Od wiosny tego roku grupa uczniów z Kudowy-Zdroju (Społeczny Zespół Szkolno-Przedszkolny) oraz Nachodu (SVC Decko) badała historię swych miejscowości w kontekście czasów II wojny światowej.
Uczennice i uczniowie poznawali przeszłość hitlerowskich obozów znajdujących się w dzisiejszej Kudowie oraz losy więźniów i rolę mieszkańców Nachodu tuż po wyzwoleniu. W czasie realizacji projektu udało się odwiedzić muzeum obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy, archiwum tego muzeum w Wałbrzychu, ważne miejsca dla historii II wojny światowej w Pradze, a także stworzyć tablicę informacyjną o obozach w Kudowie-Zdroju. Uczennice i uczniowie mieli również okazję uczestniczyć w warsztatach z historykami, dziennikarzami i badaczami historii po obu stronach granicy a wystawa z ich pracami wędruje między instytucjami w Kudowie-Zdroju i Nachodzie.
Projekt „Ocalić od zapomnienia” pozwolił na badanie przez uczniów historii nieznanych oraz poznawanie losów dawnych więźniów i ich potomków – była to podróż w czasie, która pozwoliła zrozumieć, jak straszne są totalitarne systemy i jak ważna jest otwartość, dialog i szacunek.
Projekt finansowany był dzięki gratowi z Visegrad Fund.




red. (inf. Społeczny Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kudowie-Zdroju)