19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

W Kłodzku podwyżka za śmieci! W innych gminach nie jest lepiej

Na ostatniej sesji radni miejscy w Kłodzku jednogłośnie przegłosowali podwyżkę za wywóz śmieci w Kłodzku. Mieszkańcy odczują ją mocno w portfelu. Większość gmin już wcześniej podniosła ceny za śmieci.

Na czwartkowej sesji, 23 maja br. radni w Kłodzku przegłosowali podwyżkę opłaty za wywóz śmieci. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 września tego roku. Do tej pory mieszkańcy za wywóz śmieci segregowanych płacili 9,10 zł za osobę, a za zmieszane – 13,50 zł od osoby. Nowe stawki wyniosą odpowiednio: 13 zł od osoby za śmieci segregowane i aż 26 zł za zmieszane (prawie 100% więcej).

W uzasadnieniu do podjętej uchwały czytamy, że zbyt mało mieszkańców selekcjonuje odpady i w związku z tym miasto nie osiągnie wymaganych prawem poziomów. Na podstawie wielokrotnie nowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 13 września 1996 roku (stan na 29 kwietnia 2019 r.) gminy do 31 grudnia 2020 roku mają obowiązek osiągnąć 50% recyclingu i segregacji. Burmistrz Kłodzka, Michał Piszko mówi wprost: – Dzisiaj nie mamy nawet 15%. Musimy więc ten sposób bardziej zachęcić mieszkańców do tego, żeby segregowali śmieci, bo od 2020 roku wejdą drakońskie przepisy uchwalone przez sejm, nakładające karę – nawet 4 – krotność stawki, jeśli nie osiągniemy poziomu.

Ceny – odpowiednio wysokie w przypadku śmieci zmieszanych i niższe przy stosowaniu segregacji – mają więc zdopingować mieszkańców do segregacji, a gminie uniknąć płacenia kar, które pokryć i tak będą musieli mieszkańcy. To zapewne nie pierwsza jeszcze podwyżka śmieci, która czeka kłodzczan. Umowa z firmą wywożącą odpady komunalne zawarta jest do końca 2020 roku, a w ostatnich miesiącach znacznie wzrosły koszty obsługi wywozu śmieci, na co składają się m.in. wyższa opłata marszałkowska, koszty paliwa, energii i płacy minimalnej. W przyszłym roku, po rozpisaniu nowego przetargu na wywóz śmieci, mieszkańcy nie będą mieli więc co liczyć na tak preferencyjne stawki, jak dotychczas (ostatnia podwyżka za śmieci miała miejsce w 2013 r.) i raczej na pewno czekać ich będzie kolejny wzrost cen za wywóz śmieci.

Jednak nawet po tej podwyżce Kłodzko i tak ma jedną z najniższych stawek za śmieci w powiecie kłodzkim. W tym roku już większość gmin podniosła ceny za wywóz śmieci – w niektórych nawet drastycznie. Pierwsze były Duszniki Zdrój, Nowa Ruda i Radków, potem kolejno: gmina wiejska Kłodzko, Międzylesie, Szczytna i Kudowa Zdrój. Na razie na zmianę cen nie zdecydowały się jedynie Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, Lewin Kłodzki i gmina Nowa Ruda.

Najdrożej za śmieci zapłacą mieszkańcy Kudowy Zdroju – od 1 czerwca będzie obowiązywał nowy cennik: 26 zł za śmieci segregowane od osoby i aż 40 zł od osoby za zmieszane. Najtaniej nadal jest w Stroniu Śląskim – za segregowane mieszkańcy płacą 8 zł, a zmieszane – 13 zł. Jak kształtują się ceny w poszczególnych gminach prezentujemy niżej. Przy czym nie ujęliśmy w niej Polanicy Zdroju, która jako jedyna cenę śmieci uzależnia od ilości zużytej wody.

Niektóre gminy starają się ulżyć portfelom mieszkańców i cenę uzależniają dodatkowo od ilości osób mieszkających razem ? ulgi dla rodzin wielodzietnych stosują m.in. gmina wiejska Kłodzko, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie, Nowa Ruda.

Joanna Żabska

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...