W szkole podstawowej w Gorzanowie, prowadzonej przez Towarzystwo Miłośników Gorzanowa, otwarto pierwszą w powiecie kłodzkim ekopracownię OZE. Projekt dofinansowany został z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a aktywna społeczność niewielkiej gorzanowskiej szkoły skutecznie sięgnęła po te środki.
Malutkie wiatraki i panele fotowoltaiczne, do tego miniaturowa suszarnia na biogaz i mikroskopy. Wszystko jednak działające tak, jak w oryginalnym dużym rozmiarze. Ten nowoczesny sprzęt ma pokazać, jak działają odnawialne źródła energii, jak jak można tworzyć z nich prąd i paliwa. Pomysł na ekopracownię OZE w małej, prowadzonej przez Towarzystwo Miłośników Gorzanowa szkole wyszedł od jej dyrektorki, Krystyny Mokrzyckiej. Kiedy jej projekt przeszedł pozytywną weryfikację w konkursie „Ekopracownia – zielone serce szkoły” organizowanego przez WFOŚiGW, cały zespół opracował jego szczegóły, udało się wygrać i jako jedyna szkoła w powiecie kłodzkim może cieszyć się ekopracownią OZE.
Jak mówi Robert Duma, prezes towarzystwa Miłośników Gorzanowa, nie było wcale łatwo spełnić wymagające warunki WFOŚiGW i najpierw trzeba było założyć własne fundusze. Całość kosztowała 100 tys. zł, z czego 85 tys. zł stanowiło dofinansowanie z WFOŚiGW.
Oficjalne otwarcie ekopracowni OZE w szkole podstawowej w Gorzanowie miało miejsce we wtorek, 10 października br. w obecności Ireneusza Zyski – Pełnomocnika Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – Łukasza Kasztelowicza, jego zastępcy Bartłomieja Wiązowskiego, starosty kłodzkiego Macieja Awiżenia, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renaty Surmy, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, społeczności szkolnej. Dodatkowo minister, prezesi WFOŚiGW, starosta i prezes TMG wspólnie przykręcili tablicę informacyjną nad pracownią, bo – jak żartem powiedziała dyrektor szkoły – „Jak panowie wymagają tablicę, to niech przykręcają”.
W ekopracowni OZE dzieci ze szkoły i z innych placówek, będą mogły rozwijać swoje zainteresowania w zakresie możliwości wykorzystania w życiu codziennym odnawialnych źródeł energii. W ramach dofinansowania zakupiony został specjalistyczny sprzęt, meble i pozostałe wyposażenie. Będą tutaj odbywały się warsztaty dla uczniów innych szkół z powiatu kłodzkiego i społeczności lokalnej.
Joanna Żabska
































