„W świecie konopi” w Muzeum Papiernictwa

0

W najbliższą sobotę, 23 listopada br., Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju zaprasza na prelekcję „W świecie konopi” połączoną z degustacją i warsztatami czerpania papieru z konopi.

Wykładowcy z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu oraz Muzeum Papiernictwa opowiedzą o historii konopi oraz uprawie i zastosowaniu tej rośliny m.in. w przemyśle spożywczym, odzieżowym czy budownictwie. Prelekcja nieprzypadkowo odbędzie się w Muzeum Papiernictwa – pierwsze kartki papieru powstawały właśnie z odpadów konopnych.

Po wykładach będzie okazja do skosztowania lokalnych produktów z konopi uprawianych w rejonie Szczytnej oraz do udziału w warsztatach czerpania papieru z pulpy konopnej.

Prelekcja organizowana jest we współpracy ze „Szczytną Inicjatywą Konopną” powstałą z myślą o edukacji w obszarze holistycznego podejścia do zdrowia i zrównoważonego stylu życia.

Program:
11.00-11.30 – Konopie – roślina pełna korzyści, o historii konopi, jej właściwościach i wszechstronnym zastosowaniu – dr Jacek Kołodziej
11.30-12.30 – Aspekty prawne uprawy konopi i Program Konopny – Krzysztof Rybak
12.30-13.00 – Uprawa konopi. Co każdy rolnik wiedzieć powinien? – Stanisław Prusak
13.00-13.20 – Papier z konopi – Marcin Wyszyński, Dział Historii Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
13.30-14.00 – Produkty lokalne z konopi, prezentacja połączona z degustacją (herbatka, ciasteczka), kosmetyki z konopi.
14.00-15.00 – warsztaty czerpania papieru konopnego (warsztaty podlegają wcześniejszej rezerwacji, koszt 13 zł/os)

Udział w prelekcji jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy; nr tel: 74 8627 400, 74 8627 426, e-mail: edukacja@muzpap.pl

[inf. Marta Nowicka – Muzeum Papiernictwa]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis