20.6 C
Kłodzko
środa, 17 sierpnia 2022
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” – ulgi również dla małego biznesu

O wynikach Wałbrzyskiej Strefy w dobie pandemii, ulgach podatkowych, preferencjach dla małego biznesu, planach inwestycyjnych oraz przemysłowym sercu Wałbrzycha opowiada Artur Siennicki, prezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” sp. z o.o. (WSSE).

Wałbrzyska Strefa działa od 24 lat, ale po raz pierwszy mierzy się z globalną pandemią. Jak sytuacja związana z COVID-19 wpłynęła na wyniki strefy w 2020 roku?

Pandemia nie wpłynęła negatywnie na aktywność inwestycyjną przedsiębiorców. Tylko od marca, to jest od wprowadzenia restrykcji wsparliśmy 20 projektów inwestycyjnych. W sumie w 2020 r. wydaliśmy 25 decyzji o wsparciu inwestycji, których łączne nakłady sięgają niemal 1,5 miliarda złotych. Dzięki tym inwestycjom powstaną nowe miejsca pracy oraz utrzymane zostaną już istniejące etaty, co jest szczególnie ważne w obecnych czasach.

Strefy ekonomiczne kojarzone są z miejscem przeznaczonym dla dużych, zagranicznych koncernów. Czy w wałbrzyskiej strefie inwestują również małe i średnie firmy?

Prawie połowa z 25 przedsiębiorców, którzy realizują nowe inwestycje w WSSE reprezentuje sektor mikro, małego i średniego biznesu. Warto zaznaczyć, że aż 16 inwestycji zostanie zrealizowanych przez firmy z polskim kapitałem. Cieszy nas tak wysoki udział rodzimego, mniejszego biznesu. Jest to dowód, że obowiązujące zasady funkcjonowania stref sprzyjają wsparciu MŚP a polscy, lokalni przedsiębiorcy mają świadomość korzyści jakie daje program „Polska Strefa Inwestycji”.

Czy ten program to zupełnie nowe podejście do zasad udzielania ulg podatkowych? Czym różni się od wcześniejszych zasad funkcjonowania stref ekonomicznych?

Dzisiaj strefą ekonomiczną jest cała Polska. Przedsiębiorca może korzystać ze wsparcia realizując inwestycję zarówno na własnej nieruchomości, jak i kupując nowy grunt – budując zakład od podstaw lub najmując gotową halę. Program Polska Strefa Inwestycji jest elastyczny i dostosowany do potrzeb przedsiębiorców. Szczególnie premiowane są inwestycje związane z przemysłem 4.0 i działalnością badawczo-rozwojową.

Na jakie zwolnienia mogą zatem liczyć przedsiębiorcy?

W przypadku Dolnego Śląska wysokość ulgi w podatku dochodowym wynosi do 45% wartości inwestycji lub dwuletnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników. Zwolnienie przysługuje przedsiębiorcom nawet przez okres 15 lat. Dla przykładu – jeśli mikrofirma zainwestuje w Wałbrzychu 200 tys. złotych, to może uzyskać ulgę w podatku dochodowym wynoszącą 90 tysięcy złotych, czyli 45% wartości projektu. Zaoszczędzone w ten sposób środku może przeznaczyć na dalszy rozwój biznesu.

Czy mniejszym firmom łatwiej uzyskać ulgę?

Tak, w przypadku mikro-przedsiębiorstwa inwestującego w Wałbrzychu, minimalna wartość inwestycji wynosi właśnie 200 tys. zł. Dla porównania – próg dla dużego przedsiębiorstwa to 10 mln złotych. Szczegóły rozpisane są na naszej stronie internetowej. Oczywiście pomocą służy również nasz zespół.

Czy wsparcie może otrzymać również firma, która już prowadzi działalność a inwestycja związana jest z rozwojem biznesu?

Tak, wsparcie udzielane jest również na rozwój działalności np. zakup nowych maszyn, poszerzenie produkcji czy rozbudowę zakładu. To nie strefa narzuca ramy nowej inwestycji, tylko przedsiębiorca przedstawia nam swój pomysł na biznes. Wsparciem obejmujemy większość działalności produkcyjnych oraz wybrane usługi, np. IT, badawczo-rozwojowe, inżynieryjne, call center, czy działalność rachunkowo-księgową.

Czy Strefa oprócz ulg podatkowych oferuje przedsiębiorcom dodatkowe korzyści z funkcjonowania na jej obszarze?

Wałbrzyska Strefa stara się odpowiadać na bieżące potrzeby naszych inwestorów. Oferujemy cały pakiet tak zwanej „opieki po-inwestycyjnej”, w której skład wchodzi przynależność do grupy zakupowej obniżającej opłaty za media, wsparcie eksportu i ekspansji na rynki zagraniczne, współpraca ze szkołami branżowymi i technicznymi oraz szkolenia dla pracowników firm strefowych. Z powodu pandemii nie mogliśmy przeprowadzać tych działań poprzez bezpośrednie kontakty. Uruchomiliśmy zatem platformę do spotkań zdalnych. Do końca stycznia zorganizowaliśmy blisko 150 webinarów, w których uczestniczyło łącznie prawie 8 tys. osób. Warto podkreślić, że w ofercie WSSE dla przedsiębiorców znajdują się nie tylko atrakcyjne tereny inwestycyjne, ale również gotowe hale przemysłowe pod wynajem. Właśnie poszerzamy naszą ofertę poprzez budowę kolejnych sześciu obiektów.

Czy strefa planuje również inne inwestycje własne w tym roku?

Wspomniany program budowy hal to największa inwestycja własna naszej spółki od początku jej funkcjonowania – opiewająca łącznie na około 120 mln zł. Realizacja zadania przewidziana jest na ten i następny rok. Oprócz tego zaplanowano zadania infrastrukturalne na objętych przez nas terenach. To jednak nie koniec – wdrożymy również projekty innowacyjne. Od kwietnia uruchamiamy „Akademię Lidera INVEST-PARK”, która ma za zadanie rozwinąć przywództwo poprzez rozwój kluczowych kompetencji lidera. Po zakończeniu Akademii uczestnicy otrzymają certyfikaty. Kolejny duży projekt, również edukacyjny, zakłada utworzenie Centrum Szkoleniowego, które zostanie wyposażone w technologię wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz modelową linię produkcyjną odpowiadającą standardom przemysłu 4.0. Centrum będzie dedykowane dla pracowników firm strefowych oraz uczniów szkół technicznych i branżowych. Będzie to również miejsce spotkań biznesowych i konferencji. Centrum Szkoleniowe powstanie w hali budowanej przez nas na terenie Wałbrzycha i z czystym sumieniem mogę nazwać je już dziś „przemysłowym sercem miasta”. Jestem również przekonany, że o tym projekcie będzie wkrótce bardzo głośno.

Dziękujemy za rozmowę.


Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” sp. z o.o.

Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy odpowiedzą na Państwa pytania i rozwieją wątpliwości dotyczące programu Polska Strefa Inwestycji i zwolnień podatkowych.

www.invest-park.com.pl ,e-mail: doi@invest-park.com.pl , tel. 74 664 91 52, 74 664 91 54, 74 664 91 79

WAŻNE TEMATY

Kłodzko: rozpoczął się remont ulicy Zamiejskiej. Dojazd do szpitala tylko z DK8

Ruszył remont ulicy Zamiejskiej, prowadzącej do szpitala. Mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami, tak jak i osoby jadące w kierunku szpitala.

Powiat zakupił ciągnik z kosiarką dla Zarządu Dróg Powiatowych

Problemy ze znalezieniem wykonawców usług i wysokie ceny skłoniły powiat kłodzki do zakupu ciągnika wraz z kosiarką, który będzie w dyspozycji Zarządu Dróg Powiatowych....

Duszniki-Zdrój: jest projekt budowy stacji narciarskiej w Podgórzu. Inwestor ujawnił plany

Czy nowa spółka Stacja Narciarska Podgórze SKI ARENA S.A reaktywuje dawną stację narciarską w Podgórzu w Dusznikach-Zdroju? W sobotę, 6 sierpnia...

Więźniowie uszyli poduszki dla podopiecznych DPS w Podzamku

8 sierpnia br. funkcjonariusze Zakładu Karnego w Kłodzku przekazali na rzecz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Podzamku 100 własnoręcznie wykonanych przez skazanych w ramach terapii...

Kłodzko: spółdzielcy wybiorą nowych członków Rady Nadzorczej

17 września br. podczas Walnego Zgromadzenia Członków, kłodzcy spółdzielcy wybiorą członków nowej 11-osobowej Rady Nadzorczej. Każdy członek spółdzielni może zgłosić swoją...

Polanica-Zdrój: dentobus przebada uzębienie u dzieci

W najbliższy czwartek, 18 sierpnia br., w ramach bezpłatnej profilaktyki stomatologicznej, przy Publicznym Przedszkolu w Polanicy-Zdroju stanie DENTObus.

Kamienice kłodzkiego architekta inspirują studentów

Od kilku dni w różnych miejscach w Kłodzku spotkać można młodych ludzi ze szkicownikami i ołówkami w rękach. Przesiadują po kilka godzin...

Idzików: sport i historia w jednym miejscu

W niedzielę 14 sierpnia br., w Idzikowie w gminie Bystrzyca Kłodzka odbyło się uroczyste otwarcie Parku Żołnierzy Wyklętych, siłowni zewnętrznej i...

Fałszywy wnuczek i mężczyzna podający się za policjanta wyłudzili od kobiety 26 tys. zł

Dwóch oszustów podających się za wnuczka i policjanta wyłudziło od 66-letniej mieszkanki powiatu kłodzkiego ponad 26 tys. zł. Pomimo wielu apeli...

26. Wielka Feta Agroturystyczna w Szczytnej za nami!

W niedzielę, 14 sierpnia br. w Szczytnej odbyła się już po raz 26. Wielka Feta Agroturystyczna. Całodniowej imprezie towarzyszyło mnóstwo atrakcji...

Uroczyste obchody w Wambierzycach

W poniedziałek, 15 sierpnia br. w Sanktuarium Maryjnym w Wambierzycach na Placu Koronacyjnym odbyły się uroczyste obchody 42 Rocznicy Koronacji Figurki...

Artyści z Serbii, Słowacji, Malborka i Nowej Rudy wystąpili przed kłodzką publicznością

W sobotę 13 sierpnia br., w Kłodzkim Ośrodku Kultury odbyły się występy zespołów ludowych w ramach 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.

Miodowy festiwal „Cud Miód” w Polanicy-Zdroju

Kilkunastu wystawców towarzyszy kolejnej edycji Spotkań Wystawców Produktów Regionalnych „Cud Miód”. Tradycyjnie można podczas tego wydarzenia kupić chyba każdy miód dostępny w...