Wieże widokowe z problemami

0

Region. Po stronie polskiej miało ich powstać aż siedem. Na razie jest tylko jedna, na Włodzickiej Górze, a druga w Radkowie buduje się. Nie wiadomo, co będzie z pozostałymi, bo gminy mają ogromne problemy z wykonawcami.

Władze Dusznik Zdroju już trzy razy unieważniały przetarg na budowę wieży widokowej na Orlicy. Co prawda wykonawca się zgłosił, ale zaproponowana przez niego w przetargu cena dwukrotnie przekroczyła kwotę, jaką na ten cel ma gmina. Podobnie w Międzylesiu, gdzie miała powstać wieża widokowa w Czerńcu, w Bystrzycy Kłodzkiej ? wieża widokowa w Jagodnej i Nowej Rudzie (tu władze miasta chcą zrewitalizować szyb kopalni i uruchomić punkt widokowy). Wykonawcy, który w rozsądnej cenie wykona wieżę widokową na Kłodzkiej Górze także szuka powiat kłodzki. W ostatnich tygodniach trzeba było unieważnić przetarg, bo najkorzystniejsza oferta jaka wpłynęła opiewała na blisko 1,3 mln zł, podczas gdy pieniądze przewidziane na to zadanie to 694 tys. zł.

Jak na razie jedynie gminie Nowa Ruda udało się szybko znaleźć wykonawcę (była to miejscowa firma ze Świerk) i wybudować wieżę na Włodzickiej Górze. Otworzono ją w październiku ubiegłego roku i od pół roku udostępniona jest turystom. W trakcie budowy jest także taras widokowy na górze Guzowata w Radkowie. Gminie Radków również udało się dość szybko znaleźć wykonawcę, lokalną firmę. Zakończenie inwestycji planowane jest już w lipcu 2019 r.

Wieże widokowe powstają w ramach unijnego projektu pn. ?Czesko ? polski szlak grzbietowy ? część wschodnia?. Przewiduje on budowę 11 wież widokowych na pograniczu polsko-czeskim. Siedem z nich zlokalizowana jest po stronie polskiej, a cztery w Czechach.

Gminy nie poddają się i ponownie rozpisują przetargi, licząc, że znajdzie się firma, która w rozsądnie podejdzie do tematu.

[Fot: Wizualizacja wieży widokowej na Kłodzkiej Górze]

Gdzie powstają nowe wieże widokowe?

Wieża na Orlicy, Duszniki Zdrój

Wieża na Czerńcu, Międzylesie

Wieża na Jagodnej, Bystrzyca Kł.

Wieża na Kłodzkiej Górze, Góry Bardzkie

Punkt widokowy Guzowata, Radków

Odbudowa wieże widokowej na Włodzickiej Górze, gm. Nowa Ruda

Przebudowa wieży Słupiec na wieżę widokową, Nowa Ruda

Wieża widokowa na Wielkiej Destnej

Wieża na Feistuv kopec

Wieża na Sibeniku

Wieża w gminie Vysoka Syrbska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis