5.4 C
Kłodzko
czwartek, 4 marca 2021
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

W Kłodzku chcą wybudować 100 nowych mieszkań. Miasto podpisało porozumienie z Krajowym Zasobem Mieszkaniowym

W poniedziałek, 15 lutego br. w Sali Rajców kłodzkiego ratusza burmistrz miasta Kłodzka, Michał Piszko podpisał porozumienie z Krajowym Zasobem Nieruchomości o przystąpieniu do programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. W jej ramach w mieście ma zostać wybudowanych około 100 mieszkań. Docelowo może ich powstać więcej.

Osiedle z mieszkaniami pod wynajem, które w przyszłości mogą zostać wykupione przez najemców, ma powstać na ul. Warszawy Centrum, gdzie gmina ma już przygotowaną działkę pod inwestycję mieszkaniową. Na początek ma powstać około 100 nowych mieszkań, a jeśli będzie zainteresowanie, gmina przygotuje kolejne nieruchomości. Mieszkania mają powstać w ramach tzw. Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM), zupełnie nowego programu, przygotowanego przez Krajowy Zasób Nieruchomości, mającego na celu budowę tanich mieszkań czynszowych, bez angażowania środków z budżetów gminnych. Miasto Kłodzko jest pierwsze w powiecie, które wyraziło chęć przystąpienia do tego projektu, ale założenia programu wzbudziły bardzo duże zainteresowanie samorządowców zarówno z powiatu kłodzkiego, jak i ząbkowickiego, które już wyraziły chęć dołączenia do inicjatywy.

Na czym polega program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych? Działa on na podstawie ustawy z 28 października 2020 r., która weszła w życie w styczniu tego roku. Po raczej słabym odbiorze programu Mieszkanie+ i wsłuchaniu się w głosy gmin, Krajowy Zasób Nieruchomości przygotował bardzo korzystny dla gmin projekt budowy mieszkań pod wynajem, który nie wymaga bezpośredniego inwestowania pieniędzy z budżetów i zaciągania na ten cel kredytów. Budowa mieszkań ma odbywać się za pośrednictwem regionalnej spółki, do której przystępują gminy wnosząc aportem grunty, na których mają powstać mieszkania. Źródeł finansowania inwestycji jest kilka: 35% stanowi bezzwrotny grant Europejskiego Banku Inwestycyjnego, 10-30% stanowi partycypacja lokatorów jako wkład własny, na pozostałe około 40% kosztów inwestycji SIM zaciąga kredyt na preferencyjnych warunkach w Banku Gospodarstwa Krajowego. – Pierwsze odczucie to lekkie niedowierzanie, że jest taki program, który może zakładać, że gminy nie dokładając ani złotówki, mogą zbudować u siebie mieszkania czynszowe. A tak w rzeczywistości jest. Gmina musi tylko jedno: chcieć mieć takie mieszkania. Jeżeli zechce to może przystąpić do spółki regionalnej – Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, którą będziemy powoływać tutaj w regionie – wyjaśnia wiceprezes KZN Jarosław Pucek. Żeby inwestycja się udała jest tylko jeden warunek: – Musimy zebrać gminy, które razem dadzą nam 1000 mieszkań, aby spółka po wybudowaniu tych mieszkań mogła się z najmu utrzymać. Jak tylko uzbieramy wystarczającą liczbę gmin, taki SIM na pewno powstanie i spółka przejmie na siebie cały ciężar prowadzenia inwestycji – dodaje wiceprezes KZN.

Podczas podpisania porozumienia pomiędzy miastem Kłodzko a Krajowym Zasobem Nieruchomości obecni byli samorządowcy z innych gmin powiatu kłodzkiego, którzy po zapoznaniu się z zasadami działania nowego programu, wyrazili duże nim zainteresowanie, a niektórzy już gotowość przystąpienia do SIM. – Już przekazałem KZN kompletną dokumentację z działką o powierzchni 0,41 ha przeznaczoną na cele usługowe i mieszkaniowe, tak więc myślę, że będziemy jednymi z pierwszych, którzy będą brali udział w tym projekcie – mówi burmistrz Lądka-Zdroju, Roman Kaczmarczyk. – Bardzo dokładnie studiowałem, też przy pomocy ekspertów z Banku Gospodarstwa Krajowego, system finansowania i jest on bardzo korzystny. Co najważniejsze gmina nie ponosi bezpośrednio udziału finansowego i nie ma to wpływu na wieloletnią prognozę finansową. Jak mówi burmistrz, na przygotowanej przez gminę działce mogłoby powstać od 60 do 100 nowych mieszkań.

Zainteresowanie przystąpieniem do SIM wyraziła także gmina Bystrzyca Kłodzka: – Jeśli chodzi o informacje, które dzisiaj tu usłyszeliśmy, to jest to najlepsza, najbardziej korzystna propozycja, jaka była do tej pory. Już poprosiłam KZN abyśmy mogli spotkać się i uszczegółowić, w jakim stopniu gmina mogłaby się odnaleźć w takim projekcie. Jesteśmy bardzo zainteresowani– mówi burmistrz Bystrzycy, Renata Surma. Gmina również ma przygotowaną uzbrojoną działkę, na której na początek mogłoby powstać około 60 mieszkań.

Duże zainteresowanie projektem wyraził także burmistrz Polanicy-Zdroju, Mateusz Jellin. – Z tych pierwszych informacji, które otrzymaliśmy, myślę, że byłbym skłonny takie porozumienie podpisać. Jest to bardzo cenna, dobra inicjatywa, wreszcie konkret, który daje gminom i przede wszystkim mieszkańcom gmin możliwość nabycia i zamieszkania we własnych mieszkaniach – mówi M. Jellin, dodając: – Takie mieszkania są nam bardzo potrzebne, ponieważ już dawna Polanica cieszy się ogromnym zainteresowaniem deweloperów, te ceny są dość mocno napompowane i naszych mieszkańców niestety nie stać na to, żeby kupić własne M4 w uzdrowisku. Myślę, że mieszkania wsparte przez Bank Gospodarstwa Krajowego będą dostępne i spowodują wreszcie to, na czym nam bardzo zależy, czyli zatrzymanie odpływu młodych ludzi z Polanicy.

Jako pierwsze chęć przystąpienia do SIM i budowę mieszkań z tego programu wyraziło miasto Kłodzko, podpisując w poniedziałek porozumienie z KZN w tej sprawie. – To bardziej korzystny program niż Mieszkanie+ czy wcześniejsze inicjatywy, które były podejmowane przez państwo – podkreśla burmistrz miasta, Michał Piszko. – Najważniejsze jest to, że wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem tej spółki będą pokrywane albo z kredytu BGK albo z pieniędzy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju albo z dotacji rządowych i jedynym kosztem dla gminy będzie podatek VAT od aportu tej nieruchomości, która będzie wniesiona do spółki. I to wszystko. Takie finansowanie nie obciąża w żaden sposób budżetu gminy miejskiej Kłodzko, nie mamy tutaj żadnych poręczeń dla spółki. Miasto szacuje zapotrzebowanie na tego typu mieszkania na około 100-150. – To są osoby, które mają już za wysokie dochody, żeby otrzymać mieszkanie komunalne, a z drugiej strony są w pułapce, bo nie mogą jeszcze otrzymać kredytu komercyjnego z banku. Z biegiem czasu przygotujemy jeszcze kolejne dwie nieruchomości, które mamy w zasobie gminnym i też przedstawimy do KZN, żeby je włączyć do SIM. Burmistrz liczy na to, że podpisanie umowy spółki SIM nastąpi już pod koniec roku, a budowa osiedla rozpocznie się w 2023 r.

O tym, do kogo skierowany jest program, mówi Jacek Hecht, radny powiatu kłodzkiego i członek Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego, który zainteresował nim samorządowców w powiecie kłodzkim i doprowadził do spotkania z KZN. – Mieszkania są dla młodych ludzi, którzy dzisiaj zarabiają za mało, aby mogli pozwolić sobie na kupno mieszkań na wolnym rynku, którzy nie mają zdolności kredytowej, którzy być może nie mają umów na czas nieokreślony, są na umowach krótkoterminowych – ci wszyscy ludzie, którzy chcieliby tutaj zostać i pracować, gdyby mieli możliwość zamieszkania w dobrych warunkach. To właśnie dzisiaj program budowy mieszkań daje. Jest to też element społeczny powalczenia tak naprawdę tych gmin o kapitał ludzki, który nam wypływa. Radny zwraca też uwagę na bardzo korzystny aspekt finansowy dla gmin: – Budowa mieszkań w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej jest praktycznie neutralna finansowo dla gmin, a więc te nasze często zadłużone gminy, którym spadają w tej chwili dochody z tytułu COVID czy też trudniej sytuacji gospodarczej, mają ogromną szansę, aby zbudować mieszkania na swoim terenie.

