Nakładki na poręcze i tabliczki na drzwiach w języku Braille, specjalne ścieżki kierunkowe, tzw. tyfloplany pomagające w orientacji przestrzennej osobom słabo widzącym czy punkty umożliwiające korzystanie ze specjalnego programu w smartfonie niedowidzącym. W budynku starostwa przy ul. Wyspiańskiego w Kłodzku zainstalowano wiele udogodnień dla niepełnosprawnych.
Starostwo Powiatowe w Kłodzku, dzięki grantowi otrzymanemu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zainstalowało wiele udogodnień dla niepełnosprawnych w budynku przy ul. Wyspiańskiego w Kłodzku. Udogodnienia, które w zdecydowany sposób poprawią dostępność nie tylko architektoniczną ale i komunikacyjno-informacyjną w szczególności ułatwią poruszanie się po budynku i samodzielne załatwienie sprawy osobom słabo widzącym i słabo słyszącym.
Oto, co zrealizowano w ramach projektu:
Oznaczono 3 miejsca parkingowe dla osób ze szczególnymi potrzebami – ułatwi to dojazd i zaparkowanie pojazdu w najbliższym sąsiedztwie starostwa.

Zamontowano przy głównym wejściu do budynku system TOTUPOINT pozwalający osobie z niepełnosprawnością wzrokową (posiadającą w telefonie darmową aplikację Totupoint) na zlokalizowanie budynku jak również zorientowanie się w rozmieszczeniu pomieszczeń, głównie pomieszczenia Biura Obsługi Klienta.
W punkcie podawczym na parterze zamontowano Pętlę indukcyjną stanowiskową. Dostępna jest również w budynku Pętla indukcyjna przenośna, wykorzystywana zależnie od potrzeb. Pętle indykacyjne pozwalają na redukcję szumu oraz hałasu tak aby osoba słabosłysząca miała lepszy komfort słyszenia rozmowy z urzędnikiem.
Na każdym piętrze umieszczono TYFLOPLANY, które pozwalają na zorientowanie się w położeniu pomieszczeń oraz ciągów komunikacyjnych dla osób z niepełnosprawnością wzrokową.
Na parterze zamontowano w podłogach ścieżki kierunkowe i pola uwagi dla osób niewidomych używających lasek, co ułatwi poruszanie się w budynku. Na lepsze zorientowanie się w przestrzeni starostwa osobie z niepełnosprawnością wzrokową zamontowano nakładki na poręcze oraz oznakowano tabliczki przydrzwiowe w języku Braille’a.
Lepsze zorientowanie się w przestrzeni starostwa osobie z niepełnosprawnością wzrokową umożliwiają zamontowane nakładki na poręcze oraz oznakowano tabliczki przydrzwiowe w języku Braille’a.
Na drugim piętrze po obu stronach klatek schodowych zamontowano materace ewakuacyjne pozwalające na szybką i bezpieczną ewakuację osób , szczególnie z niepełnosprawnościami, które mają problem z poruszaniem się.
Na każdej kondygnacji (parter, pierwsze i drugie piętro) znajdują się toalety przystosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami, w których dostępne są zestawy alarmowo – przywoławcze, pozwalające na wezwanie pomocy. Dodatkowo w toalecie na parterze znajduje się przewijak dla małych dzieci. W Biurze Obsługi Klienta dostępne są także ramki do podpisu ułatwiające podpisywanie dokumentów osobom ze szczególnymi potrzebami.
Kwota dofinansowania w wysokości ponad 71 tys. zł w całości pokryła wydatki związane z dostosowaniem budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Grant finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020, Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne.
(Źródło: Starostwo Powiatowe w Kłodzku)
Szkoda że kłodzki szpital tak nie jest odnowiony od środka. Widacz dla urzędników są inne ważniejsze obiekty.
Rozumiesz że takie inwestycje nie podlegają arbitralnej decyzji urzędników? Jasno jest napisane z jakiego programu pochodzą środki i nie można przeznaczyć ich na nic innego.