Na cmentarzu komunalnym w Kłodzku pochowanych jest wielu żołnierzy obu wojen oraz działaczy podziemia niepodległościowego. Co roku na ich grobach przedstawiciele Kłodzkiego Stowarzyszenia Społeczno-Historycznego zapalają symboliczne znicze.
Kłodzkie Stowarzyszenie Społeczno-Historyczne w tym roku symbolicznym zniczem upamiętniło pochowanych na cmentarzu komunalnym żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego. – Ziemia kłodzka była miejscem, do którego bardzo chętnie i licznie przyjeżdżali zdemobilizowani żołnierze z tak zwanego zachodu. Mówimy tutaj o 2. Korpusie Polskim gen. Andersa czy żołnierze, którzy służyli w jednostkach w Anglii. Na ziemię kłodzką często trafiali także żołnierze podziemia niepodległościowego z terenów drugiej Rzeczpospolitej, którzy uciekali przed sowieckim aparatem bezpieki – mówi w rozmowie z portalem Grzegorz Palko z Kłodzkiego Stowarzyszenia Społeczno-Historycznego.
Znicze zostały zapalone m.in. na grobach uczestnika wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku i bitwy o Anglię majora Kazimierza Czerkasa-Olechnowicza, legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego „Bomby” na Wołyniu Feliksa Szczepaniaka, na grobie kolejnego żołnierza wojny polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej, Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość sierżanta Franciszka Mazka, pilota dywizjonów RAF 304, 307 i 317 sierżanta Alfreda Leszczuka, na grobie pierwszego prezesa ruchu ludowego w Kłodzku Kazimierza Sośnickiego, obrońcy Lwowa, walk nad Bzurą podczas kampanii wrześniowej i pierwszego po wojnie komendanta Rejonowej Komendy Uzupełnień w Kłodzku majora Leona Owadiuka odznaczonego srebrnym Krzyżem Zasługi oraz uczestniczących również w walkach pod Monte Cassino Józefowi Michałkowi i Tadeuszowi Rozborskiemu. Symboliczny znicz przekazany przez premiera Mateusza Morawieckiego został także zapalony przy grobie działacza opozycji antykomunistycznej i kawalera Krzyża Wolności i Solidarności Wacława Jerzego Pułki-Żołyńskiego.
Kłodzkie Stowarzyszenia Społeczno-Historyczne zachęca do przekazywania informacji związanych z podobnymi historiami naszych bohaterów, wchodząc pod link: https://bohaterklodzko.wordpress.com/contact, gdzie można także przeczytać gotowe, już zarchiwizowane biogramy pochowanych w naszym regionie uczestników obu wojen światowych, wojny polsko-bolszewickiej i konspiracji niepodległościowej po drugiej wojnie światowej.
Maciej Sergel












WIELKIE DZIĘKUJĘ
dla Kłodzkiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego.
Dziękuję Panie Grzegorzu Palko.
Pytanie:
A gdzie byli/są urzędujący, przyszli parlamentarzyści ziemi kłodzkiej, samorządowcy…?!
P. S.
Bardzo, bardzo proszę powiadamiać mnie z wyprzedzeniem o tych i podobnych sprawach. Chętnie będę uczestniczył i chętnie pomogę.