Nowo wybudowane mieszkania mają być przeznaczone pod wynajem. Szacunkowy czynsz wyniesie w nich około 12 złotych za m2 – zakładając, że koszt budowy to ok. 4500 zł za m2. Wysokość czynszu zależeć będzie także od wysokości wkładu własnego, będzie też funkcjonował system dopłat. Najemcy będą mieli także możliwość wykupu mieszkania na własność po 15-20 latach. Nadzór nad mieszkaniami na danym terenie ma sprawować gmina i to ona będzie decydować o zasadach ich przydzielania.

Joanna Żabska

WAŻNE TEMATY

Epidemia wyrwała się spod kontroli? Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem w powiecie kłodzkim

Brakuje łóżek covidowych w szpitalach, pacjenci wożeni są już do szpitali we Wrocławiu i Wałbrzychu. W ciągu dwóch ostatnich tygodni w...

Prokuratura Krajowa: 3-letnia dziewczynka doznała bardzo poważnych obrażeń jamy brzusznej

Na polecenie Prokuratora Generalnego - Zbigniewa Ziobro Prokuratura Okręgowa w Świdnicy ogłosi zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem kobiecie oraz jej konkubentowi z Kłodzka. Podejrzani...

Droga ekspresowa S8: złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowych dla odcinka Ząbkowice Śląskie-Bardo

W czwartek, 25 lutego br. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu został złożony wniosek o wydane decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia budowa...

Polanica-Zdrój z dotacją na pielęgnację pomników przyrody

Gmina Polanica-Zdrój uzyskała dotację na przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych na pomnikach przyrody znajdujących się na terenie uzdrowiskowej miejscowości. Jak przekazał burmistrz Polanicy-Zdroju...

Kłodzcy kadeci zapewnili sobie historyczny awans do ćwierćfinału Mistrzostw Polski w koszykówce U15

Po sobotniej wygranej 68:37 kadetów MKS Nysy Kłodzko nad zespołem z Gorzowa Wielkopolskiego, drużyna pod okiem trenera Rafała Wojciechowskiego zapewniła sobie awans do do...

Bystrzycki Urząd Miasta i Gminy zamknięty dla interesantów do 12 marca

Od czwartku, 4 marca br. do następnego piątku, 12 marca br, Urząd Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej będzie zamknięty dla interesantów. Zmiana...

Wpadł z narkotykami podczas kontroli drogowej

Policjanci z Nowej Rudy zatrzymali 22-letniego mieszkańca powiatu kłodzkiego, u którego podczas kontroli drogowej odkryli narkotyki. Mężczyźnie grożą nawet 3 lata więzienia.

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie kłodzkim. Czwartek, 4 marca 2021

Czwartek, 4 marca 2021 r. w powiecie kłodzkim: LICZBA NOWYCH ZARAŻEŃ: 95 ODNOTOWANYCH...

Dzisiaj w Krosnowicach odbył się pogrzeb 3-letniej Hani z Kłodzka

W środę, 3 marca br. o godz. 15.00 na cmentarzu w Krosnowicach odbył się pogrzeb 3-letniej Hani. Na życzenie rodziny, ostatnie pożegnanie...

Dzisiaj zapadła decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych

Dzisiaj, 3 marca br. na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego została podjęta decyzja o uruchomieniu szpitali tymczasowych w 9 województwach: dolnośląskim, lubuskim,...

Nadleśnictwo Międzylesie upamiętniło leśników walczących w podziemiu niepodległościowym

1 marca br. w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzylesie Krzysztof Rusinek, przedstawiciele Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” oraz...

PKP szykuje się do kolejnej dużej inwestycji w Kłodzku. Przebudowany zostanie zabytkowy most oraz...

Ponad 43 mln zł przeznaczyły PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na przebudowę dwóch mostów nad Nysą Kłodzką w Kłodzku i Ścinawką...

Lądek-Zdrój: przebił opony w samochodzie kuracjusza

Policjanci z Komisariatu Policji w Lądku-Zdroju ustalili podejrzanego o przebicie opon w samochodzie kuracjusza. Mężczyzna swoje zachowanie tłumaczył tym, że był pijany. Poszkodowany straty...

8 KOMENTARZE

  1. OD KIEDY MAMY burmistrza Piszkę PELETON ROZWIJAJĄCYCH się MIAST CORAZ BARDZIEJ od Kłodzka się ODDALA. Miasto z każdym rokiem spada na coraz odleglejszą pozycję , pomimo POTENCJAŁU jaki Kłodzko posiada. Nawet Dzierżoniów takich szerokich -wszechstronnych możliwości nie ma , a ZNAKOMICIE SOBIE RADZI. Panu burmistrzowi Piszko nawet zmiana „ROWERU” nie pomoże , aby zbliżyć się do uciekającego Kłodzku peletonu. Kłodzko już DRUGĄ KADENCJĘ ma w PLECY.

  2. Lepiej późno niż wcale,ale jakoś to miasto nie zachęca do zamieszkania. Kiedy je odwiedzam będąc w rodzinnym domu w okolicy,to napawa mnie smutkiem. Jest zaniedbane,pozbawione bazy hotelowej, .Z okien kamienic na rynku wyglądają tylko brzuchaci Romowie bez koszul. Nie wspomnę o braku pomysłu na wykorzystanie części twierdzy, o głupim pomyślę na gondole,o bezrobociu i narazie,zlikwidowanym mlynie i wielu miejscach pracy. A na dworcu PKS po 17,to strach przebywać. Policja zrobi autem runde po placu i niczego Nie widzi i nie słyszy. Od lat jest to miasto źle zarządzane. Cieszę się,że nie związała z nim swojego życia. Szkoda jednak,że tak marnieje. Co ono oferuje młodym ludziom? Niewiele…

    • Bardzo zgrabne, ale jakże smutne podsumowanie aktualnej rzeczywistości. Przejeżdżając pociągiem w kierunku Międzylesia nie mam pokusy by wysiąść w Kłodzku. Przed pandemią lubiłem jedynie odwiedzać bar „Małgosia”. Smaczna kuchnia o przystępnych cenach. Przepyszne zrazy po myśliwsku, gdzie zamiast pieczarek, w sosie pływają PRAWDZIWE GRZYBY LEŚNE. Gdy sezon grzybobrania się kończył, nie było też zrazów. A więc bar utrzymuje wysoki poziom oferty kulinarnej. A „U Igora” wybór czeskich piw naprawdę imponujący. Ostatnio skusiłem się na francuski likier pomarańczowy, ale „właściwych” procentach. Pychotka. Pozdrawiam miłośników dobrej kuchni, Leszek Kumor

  3. Panie Leszku. Świadczy to tyle , aż tyle ,że burmistrz Piszko okazał się słabym burmistrzem. Straconego czasu nie da się nadrobić. Gdyby Kłodzko miało burmistrza choćby na miarę burmistrza Dzierżoniowa wszystkie te tematy byłyby dawno za nami. Dzierżoniów od lat osiąga sukcesy , a Kłodzko przez to że jest burmistrz Piszko wlecze się na końcu „peletonu” który coraz bardziej nam ucieka. Proste jak budowa cepa.

  4. Mam pytanie do „ano”. Jeżeli pan burmistrz Michał Piszko przespał ten temat w przeszłości, to ma dalej nic nie robić? Akurat w tym temacie obiera dobry kierunek

  5. DZIERŻONIÓW od lat buduje MIESZKANIA DLA TYCH KTÓRYCH NIE STAĆ na KREDYT w BANKU na ZAKUP MIESZKANIA. Wielu mieszkańców Kłodzka w Dzierżoniowie zamieszkało bo w Kłodzku pod tym względem nic się nie działo. Gdzie pan burmistrz Piszko był kiedy w pobliskim Dzierżoniowie budowali i dalej budują. Za 3 lata ma być wkopana pierwsza łopata ? NIC DZIWNEGO że Kłodzko DRASTYCZNIE się WYLUDNIA , nie będą czekać Panie Piszko tylko WYJADĄ.

Comments are closed.