W walentynki do wambierzyckiej bazyliki powróci po renowacji obraz św. Walentego

0

Staraniem organizatorów drugiego Wambierzyckiego Balu Charytatywnego, który odbył się w Domu Pielgrzyma im. Świętej Rodziny w Wambierzycach 9 lutego 2019 r., a także mieszkańców Wambierzyc i okolic, franciszkanom udało się odrestaurować zabytkowy XVIII-wieczny obraz przedstawiający św. Walentego, znajdujący się w bocznym ołtarzu Bazyliki wambierzyckiej.

Jak podkreśla o. Albert Krzywański, kustosz Sanktuarium: – To piękne, wspólne dzieło i każdemu, kto przyczynił się do jego realizacji, przez modlitwę, słowa wsparcia i pomoc finansową, składamy serdeczne Bóg Zapłać. Tylko dzięki Wam, mieliśmy możliwość podjęcia tych prac. Obraz był bardzo zniszczony, a w 2019 r. koszt jego odnowienia oszacowany został na ok. 40 tys. zł. Organizatorzy II Wambierzyckiego Balu Charytatywnego: Artur Pytel i Maciej Sergel, wspólnie z o. Krystianem Pieczka zdecydowali więc, że jego celem będzie zbiórka pieniędzy na renowację obrazu. Dzięki uczestnikom Wambierzyckiego Balu Charytatywnego oraz zrzutki internetowej i działaniom podejmowanym przez oo. franciszkanów, do końca 2019 roku udało się zebrać niezbędne środki i zlecić renowację.

Prace konserwatorskie objęły między innymi oczyszczenie obrazu, wyprostowanie i zrelaksowanie podobrazia, usunięcie przemalowań oraz uzupełnienie warstw zaprawy. Co ciekawe, w toku badań wyszczególnione zostały aż trzy poprzednie ingerencje konserwatorskie. Franciszkanie dziękują organizatorom i uczestnikom II Wambierzyckiego Balu Charytatywnego z o. Krystianem Pieczką na czele oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wsparli ten cel. Wszystko wskazuje na to, że 14 lutego br. odnowiony obraz wróci na swoje miejsce.

Sylwia Jagódka

Obraz przed renowacją:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis