Ukaże się nowe wydawnictwo z dawnymi pocztówkami

1

„Atrakcje turystyczne Ziemi Kłodzkiej na dawnej karcie pocztowej” to tytuł nowej publikacji prezentującej miejsca i obiekty w naszym regionie przedstawione na dawnych pocztówkach. Prezentacja wydawnictwa oraz wernisaż wystawy pocztówek odbędzie się 13 grudnia br. o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Prezentowane na wystawie oraz w wydawnictwie dawne karty pocztowe pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Zbiór o tematyce turystycznej stanowi sporą część muzealnej kolekcji filokartystycznej, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, iż na terenie ziemi kłodzkiej od drugiej połowy XIX wieku trwał intensywny rozwój turystyki. Stąd też w tym czasie zaczęto wydawać w dużych ilościach mapy i przewodniki turystyczne, a także różnorodne karty pocztowe prezentujące miejsca i obiekty stanowiące atrakcje dla odwiedzających region turystów. Motywami pocztówek często były też krajobrazy oraz uroki górskich miejscowości letniskowych.

Na wystawie oraz w publikacji będzie można zobaczyć dawne karty pocztowe wykonane różnorodnymi technikami, nie zabraknie również popularnych „gruss’ów” czyli pocztówek z „pozdrowieniami z…”. Zaprezentowane zostaną też karty przypominające o działalności osób, które miały wpływ na rozwój turystyki w naszym regionie – m.in. rodziny Pablów i Stieblerów w Karłowie czy Heinricha Rübartscha na Orlicy.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej „zapraszając do obejrzenia wystawy, proponuje romantyczną wędrówkę po ziemi kłodzkiej i zwiedzanie jej tak, jak to czynili turyści 100 lat temu.”. Kuratorem wystawy jest Krystyna Oniszczuk-Awiżeń.

Wystawa będzie czynna do marca 2020 roku, a podczas wernisażu będzie można nabyć publikację w promocyjnej cenie.

tz [fot. „Pozdrowienia ze Szczelińca”, karta pocztowa ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej]

1 KOMENTARZ

  1. ZNOWU NIEPRAWIDŁOWE PISANIE Ziemia Kłodzka z dużej litery. Ziemia kłodzka , ziemia dusznicka , ziemia noworudzka i .t.p. to dowolny teren, który pisze się z MAŁEJ LITERY. Najwyższa pora przywrócić normalność i używać nazwy KŁODZCZYZNA dla historycznego regionu i pisać z dużej litery !!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis