Kolejny z nowoczesnych polderów budowanych przez Wody Polskie na ziemi kłodzkiej jest gotowy. W piątek, 29 września br. oddany został do użytku zbiornik przeciwpowodziowy w Krosnowicach.
Suchy zbiornik Krosnowice na potoku Duna w gminie Kłodzko pomieści blisko 2 mln m3 wody, a przy współdziałaniu z pozostałymi trzema nowymi obiektami przeciwpowodziowymi wzmocni ochronę miasta Kłodzka przed zagrożeniem wynikającym z gwałtownych wezbrań wody, charakterystycznych dla naszego regionu. Jak podkreśla inwestor, budowa zbiornika Krosnowice została zrealizowana zgodnie z wymogami środowiskowymi: ponad 85% czaszy zbiornika jest pozostawiona w stanie naturalnym, konstrukcja obiektu umożliwia migrację ryb, zawieszono budki lęgowe dla pliszki górskiej i skrzynki dla nietoperzy. Ponadto nasadzono 7,7 tys. drzew iglastych i liściastych. Blisko 8,4 tys. krzewów posadzono jako odnowę grądowych i łęgowych siedlisk przyrodniczych.
Z okazji zakończenia budowy zbiornika w Krosnowicach w piątek 29 września br. odbył się briefing prasowy z udziałem prezesa Wód Polskich Krzysztofa Wosia, rzeczniczki prasowej Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu Pauliny Kufel, senatora Aleksandra Szweda i wójta gminy Kłodzko Zbigniewa Tura – gospodarze terenu, połączony ze zwiedzaniem zbiornika.
Zbiornik w Krosnowicach jest trzecim z czterech budowanych na ziemi kłodzkiej polderów, które mają ochronić Kłodzko przed gwałtownymi wodami wezbraniowymi. Pierwszym oddanym do użytku w 2021 roku był zbiornik Roztoki zlokalizowany na potoku Goworówka. Jego pojemność wynosi 2,7 mln m3, a powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu osiąga 48 ha. 15 września br. roku zakończono budowę i oddano do użytku zbiornik Boboszów na Nysie Kłodzkiej. Jego pojemność to 1,4 mln m3, a powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu 21 ha.
Zbiornik Krosnowice posiada podobne rozmiary – jego pojemność wynosi 1,9 mln m3, powierzchnia zalewu przy maksymalnym piętrzeniu to 44 ha, natomiast długość zapory jest równa 452 m, a maksymalna wysokość piętrzenia 14 m. Budowa trwała od 2018 do 2023 roku i kosztowała blisko 175 mln złotych, w tym ze środków Unii Europejskiej w ramach POIiŚ na lata 2014-2020 dofinansowano ją kwotą ponad 43 mln złotych. Co istotne dla mieszkańców Krosnowic, to jest deklaracja Wód Polskich, że zniszczona podczas budowy zbiornika droga zostanie wyremontowana w ciagu miesiąca.
Budowa w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych w Roztokach, Boboszowie, Krosnowicach i Szalejowie Górnym dobiega końca. Zadaniem polderów jest redukcja zagrożenia powodziowego w dolinach rzek, na których są zlokalizowane oraz pośrednio również na Nysie Kłodzkiej. Łączna pojemność retencyjna wszystkich czterech polderów wynosi ponad 16 mln m3 i bezpośrednio ochroni 1200 okolicznych mieszkańców. Na ostatnim z budowanych obiektów w Szalejowie roboty mają się zakończyć w ostatnim kwartale tego roku. Całkowity koszt realizacji projektu dla zadań z komponentu 2A w ramach POPDOW, obejmującego budowę wszystkich czterech zbiorników, to ponad 976 mln złotych, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności wynosi niespełna 370 mln złotych.


































