19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Starostwo bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych. Zainstalowano wiele udogodnień!

Nakładki na poręcze i tabliczki na drzwiach w języku Braille, specjalne ścieżki kierunkowe, tzw. tyfloplany pomagające w orientacji przestrzennej osobom słabo widzącym czy punkty umożliwiające korzystanie ze specjalnego programu w smartfonie niedowidzącym. W budynku starostwa przy ul. Wyspiańskiego w Kłodzku zainstalowano wiele udogodnień dla niepełnosprawnych.

Starostwo Powiatowe w Kłodzku, dzięki grantowi otrzymanemu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zainstalowało wiele udogodnień dla niepełnosprawnych w budynku przy ul. Wyspiańskiego w Kłodzku. Udogodnienia, które w zdecydowany sposób poprawią dostępność nie tylko architektoniczną ale i komunikacyjno-informacyjną w szczególności ułatwią poruszanie się po budynku i samodzielne załatwienie sprawy osobom słabo widzącym i słabo słyszącym.

Oto, co zrealizowano w ramach projektu:

Oznaczono 3 miejsca parkingowe dla osób ze szczególnymi potrzebami – ułatwi to dojazd i zaparkowanie pojazdu w najbliższym sąsiedztwie starostwa.

Zamontowano przy głównym wejściu do budynku system TOTUPOINT pozwalający osobie z niepełnosprawnością wzrokową (posiadającą w telefonie darmową aplikację Totupoint) na zlokalizowanie budynku jak również zorientowanie się w rozmieszczeniu pomieszczeń, głównie pomieszczenia Biura Obsługi Klienta.

W punkcie podawczym na parterze zamontowano Pętlę indukcyjną stanowiskową. Dostępna jest również w budynku Pętla indukcyjna przenośna, wykorzystywana zależnie od potrzeb. Pętle indykacyjne pozwalają na redukcję szumu oraz hałasu tak aby osoba słabosłysząca miała lepszy komfort słyszenia rozmowy z urzędnikiem.

Na każdym piętrze umieszczono TYFLOPLANY, które pozwalają na zorientowanie się w położeniu pomieszczeń oraz ciągów komunikacyjnych dla osób z niepełnosprawnością wzrokową.

Na parterze zamontowano w podłogach ścieżki kierunkowe i pola uwagi dla osób niewidomych używających lasek, co ułatwi poruszanie się w budynku. Na lepsze zorientowanie się w przestrzeni starostwa osobie z niepełnosprawnością wzrokową zamontowano nakładki na poręcze oraz oznakowano tabliczki przydrzwiowe w języku Braille’a.

Lepsze zorientowanie się w przestrzeni starostwa osobie z niepełnosprawnością wzrokową umożliwiają zamontowane nakładki na poręcze oraz oznakowano tabliczki przydrzwiowe w języku Braille’a.

Na drugim piętrze po obu stronach klatek schodowych zamontowano materace ewakuacyjne pozwalające na szybką i bezpieczną ewakuację osób , szczególnie z niepełnosprawnościami, które mają problem z poruszaniem się.

Na każdej kondygnacji (parter, pierwsze i drugie piętro) znajdują się toalety przystosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami, w których dostępne są zestawy alarmowo – przywoławcze, pozwalające na wezwanie pomocy. Dodatkowo w toalecie na parterze znajduje się przewijak dla małych dzieci. W Biurze Obsługi Klienta dostępne są także ramki do podpisu ułatwiające podpisywanie dokumentów osobom ze szczególnymi potrzebami.

Kwota dofinansowania w wysokości ponad 71 tys. zł w całości pokryła wydatki związane z dostosowaniem budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Grant finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) 2014-2020, Działanie 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne.

(Źródło: Starostwo Powiatowe w Kłodzku)

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

2 KOMENTARZE

  1. Szkoda że kłodzki szpital tak nie jest odnowiony od środka. Widacz dla urzędników są inne ważniejsze obiekty.

    • Rozumiesz że takie inwestycje nie podlegają arbitralnej decyzji urzędników? Jasno jest napisane z jakiego programu pochodzą środki i nie można przeznaczyć ich na nic innego.

Comments are closed.