarza 3D.

Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 35 mln zł, z czego prawie 16 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...