19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

W Lewinie Kłodzkim otworzono pierwszy w historii gminy ośrodek kultury. Ważne miejsce zajmuje w nim Izba Pamięci Violetty Villas

W sobotę, 29 czerwca br. w Lewinie Kłodzkim, w zrewitalizowanym budynku dawnej szkoły przy ul. Chopina 2, otworzono Centrum Społeczno-Kulturalno-Edukacyjne. Po blisko 30 latach od utworzenia gminy Lewin Kłodzki, w miejscowości tej zacznie funkcjonować ośrodek kultury. Ważne miejsce zajmuje w nim izba pamięci najsłynniejszej mieszkanki Lewina – Violetty Villas.

Cztery lata trwała realizacja pomysłu przebudowy dawnej szkoły, do której uczęszczała Violetta Villas, na centrum kulturalno-społeczne. – Pomysł na przebudowę budynku przy ul. Chopina 2 oraz otworzenia w nim centrum społeczno-kulturalnego pojawił się w 2016 r. Warunkiem realizacji inwestycji było pozyskanie dofinansowania – mówi wójt gminy Lewin Kłodzki, Joanna Klimek-Szymanowicz. – Całkowita wartość projektu to prawie 5 mln zł i tylko dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej mogliśmy podjąć się realizacji tego zadania. Głównym celem była aktywizacja społeczności, upamiętnienie wybitnej artystki, głosu „ery atomowej”, wspaniałej mieszkanki gminy Lewin Kłodzki, Violetty Villas oraz zapewnienie dostępu do kultury wszystkim grupom społecznym. Mam nadzieję, że otwarcie tego budynku będzie stanowiło nowy etap w historii gminy Lewin Kłodzki.

Obiekt ten będzie pełnił funkcję ośrodka kultury. Na czterech kondygnacjach znajdują się dwie sale wystawiennicze, sala kinowa i sala spotkań dla seniorów i młodzieży (parter), biblioteka z czytelnią oraz sala konferencyjna (pierwsze piętro), pomieszczenia biurowe z myślą o instytucjach i organizacjach społecznych (poddasze) oraz siłownia w przyziemiu. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – na każde piętro można dojechać windą. Zrewitalizowany został również teren przyległy do dawnej szkoły na miejsce do rekreacji i organizacji imprez, zakupiona została przenośna scena oraz pojawiły się wiaty wystawiennicze do sprzedaży regionalnych produktów przy okazji gminnych imprez. – To olbrzymi powód do dumy, mieszkańcy Lewina wiele lat czekali na takie miejsce, gdzie będą realizowali swoje pomysły, na miejsce spotkań i myślę, że bardzo wiele inicjatyw tutaj powstanie i każdy mieszkaniec będzie aktywnie uczestniczył w tym miejscu, w budowaniu inicjatyw obywatelskich. Na każdym piętrze tego budynku będzie się coś działo – mówi Michał Cisakowski – mieszkaniec Lewina i wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego.

To, co przykuwa szczególną uwagę to stała wystawa poświęcona najsłynniejszej mieszkance Lewina Kłodzka- Violetcie Villas. Można tutaj zobaczyć zdjęcia, plakaty, płyty oraz stroje artystki, a wójt gminy Lewin Kłodzki nie ukrywa, że liczy na to, że dzięki synowi Violetty Villas – Krzysztofowi Gospodarkowi, który także pojawił się na otwarciu centrum kultury – izba pamięci wzbogaci się o kolejne pamiątki po artystce. Wystawa będzie udostępniona do zwiedzania i na pewno przyciągnie do Lewina turystów, którzy często zaglądali do miasta, który znane jest w Polsce jako rodzinne miasto artystki. Obok znajduje się również wystawa poświęcona samemu Lewinowi Kłodzkiemu, na której można zobaczyć piękne zdjęcia historycznego i współczesnego Lewina, jego niezwykłych i nieznanych szerzej atrakcji.

Centrum kulturalno-społeczno-edukacyjne będzie funkcjonowało jako odrębna jednostka kultury. – To, co dokładnie będzie się tutaj działo, będzie zależne od dyrektora, który zostanie wybrany. Obiekt będzie funkcjonował jako odrębna jednostka, ale chcielibyśmy, żeby naprawdę dużo się tutaj działo i dla mieszkańców i dla gości. Ten obiekt jest dla mieszkańców, każdy znajdzie coś dla siebie – podkreśla wójt J. Klimek-Szymanowicz. Cała inwestycja pochłonęła ponad 4,7 mln zł, z czego 3,7 stanowiło dofinansowanie w ramach RPO WD na lata 2014-2020 w obszarze „Rewitalizacja zdegradowanych terenów”. Udział własny gminy wyniósł 1 mln zł.

GALERIA ZDJĘĆ:

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

2 KOMENTARZE

  1. To nie jest pierwszy w historii ośrodek kultury w Lewinie. Redakcja mogłaby się rzetelniej przygotować, zanim napisze. Dom kultury był w Lewinie przez lata, mniej więcej w latach 90-tych. Aktualnie budynek jest prywatny i są tam pokoje do wynajęcia.

  2. Szkoda, że za życia nikt na poważnie nie zajął się losem artystki, tolerując obecność jako opiekunki pijaczki, która robiła co chciała. Umieszczenie Wioletty Villas w zakładzie psychiatrycznym w Stroniu Śl. to była zbrodnia. Trzeba jej było pomagać w opiece nad zwierzakami, wspierać, leczyć, pogonić zła kobietę, ale chętnych nie było. Michał Olszański z TVP też odmówił zainteresowania problemem, choć niby zajmował się krzywda ludzką, bo ten temat był zbyt mało nośny… . Hipokryzja w każdym zakresie.

Comments are closed.