W Twierdzy Kłodzko zamurowano kapsułę czasu

2

W niedzielne popołudnie, 2 lutego br., w Twierdzy Kłodzko zamurowana została kapsuła czasu. Ma przetrwać 100 lat.

Wybór daty wydarzenia – 02.02.2020, jak podkreślała Joanna Stoklasek-Michalak – dyrektor Twierdzy Kłodzko, był nieprzypadkowy. Sytuacja, w której w kalendarzu spotykają się cztery takie same cyfry oraz cztery zera, jest niezwykle rzadka. Następny taki zbieg w dacie nastąpi dopiero 3 marca 3030 roku. Dodatkowo 2 lutego jest 33 dniem w roku, a do końca roku pozostało 333 dni. Stąd też była to znakomita okazja na umieszczenie w twierdzy kapsuły czasu.

W samej kapsule, którą jest wykonana ze stali kwasoodpornej skrzynka o wymiarach 60x40x30 cm, znalazło się wiele rzeczy przekazanych przez mieszkańców Kłodzka oraz okolic. Wśród osób, organizacji i instytucji, które stworzyły zawartość kapsuły znaleźli się m.in. Barbara Korbas, Krąg Kobiet Ziemia Kłodzka, GRH 47 Pułk Piechoty Pruskiej – Twierdza Kłodzko, Joanna Marcinkowska i Jarek Marcinkowski, Joanna Jakubowicz, Joanna Stoklasek Michalak, Leszek Majewski, Marta Nowicka, Miejski Chór Mieszany Lutnia sekcja artystyczna Kłodzkiego Centrum Kultury, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Oficyna Wydawnicza Brama, Partia Zieloni – Ziemia Kłodzka, Paweł Najda, Damian Ślak, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku, Przedszkole nr 1 w Kłodzku, Przemysław Ziemacki, „Przy Żelaznym Moście” – restauracja, Rada Miejska w Kłodzku, Stowarzyszenie Kłodzkie Bractwo Rycerskie, Tomasz Duszyński, Turystyczna Trzynastka, Twierdza Kłodzko, Uniwersytet III Wieku – Kłodzko, Wodociągi Kłodzkie oraz Burmistrz Kłodzka. Zawartość kapsuły była też „ad hoc” uzupełniana przez osoby, które pojawiły się na wydarzeniu, a było ich – jak widać, sporo. Nasza redakcja również dołożyła do kapsuły naszą wizytówkę – ciekawe, czy za 100 lat mieszkańcy Kłodzka i regionu będą nadal czytać nasz portal.

Symbolicznego zamknięcia kapsuły i zakręcenia śrub dokonali: Waldemar Bicz – prezes Wodociągów Kłodzkich i jednocześnie Ambasador Twierdzy Kłodzkiej, Elżbieta Karkulewska reprezentująca Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stanisław Kolouszek z Wrocławskiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego, Maria Biłas z Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego, Leszek Michalski z 47 Pruskiego Pułku Piechoty oraz Mirosław Wysoczański z Akademii Przygody. Kapsuła została uszczelniona i umieszczona w wykopie w przejściu Wielkich Kleszczy. Zostanie on jeszcze pokryty brukiem, w którym umieszczona zostanie pamiątkowa tablica.

Teraz pozostaje jedynie poczekać 100 lat, aby przekonać się, co o zawartości kapsuły czasu pomyślą ci, którzy ją otworzą.

2 KOMENTARZE

  1. Zakopane „zabawki” są mało reprezentatywne. Inicjatorzy chcieli zaistnieć na kartach historii ponad 1000 letniego Kłodzka więc zadbali przede wszystkim o siebie umieszczając w większości swoje gadżety pomijając INNE WAŻNE informacje i PAMIĄTKI z ostatnich lat historii Kłodzka. Potomni gdy otworzą dojdą do wniosku, że w 02.02.2020 roku Kłodzko nie miało się czym pochwalić. Niestety ta kapsuła to amatorszczyzna na użytek inicjatorów.

  2. Cieszyć się czy smucić. Dlaczego na uroczystości nie pojawił się Włodarz miasta, czyli Burmistrz? Brak wzmianki w tekście. Szkoda, że Kolegiata Kłodzka z przebogatą historią nie „DORZUCIŁA SIĘ DO KAPSUŁY CZASU”, choćby z imionami pracujących na przestrzeni wieków Organistami. Byli tacy, co na posterunku pracy oddali swoje życie Panu Bogu. Może obecny Proboszcz miałby inne pomysły. Nie mnie wymieniać propozycje. Chyba zapomniano też o najświeższym wydarzeniu, a mianowicie czasowej „eskapadzie do czeskiego Hradca Kralove” średniowiecznych rzeźb i rękodzieł z Kłodzka, w tym „Madonny z czyżykiem”. Podejrzewam, może jestem w błędzie, że zapomniano przypomnieć że do roku 1972 włącznie Kłodzko i ziemia kłodzka były przyporządkowane archidiecezji praskiej. Pewnie zachowały się w tym temacie dokument, np korespondencja. Trzeba pisać pełną historię. A w poniedziałek 03 lutego 2020 Kłodzko wygląda jak wyglądało. Pozdrawiam, a wierzącym z Panem Bogiem. Leszek Kumor

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis