W Polsce wprowadzono stan epidemii. 30 tys. zł kary za złamanie kwarantanny

0

W piątek, 20 marca br. premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w Polsce wprowadzony został stan epidemii, który daje państwu kolejne prerogatywy i nakłada nowe obowiązki. Podczas zorganizowanej dzisiaj popołudniu konferencji z udziałem premiera, ministra zdrowia i ministra edukacji przedstawiono ogólne punkty:

  1. Szkoły pozostaną zamknięte do świąt wielkanocnych. Od 25 marca ruszy obowiązek realizacji podstawy programowej dla uczniów i nauczycieli, realizowany zdalnie. Nie ma potrzeby zmieniać terminów egzaminów czy przedłużyć rok szkolny.
  2. Kara za złamanie kwarantanny wzrasta z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Jak powiedział premier: „Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie, życie”. W powiecie kłodzkim kwarantannie poddanych został 372 osoby (stan na 20 marca br.)
  3. Minister zdrowia i wojewoda mogą kierować do pracy przy zwalczaniu epidemii pracowników podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych. Do pracy przy zwalczaniu epidemii mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.
  4. Doprecyzowano także ograniczenia dotyczące transportu i działalności m.in. galerii handlowych (jednak bez podania konkretów, które znajdą się w rozporządzeniu). Podtrzymano, że na terenie galerii handlowych prowadzić działalność mogą sklepy spożywcze, drogerie, apteki.

Kolejne dwa, trzy tygodnie będą kluczowe. Jak szacuje minister zdrowia Łukasz Szumowski, w najbliższych dniach przewiduje się wzrost zarażenia koronawirusem nawet do 2 tys. osób, a „w ciągu kilkunastu dni to może być 10 tysięcy chorych. Przygotowujemy się na to, co nas czeka w najbliższym tygodniu, dwóch”. Nie określił, kiedy zostanie zahamowana epidemia w Polsce, mówiąc, że określenie, kiedy to się skończy, to „gdybanie”.

Podtrzymano konieczność tzw. „narodowej kwarantanny”, czyli ograniczenia wychodzenia z domu: – Dzięki dyscyplinie, dzięki temu, że nie wychodzimy na ulicę, możemy uratować komuś życie – mówił minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

W piątek, 20 marca br. w Polsce jest 425 osób zarażonych koronawirusem (godz. 20.15), 898 osób jest hospitalizowanych, ponad 47 tys. osób objętych jest kwarantanną, a ponad 60 tys. osób powracających do kraju zostało zgłoszonych do kwarantanny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis