W Bystrzycy i Radkowie do domu przyjdzie opiekun i zajmie się niepełnosprawnym dzieckiem

0

Dobra wiadomość dla rodziców i opiekunów dzieci i osób niepełnosprawnych z Bystrzycy Kłodzkiej i Radkowie. Te dwie gminy przystąpiły do rządowego programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2019. Ci, którzy zgłoszą taką potrzebę, będą mogli skorzystać z pomocy osoby, która zajmie się niepełnosprawnym członkiem rodziny, a w tym czasie opiekun będzie mógł odpocząć, pójść na wizytę do lekarza czy załatwić sprawę w urzędzie nie martwiąc się, że bliska mu osoba nie ma zapewnionej opieki.

Program realizowany będzie przez gminne ośrodki pomocy społecznej i to tam należy składać wnioski o skorzystanie z tej formy wsparcia. W pierwszej kolejności program skierowany jest do dzieci niepełnosprawnych z orzeczeniem o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji i konieczności stałego udziału opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Z tej formy wsparcia będą mogli skorzystać także opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych, którzy są niesamodzielni.

Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2019 będzie realizowany od sierpnia do końca grudnia tego roku i polegać będzie na tym, że do domu przyjdzie opiekun, który zajmie się niepełnosprawnym członkiem rodziny, po to, żeby rodzic mógł wyjść z domu, pozałatwiać swoje sprawy lub najzwyczajniej odpocząć w wybranym i wcześniej ustalonym dniu. Usługa ta będzie realizowana od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 8.00 do 20.00, przy czym jednego dnia można wykorzystać maksymalnie 6 godzin, a łączny limit do końca roku to w sumie 240 godzin.

W Bystrzycy Kłodzkiej z takiego wsparcia będzie mogło skorzystać 16 osób zamieszkujących gminę. Więcej informacji udzielają bystrzycki oraz radkowski ośrodek pomocy społecznej. Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2019 finansowany jest z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Fot. pxhere.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis