19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tradycja regionu zapisana w Krystalium

Interaktywne centrum w Hucie Julia poświęcone tradycjom szklarskim chętnie odwiedzają turyści i wycieczki szkolne.

Dolny Śląsk był niegdyś „kryształowym zagłębiem”. Prężnie działały tu aż cztery huty szkła, których wyroby były znane – i cenione – na całym świecie. Do dziś przetrwała tylko Huta Julia w Piechowicach, gdzie nadal odbywa się produkcja, ale istnieje też centrum edukacyjno-historyczne, którego powstanie sfinansowała Unia Europejska.

Krystalium, bo o nim mowa, powstało w budynku starej kuglerni (kuglernia to pracownia w hucie szkła, zajmująca się zdobieniem wyrobów), gdzie jeszcze do niedawna funkcjonowały warsztaty do nauki zawodów. To tutaj wędrując przez epoki można poznać historię kryształu, sztukę ozdabiania, wzornictwo, a także tradycje związane z poszukiwaniem i przetwarzaniem kwarcu. To Walonowie pochodzący z terenów dzisiejszej Belgii, przed wiekami szukając w Karkonoszach złóż złota i kamieni szlachetnych, odkryli ten cenny kruszec, umożliwiający produkcję szkła. Dzięki temu rozsławili nasz region w Europie.

Niezwykła ekspozycja

Krystalium jest całkowicie poświęcone szkłu kryształowemu: jego historii, tradycji i znaczeniu w karkonoskiej kulturze. Obiekt podzielono na dwie strefy. W parterowej części króluje wiedza, przedstawiona w bardzo obrazowy, ale i estetyczny sposób. Na ścianach widnieją różne instalacje: animowane, świetlne, statyczne. Odwiedzających zachwyca galeria szklanych ryb, które w ubiegłym stuleciu zdobiły domy niemalże każdej polskiej rodziny. Ekspozycja przedstawia też najważniejsze momenty w historii huty, jej kolekcje, wzory i szlify. Pamiętano także o wydarzeniach i ludziach ważnych dla tradycji tutejszego szklarstwa. Druga strefa Krystalium – mieści się na pierwszym piętrze budynku. Tutaj przestrzeń podzielona jest na wiele interaktywnych stanowisk, każde pokazuje inny aspekt, cechę bądź właściwość szkła.

– Krystalium nie jest muzeum szkła, a interaktywnym centrum poświęconym szkłu i szklarstwu w regionie – mówi Bartosz Browarny z Fundacji Tradycji Sudeckich, która postarała się o fundusze unijne. – Można tu poznać właściwości wyrobów kryształowych: wywołać efekt tęczy charakterystyczny dla kryształu, zobaczyć czy ma się krzepę jak hutnik szkła. Wszystko jest tu inne i nietypowe, nawet waga. To, że ktoś waży tyle co 40 karafek, a nie 80 kilogramów, na pewno zapadnie mu w pamięć.

Historia i teraźniejszość

Budowę Huty Julia rozpoczął w 1866 roku Friedrich Wilhelm Heckert, chrześniak ówczesnego cesarza. W 1923 roku zakład połączył się z drugą znaną hutą karkonoską Josephine w pobliskiej Szklarskiej Porębie. Huty produkowały kryształowe dzieła sztuki, które zyskały sławę na całym świecie. Po drugiej wojnie światowej zakłady kontynuowały produkcję, ale pod koniec XX wieku obie fabryki szkła zamknięto. Do naszych czasów przetrwała tylko huta w Piechowicach – w 2006 roku kupiła ją polska rodzina, która wznowiła produkcję szkła.

Wielu turystów odwiedzających okolice Szklarskiej Poręby planuje wizytę w słynnej Hucie Julia. Takich przemysłowych perełek pozostało bowiem już niewiele.

Danuta Michalik z Jeleniej Góry zorganizowała wycieczkę dla uczniów z trzeciej klasy.

–  O ile, w samej hucie nie wszystkie dzieci były równie zainteresowane pracą przy produkcji szkła, za to w Krystalium wszyscy uczestnicy bardzo się ożywili, bawiąc się światłem, układankami czy mierząc wagę swojego ciała w przeliczeniu na ilość kryształowych kieliszków zamiast w kilogramach. Chętnie wrócę tu z najbliższą rodziną i na pewno będę polecać to miejsce znajomym spoza naszego regionu.

Utworzenie Krystalium kosztowało prawie 3 mln zł, z czego 1,7 mln zł pochodzi z funduszy europejskich.

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...